» Poradna » Počítačové sítě

Kroucena dvojlinka

Zdravim,z dob kdyz jsem nemel rounter tak sem se pripojoval kabelem primo pc-pc, ale musela se pouzit kroucena dvojlinka. Ja tedka bych to taky tak pouzil protoze rounter mam jen 100mbit a v pc mam 1gpbs coz se to nezda, ale tahat 90GB 100Mbitem je na nic. Otazka je jak se technicky pozna a znaci na kabelu prave ta dvojlinka, mam tech kabelu tady vicero. Diiiky moc.

Odpovědi na otázku

Vygůgleno, vygůgleno, ale blbě. Pokud je alespoň jedna síťovka 1Gb/s, je zbytečné používat křížený kabel. A jsou-li obě síťovky 1Gb/s, pak je křížený kabel vyložená blbost, protože se přenos zpomalí na 100Mb/s.To, co jsi slavně vygůglil, platilo kdysi, kdy síťové karty měly max. 100Mb/s

ja mam kabely max co se davaj k rounterum tp link, takze tedka doma nic jineho nemam ani krimpovaci kleste na nejakou zmenu.

Kdo mně dal mínus, tak ať je chlap a napíše, co jsem napsal blbě!

I když si asi myslíš, že jsem to byl já, tak já to fakt nebyl Mínusy dávám jenom hodně těžce retardovaným exotům...

Já se přiznám! Dal jsem "+"...Jen dodám: http://cs.wikipedia.org/wiki/RJ-45 - snad je to tam jasně psáno...

U křížení podle tvého obrázku by skutečně nedocházelo k omezení rychlosti (protože by byly kříženy obě dvojice párů), jenomže to, co vygůůůglil kolega Anslan, tam by k omezení docházelo. Navíc mám podezření, že když se koupí křížený kabel, tak bude zapojen právě takhle - že budou kříženy pouze dva páry. Jenomže - s nástupem karet 1Gb/s mě křížené kabely přestaly zajímat - nejsou potřeba - a tak nemohu ani trochu vyloučit, že se mýlím, že křížené kabely mají kříženy všechny páry (a protože je nepoužívám, tak mně to nestojí za nějaké ověřování). Pokud tedy někdo potvrdí, že jsou kříženy všechny páry (u cat 5e), tak mu budu věřit.

Potřebuješ kabel UTP kategorie 5e, nebo vyšší (tedy cat 5e a vyšší). Pochopitelně, je-li v cestě router 100Mb/s, nepojede ti to rychleji, než těch 100Mb/s. Pokud ti ale jde o přímé propojení dvou počítačů (to se nedá z tvého poněkud zmateného dotazu nedá dost dobře poznat) a pokud oba mají 1Gb/s (nebo též 1Gbps - i velikost písmen má svůj význam!), tak ti to pojede podstatně rychleji.Kabel použij přímý, ne křížený.

diky, tenkrat kdyz jsem potreboval dvojlinku tak to bylo pro hrani her na siti (CSko) takze byla potreba prave ta dvojlinka, tedka kdyz nad tim uvazuji tak je vubec dvojlinka potreba? , kdyz na jednom nastavim windows sdileni a druhy pc bude jen stahovat.UTP kategorie 5e je v prodeji jednolinka i dvojlinka ne ?

Jsi magor, nebo tomu vůbec nerozumíš? Co pořád meleš o nějakých jedno či dvoulinkách? Ty potřebuješ UTP kabel (nebo hotový tzv. patch kabel - to je UTP kabel s koncovkami), který má 8 (slovy: osm!) vodičů, které jsou po dvou zkrouceny do 4 tzv. párů. Občas se, v rámci nezřízeného šetření, objevují i kabely (nebo hotové patch kabely) se dvěma páry, ty jsou ale použitelné pouze do 100Mb/s, rychleji prostě nepojedou (větší rychlosti vyžadují 4 páry).

ok.1. mam jen patch utp kabely2. prodava se vubec patch jednolinka?3. proste mam patch kabel co se dava k rounterum a chci vedet zda pujde pouze stahovani z pc1 do pc2 pri 1gbps

Pokud nedokážeš napsat správně ani jedno krátké cizí slovo, jako Router, tak prosímtě nepoužívej cizí slova, ať to nevypadá, že si jen dělaš legraci, jakože to tak vypadá.

To už je snad obscese, ta tvoje jednolinka! Pochop už konečně, že žádná jednolinka u sítí neexistuje!Jako poslední radu ti napíšu, že pokud tvůj patch kabel má všech 8 vodičů a není křížený, tak ti přenos nejspíš pojede na 1Gbps (všimni si, jak píšu 1Gbps - neplést malá a velká písmena, zkratka 1gbps je nesmysl!)

Na uvažování musíte také najít aspoň jednu Poirotem oblíbenou buňku!Co to vidím: http://www.ges.cz/cz/utp-cat-5e-d-cu-100-GE... ?! Že by, jako normálně, ČTYŘI PÁRY?!Znáte význam cizokrajného slova: "pár"?! To asi nebude ta vaše "jednolinka", s čím by se asi tak kroutila?Nechte si to někým udělat, nebo kupte hotové kabely - obvykle nekřížené patch, např.: http://www.alza.cz/sitove-prvky/strukturovan... , že byste byl schopen zalisovat konektor, tak to pochybuji, nehledě na potřebu lisovacích kleští a konektorů dle kategorie a typu vodiče (lanko/drát).

plus jak na oko uvidim u patch kabelu ze to je dvoulinka ci jednolinka, a proc tedy pri zapojeni dvou 1 gbps sitovek mi to pri kroucene dvojlince pujde pomaleji oproti zapojeni na jednolince, dik moc.

Jsi úplně hloupý nebo si jen děláš prdeI? Žádná kroucená dvoulikna neexistuje, ani jednolinka či podobné hovadiny. Existuje obyčejný a křížený síťový kabel. Křížový se už ale dnes nepoužívá, protože více jak 100Mbps neumí a síťovky se o křížení starají sami.

Seš tak blbej nebo to jen hraješ? Není žádná kroucená jednolinka nebo dvojlinka. Běž si hrát raději s kašpárkem.

Protože to nejsou žádné kroucené dvoulinka ani jednolinky. V tom UTP kabelu jsou 4 PÁRY kroucených "dvoulinek", 4 páry krocených vodičů, zedy celkem 8 vodičů, přičemž každá dvojice je kroucená. Už konečně chápeš? Do 100Mbps se využívají 2 páry (4 vodiče), proto se ty zbylé vodiče dají použít na něco jiného, třeba telefon. Pro 1Gbps se už využívají všechny 4 páry, tedy všech 8 vodič. Ale KAŽDÝ UTP (FTP, STP, ScTP) LAN kabel má 8 vodičů bez ohledi zda jsou využité jen 2 páry nebo všechny 4 páry.

tady se dozí člověk věci - kroucená jednolinka.. :) ach jp... to je jen vidět, že tu chybí základní povědomí o slaboproudu a dost i o tom, jak se vlastně vyvinul ethernet.. A proč.. A proč je to tak nápadně podobné telefonu.. Já jsem ajťák stará škola - zařil jsem token ringy, BNC a další etapy.. Ale fascinuje mě, že dneska se na školách síťařina vůbec nerozebírá - prostě tady je síť a to je axiom.. Kde jdou hodně do hloubky, tak jim řeknou - tady je strukturka a po tý to běží :) O to se nestarejte - to vám zajistí dodavatel.. No a ten vás pak příležitostně ojebe, protože nemáte ponětí o zom, co to je...