» Poradna » Notebooky

Koupě herního notebooku - teď nebo čekat?

Zdravím, chtěl bych se optat zkušenějších. Nedávno mi po třech letech odešel napájecí obvod v notebooku, sice mě to u noťasu za 22k nasralo ale řekl jsem si, že to holt asi chtělo upgrade. Teď vznáším svůj dotaz.Notebook potřebuji až na září 2022. Myslíte si, že je lepší koupit notebook teď (pokud ano, jaký? chtěl bych herní v rozpočtu do 25k) nebo počkat do září, nevím jestli v září už nebudou v ntb v tomto rozpočtu už Intely 12g nebo nový AMD procesory. Předem díky za Váš čas a cenné rady.

Odpovědi na otázku

Herne notebooky existuju iba na papieri a uz vobec ne do 25k.

"Herní notebook" je v podstatě oxymoron. A za 25k ani náhodou. Aby se na tom dalo vůbec nějak hrát tak nejméně!!! za 60k. Za 40k se dá postavit PC, na kterém by se hrát už dalo. 100x rozumnější volba.

Stolní PC, ale potřebuju něco na cesty, studuju daleko od domova a když jsem na kolejích tak se mi tahat stolní PC fakt nechce. :D

Tywe, tak bud chces hrat, nebo chce portabilitu, ne? Stejne jako si vybiras mezo kvalitou, cenou a rychlosti - vsechno najednou totiz mit nemuzes.

Nikdo neví, co bude v září, jestli teď máš vyhlídnutej nějakej, co se ti líbí, tak směle do něj.

Pochybuji, že v září bude v noteboocích nová generace. Koupil bych to klidně teď.

Za 25k toho teď moc neseženeš, možná Asus G15 s 3060 by šel, ale stejně má marnej displej. Došetři aspoň na Legion 5 nebo lehčí S7 od Lenova. Vyhlídni si pár kousků a třeba mezitím narazíš na nějakou zajímavou akci nebo slevu. Na Intel 12. generace by se vyplatilo počkat, ale pochybuju, že se se slušnou grafikou sežene do 25 tisíc.

Když studuju, koupím si notebook pro vzdělávání a né pálku za 25k, herní a k čemu ? Budeš cestovat a zároveň i hrát ?????? :D

Pravda, na takovéto "běžné" studium stačí i nějaký notebook za 15-20 tisíc. Jen pokud by třeba dělal v nějakém CADu, 2D nebo 3D, tak se hodí něco výkonnějšího. Ale za 25 tisíc to fakt nebude herní notebook, teda pokud myslí fakt HERNÍ a nestačí mu se jen odreagovat při nějakých nenáročných hrách.

Pracuju v Matlabu, CAD programech, ePlanu pro projektování rozvaděčů dále spíš průmyslový a odborný software jako je třeba TIA portál:)

To máš slušný záběr od CAD (předpokládám že asi ne strojařské CAD, nebo jen okrajově, když jsi na automatizaci asi), ePlanu po programování PLC, HMI vizualizace atd. (TIA Portal). Tak to bych šel do toho notebooku v kategorii 25-30 tisíc, na to se výkon hodí, ale nepočítej že to bude HERNÍ. Herní notebooky jsou fakt tak od asi 50 tisíc výš. Ale hrát na tom něco půjde, to zas jo, jen ne mnoho hodin v kuse, tak bych ho netýral.

týrám svůj ideapad s mizerným chlazením a doufám že stihne chcípnout před zárukou :D

Těžko, chcípne tak měsíc po záruce

Relax a občasný odpočinek je vždycky třeba. Kdo studoval vysokou, tak ví. :D

Jenze to je spis antiteze hrani. Nebo dneska dorostenci fakt hnijou u svejch hernich laptopu, nez aby parili, chlastali, hulili a sukali dorostenky? :D

Ono hlavně pro zaměstnání potřebuju notebook s pořádaným procesorem. Slovo ,,herní" je spíše ukázka na to, že bych tam úplně nepreferoval integrovanou grafiku. Na studium bohatě stačí něco na čem se pustí Office ale tahle léta mě už minula a pořád se mi valí víc programovaní a projektování tak nechci žádnou šlupku.:)

Osobně bych asi nečekal, protože nevěřím tomu, že by byla situace za dva měsíce nějak výrazně jiná. I když bych vzal v potaz to, že na podzim se plánují nové CPU od AMD a nové grafiky, tak než se to objeví v NB, tak to bude ještě cca rok trvat. Pokud se to v NB vůbec objeví. Ale je to jen můj odhad, nikdo do budoucnosti nevidí. Nicméně i když koupíš nyní, tak výběr v tvých financích není nic moc. Nová CPU (Intel 12gen) začínají až v NB s cenou nad 30tis. A že by to kleslo se mi moc věřit nechce. A i když se spokojíš se starším CPU, tak tam stejně dostaneš maximálně RTX 3050 (možná RTX 3050Ti). Jenže pořád to budou modely se sníženou spotřebou (třeba jen 60W). To znamená, že to je sice ten čip, ale výkon je přiškrcený ještě více, než to může normálně být, aby se ten NB vůbec dokázal uchladit.Dnes je bohužel vše strašně drahé. Podívej se třeba na zeleného mimozemšťana. Vyfiltruj si NB s min 16GB RAM (budeš jí potřebovat - pro CAD možná i klidně víc, ale to už se u NB opravdu nedoplatíš), rozumné "H" CPU (ne úsporné "U") a k tomu moderní grafiku generace 3000 a win 11 + samozřejmě SSD. Zjistíš, že v tvé ceně vypadne cca 12ks NB s tím, že polovina je ještě úplně stejná a liší se jen tím, zda je CPU od AMD, nebo od Intelu. A hodně jich bude jen s přiškrcenou grafikou atd... Ceny jsou prostě jinde, a nečekal bych, že by to nějak výrazně kleslo. A už vůbec bych nečekal, že v té ceně seženu NB na hry, který bude mít na ty hry i dostatečně dimenzované chlazení. Ne, že by to neběželo, ale stane se s tím přesně to, co s tvým minulým NB. Bude vysoká šance, že někdy těsně po záruce se prostě odebere do křemíkového nebe.

Tu RAM bych až zas tak nehrotil, to je věc která se dá relativně snadno rozšířit (pokud dobře vybereš model NB tak úplně bez problémů, u jiných se musí odprodávat stávající moduly, ale jde to. U "herních" NB zatím nejsou kousky, kde by RAM byla vyloženě nerozšiřitelná)

V téhle ceně bych koukal po Legionu 5 s RTX 2060