» Poradna » Ostatní

Kolik litrů páry se vejde do 1dm3?

kolik litrů páry se vejde do 1dm3?
Dotaz zněl jasně :).
Děkuji

Odpovědi na otázku

No tak asi akorát...
Na slabomyslný dotaz, stejná odpověď...!
Uapluj za strejdou Google, nebo wikipedii a tady nesmrď s kravinou, kraviny patří do kravína...!

Kolik pak cehokoli se asi vejde do litru...obvykle zhruba litr. Objem se nezmeni at je to pisek, para nebo kostka ze slona.

Dotaz ze stejné kategorie jako. :co je težší kilo peři nebo kilo železa? Platí odpověď od _-_-_ [90.178.255.xxx]

Karle, ja sa ta opytam - Kolko chrbtovych plutiev ma kosatka?
a - 2
b - neviem
c - mozno
d - Rimavska Sobota

Když si uvědomíte co je jeden dm3 tak si odpovíte sám a nemusíte se ptát.

A teď trochu těžší: Kolik litrů páry vznikne z 1dm3 vody? (při normálním tlaku a T= 20st.C)

Tlak s tím nemá nic, litr a dm krychlový jsou obojí jednotky objemu, že 1 litr=1 dm^3 ať je to objem čehokoli.

František: Jo sorry, blbě po ránu čtu.

ono záleží na tom, jestli bude foukat vítr nebo ne

Při 20st. C-0. Tedy ona občas molekula uteče a smíchá se se vzduchem-ale čistá pára vzniknout nemůže.

to si piš že může

Jak? Při 20st.C a normálním tlaku (předpokládám vzduch) čistá pára vzniknout nemůže.

Představ si třeba - voda 1kg se vypařuje do nádoby kde je vakuum a nádoba je tak veliká že po odpaření v ní bude normální tlak teplota se vyrovná s teplotou nádoby na 20st.. Jak veliká bude nádoba? - zní zadání . Koukni se sem (jeden položil stejnou otázku jako já a druhý, fyzik neměl problém na ní odpovědět):
http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php...

Nechápu, proč tu nikdo neodpoví normálně.Z jednoho litru vody je 1700 litrů páryhttp://fyzweb.cz/odpovedna/index.php

cca 1700l

1. za jakých termodynamických podmínek? Asi ty nejjednodušší, takže p1*V1 = p2*V2, přičemž znáš p1, p2 a V2. Z toho si pak dopočítáš V1, což chceš zjistit.
p- tlak
V- objem
indexy- počáteční a koncové podmínky

2. uvažuješ i fugacitu? Doufám, že ne

1. za jakých termodynamických podmínek? Asi ty nejjednodušší, takže p1*V1 = p2*V2, přičemž znáš p1, p2 a V2. Z toho si pak dopočítáš V1, což chceš zjistit.
p- tlak
V- objem
indexy- počáteční a koncové podmínky

2. uvažuješ i fugacitu? Doufám, že ne

To záleží na tom, pod jakým tlakem jí do té decimetrové krychlové kostky budete cpát a také na tom, jak velký tlak ta kostka vydrží.

S tlakem to nemá nic společného, litr je prostě decimetr krychlový čehokoli pod jakýmkoli tlakem

To by byla pravda jen v případě, že by plyny byly nestlačitelné. Takhle můžeš do tlakové nádoby o obsahu 1 litr (1 dm3) klidně nacpat i deset litrů vody, v plynném skupenství, čili páry. Problém nastane, až ta pára začne kondenzovat.

U fyzikálních úloh se předpokládá, že co není v zadání tak se bere nejjednodušší možnost aby úloha měla řešení. Např. úloha: Jaký tlak je v plaveckém bazénu v hloubce 1m? Není -li uvedeno jinak, předpokládá se, že v bazénu je normální voda (nikoli rtuť) a že bazén je na Zemi, nikoli na Měsíci. V případě dané úlohy se předpokládá tlak páry stejný jak v litrech tak v dm3

kecáš nesmysly, u všech úloh je nutno napsat podmínky. Takže uvažuješ stejné tlaky a beztak jsi zapomněl na teplotu. U té máš jaký předpoklad? Stavová rovnice ideálního plynu má 4 měnitelné parametry- tlak, objem, teplotu a látkové množství. Pátý parametr je konstanta. Pokud vezmu v úvahu stejné množství plynu, je objem funkcí teploty a tlaku- V(p, T). Mám napočítáno spoustu příkladů z fyzikální chemie a u všech příkladů byly napsány podmínky, aby příklady byly vůbec řešitelné.
Pozn.: každý totiž může mít předpoklady jiné a pak se akorát dohadujeme s neználky.
P.S.: říkají ti něco pojmy jako izotermický děj, izochorický děj, izobarický děj?

Předpokládají se stejné tlaky a pochopitelně i stejná teplota. Tak to pochopili i skoro všichni tady. Když není uvedeno že se mění něco na stavových veličinách tak proč sem taháš stavovou rovnici?? Ad "izotermický děj, izochorický děj, izobarický děj" - nemusíš uvažovat jakýkoli děj když se nemluví o tom že se něco děje. Jsi blbec

nápodobně, blbče františku.

Jenže když stlačím třeba 10 litrů do 1dm^3, tak budu mít prostě objem 1dm^3. To je stejné, jakobych stlačil 10dm^3 do 1dm^3. Objem je pořát objem...tlak s tím nemá nic společného. Jo hustota...to už by byla jiná.

A jo vlastně, kolik "se vejde"...pak se může vejít třeba těch 10 litrů po stlačení do jednoho litru...

Stale nikdo poradne neodpovedel.
Mne by obdobne zajimalo kolik g vody je obsazeno v m3 vzduchu pri 100% vlhkosti, normalnim tlaku a 20°C
Pro puvodniho tazatele: V tropech je max 4% objemu pary ve vzduchu (Wikipedie).

Těch tvých 100% je relativní vlhkost.

Kdyby to bylo jednoduché tak, jak si myslí většina diskutujících, tak by se parní lokomotivy v životě nerozjely :))

Karel P. [*.61.139.174] no vidíš tady máš odpověď na svůj dotaz - zkus nafoukat tu páru tady do té duté hlavy Z°ND [80.243.111.xxx] a bude ti všechno jasný.

Karel P. [*.61.139.174] - jenom jsem zapoměl, že se mu tam ještě válí přehršle zapařený slámy, takže výpočet nebude asi přesný.

To je sranda...tlaky, izotermy...ono každý fyzikálně technický model se podle potřeby a možnosti zjednodušuje, aneb není potřeba za vším hledat složitost. Tady bylo jasně žečené "kolik litrů páry se vejde do 1dm3?", kdyby to byla jakákoli hmota, tak v tomto případě objem zůstane objemem. Byly v zadání nějaké tlaky a vlastnosti media? Kolik litru pevného železa (jasně, litr je zvykem používat pro tekutiny, ale objem jako objem) se vejde do 1dm^3? A jak zo železo můžu stačit? Až na hustotu neutronové hvězdy?
V zadání si myslím šlo o chyták a jen o ty objemy. Kdyby šlo i jiné věci, tak by se zeptal třeba "kolik litrů páry se vejde do 1dm3 po stlačení tlakem 200kPa? při výchozí teplotě 25stC..."...a dál by se mohlo bavit o teplotě té stačené páry atd...

Zvláštní, kolik se tady i přes "vtipně" formulovaný "dotaz" schází příspěvků i přesto, že se Karel P. [*.61.139.174] od včerejšího dopoledne už do vlákna nevrátil. Tak snad se aspoň pobavil.

občas nie je na škodu trošku rozmyšlať..a teda odpoved je 1000 litrov..prečo? pretože 1 dm kubicky sa rovna 1000 litrov..objem sa nemení či je tam plyn alebo tekutina..teplota a tlak nezohravaju žiadnu ulohu..

[[[K: Cože? "1 dm kubicky sa rovna 1000 litrov" A odkdy? To ses opravdu zamyslel jen trošku.

1 dm krychlový je jeden litr ne tisíc litrů! Tisíc litrů je metr krychlový.

ano, ojebal som sa..ešte spim..:D

František nahoře má pravdu. Uvažovat tlaky a ostatní veličiny a děje v tomto příkladu nemůžeme, protože NEBYLY ZADANÉ. Je to stejné se vším, vše se podle potřeby a přijatelné přesnosti zjednodušuje.
Auto vyjelo z Prahy v sedm hodin a jede rychlostí 100km/h. Kdy přijede do Brna? Neuvažujeme stání na křižovatkách například, takže počítáme jednoduše. Ale pokud by byl zadaný počet křižovatek a délka stání na každé, výpočet se zpřesní a zesložití. S tímto příkladem s párou je to stejné.

Nevíme kdy přijede do Brna, protože nevíme kudy pojede, neboli vzdálenost.

To byl příklad, tak dodáme i vzdálenost. Ale pokud nedodáme ty křižovatky, počítáme s non-stop jízdou. Pokud nedodáme tlaky, teploty...počítáme se stejnými podmínkami litru a dm krychlového...

Vždyť se u příkladů uvádí: ztráty třením zanedbejte, předpokládejte ideální chování plynu (směsi, kapaliny), ztráty tepla konvekcí (kondukcí, radiací) zanedbejte, předpokládejte, že (měrná) tepelná kapacita je v uvažovaném rozsahu teplot konstantní apod. Jsem zastáncem toho, že podmínky musí být vždy uvedeny, jinak si můžu myslet, co chci, a obhájím to.

Prosím o tento údaj,kolik litrů páry/objemové/ vznikne z 1 litru vody. Děkuji

1700 litrů + - záleží na tlaku teplotě atd....