» Poradna » Ostatní

Kolik cca. stojí KČ provoz mého PC za měsíc ???

Dobrý den,chtěl bych se zeptat kolik asi korun stojí provoz mého počítače za měsíc (popř. rok) při dnešních cenách elektriky.Počítač mi jede asi 12 hodin denně,někdy i nonstop a mám tuto sestavu: AMD Athlon XP 2600+,2x512MB RAM 333MHz,2xHDD 7200ot./min (120+160GB),DVD-RW + CD-RW,ASUS V9950GE (nVidia FX5900,128MB),SB Live 5.1,zdroj 350W,monitor 19",atd.Děkuji moc za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Já se to doma snažím na prakticky stejné sestavě (teda, nemám tak pažravou grafiku) uhádat při stejném provozu na dvě kW denně, ale bude to víc

no rekl bych, ze to bude o dost vic...dle toho, co jsem doplacel za elektriku, tak mi 2 pocitace spali skoro litr mesicne...dost zalezi jaky mas tarif na elektrinu

Nezáleží, když jsem to zkoušel počítat při spotřebe cca 14kW denně, tak to vycházelo měsíčně při srovnání tarifů se špičkama nebo bez +-200 korun...Projeví se to až při podstatně větších odběrech...

jednoduchá matematika :350w * 12 hodin * 30 dnů je 126 kW měsíčně při PLNÉM VYTÍŽENÍ, což znamená zhruba 520 Kč měsíčně. Jinak z vlastní zkušenosti mám vysledováno, že spotřeba s vypnutým monitorem (např. při sosání přes noc) je hruba o 45% nižší...

Jenom by mě zajímalo, kde se tak jednoduše vezme těch 350W . Doufám, že to není ta 350ka zdroj...

Neumis cist co napsal?

Asi ne ?

to odpopvídá mě jedno malý zařízení naměřilo asi 210 kč na 30 dní

no jáá měl půjčený přístroj který měřil spotřebu elektřiny a přepočítával to na prachy a vyšlo tam 7,30 na den tak už si to snadno přepočítáš na měsíc

ZDAR LOPATO CO POCITAS 350W ZDROJ, ZE TI SEBERE 350W PRI 220V. VRAT SE DO SKOLY.

ten tolik nesežere ....sežere podle toho jaký příkon je třeba dodat kompu

tu lopatu si nech od cesty, mi totiž PC jede doma zhruba 12-15 hodin denně asi 2 roky a od té doby co to sleduju to dělá přesně 400-600 Kč za elektriku měsíčně navíc, takže asi zas tak moc vedle nejsem.... i když je pravda že do školy jsem nechodil už hoooodně dlouho..

univerzalni odhad 200-500 kc/mesic

Dost široke rozpěti

Myslím, že spotřeba 300W je docela reálná (nezapomínat na monitor) a při úsporném provozu tak polovina.To znamená nejméně 300 za měsíc.Je to zajímavá otázka , musím to změřit.

nevim podle me kdyby jel zdroj na maximum tak to je 350W pri 12V = 350:20 (20x12=240) =17,5W pri 240V (to je samotny komp kolik zblajzne monitor nevim)Mozna to mam blbe HIHI tak se nezlobte

i kdyz sem zapomel ze prikon zdroje bude asi porad stejnej aby mohl davat maximalni vykon kdy si pocitac vzpomene! Prikon se asi nemeni ale nebudu to tvrdit na 100procent

Rekl bych, ze udavany vykon zdroje je opravdu maximalni vykon P, ktery je schopen zdroj poustet do pocitace. Takze pokud bude pocitac vyzadovat pro svuj beh 100 W, pak zdroj bude odebirat 100 W (+ neco malo, co sezere on sam). Pokud by do "bedny" tekl vykon P_1 = 350 W, a pocitac by odebiral P_2 = 100 W, pak by se musel ten rozdil nekde projevit. A vzhledem k tomu, ze plati zakon zachovani energie, tak by se tech 250 W (beru ztratu ve zdroji ~0 W) muselo premenit na jinou formu energie, tj. v tomto pripade na teplo. A pochybuji, ze vam doma u stolu topi 250 W topeni

Jejda, tady nekdo nedaval o fyzice pozor :) Takovych bot v jednom vypoctu jsem snad jeste nevidel

zkus si to jeste jednou prepocitat....Ze by se nekde ztracely watty? )))

Sikovna stranka Pri vypoctu plateb za provoz PC je ale nutne jeste potreba pripocitat spotrebu monitoru.

ale uvedomil jsem si, ze jsou to maximalky, takze pri normalnim provozu to bude trochu mene

Tak mi to doporučilo zdroj min 320W. Ale průměr při "kancelářský" práci by moh bejt tak poloviční? K tomu monitor, takže snad nebudu mimo, když počítám průměrnou celkovou spotřebu někde mezi 250-300W.

Mam podobnou sestavu  + jeden disk navic. Moje UPS ukazuje 160-200W spotreby vcetne monitoru.

Zapomel jsem napsat (pro stouraly) ze je to okamzita spotreba.......... to znamena za tech 12h cca 2.2KW

trochu si šťournu není to 2,2kW ale 2,2kWh

Nevim jaka UPS je ta vase, ale ty od APC pocitaji spotrebu pekne blbe. Zajimave je, ze cim delsi dobu jedu na baterkach (pri vypadku), tim vyssi spotrebu energie ve Wattech mi ukazuje!

A nevite jakej je rozdil ve spotrebe LCD vs CRT (obe zapnute)?

IMHO tím neušetříš tolik, aby se to vyplatilo, deviza LCD je někde jinde.. Ale počítat se mi to nechce, a ty si vygoogluj z jakéhokoliv manuálu nebo e-shopu spotřebu LCD, potvoro líná

No jo, priznavam, ze jsem linej to hledat. Ja bych tomu stejne nerozumel. Ted uz je to stejne jedno, LCD uz mam na stole ;)

To preci neni pravda. 19 ka monitor bere minimalne 100 W a LCD tak kolem 40 W. Neboli rozdil priblizne 1,4 kW denne (tak 5 Kc?). A to je skoro 2000 Kc rocne. Sice jsem zastance monitoru, protoze je mi obraz LCD neprijemny, ale v otazce spotreby je to jasne vitezstvi LCD.

Za asi pět let normálního provozu mám na monitoru 13000 hodin prosvícených (vychází to tak 7 hodin denně), 12200 prospaných... To mi dělá rozdíl cca. 2500,- za pět let - a ještě snad nějaký ten pátek vydrží. Jaká je spotřeba uspaného LCD jsem nenašel.A když už se v tom matláme, jak dlouho LCD vydrží? Už někomu umřel věkem?

U uspaného LCD je to o něco málo méně než 5W!

V manualu od meho LCD je napsano, ze zere max. 25W. Jak je to u CRT nevim, muj tip je tak 50-60W...

No ja mam doma 2 PC a obe jsem meril Watt metremCeleron 1.8,1xhdd,1x256RAM,300Wzdroj obyč,Ge force4mx...integr zvuk a sit - kolem 70W v klidu 110 pri zateži.18´ lcd bere + 30WP4 2,7,3xhdd,1x512ram,2xdvd,tv karta,Ge force2 ti,2xsitovka,SBaudigy platinum,podsviceny,2xpridavny vetrak,zdroj 300w bere 130W a pri zatezi tesne pod200W.19´crt monitor aoc bere 125wJinak pokud je vypnes,tak ti stejne berou priblizne 5w pc a 5w monitor - pokud ho nevypinas cudlikem

Ze je zdroj 350W, jeste neznamena, ze sezere 350W. Vetsinou to byva 40-60% max. vykonu zdroje.Jinak, kdyz uz tu resite ty naklady na elektrinu. Zamysleli jste se uz nad tim, ze v zime si vlastne ti pocitacem v byte "nevedomky" pritapite? Tudiz nelze hovorit o absolutnich nakladech. Ten, kdo bezne topi elektrinou, tak ho stoji provoz PC minimalne, protoze kdyz tu elektriku neprozene pocitacem, tak ji bude muset prohnat napr. elektrickym topenim. Ten, kdo topi plynem, ci jinym mediem, tak musi pocitat s cenovym rozdilem vztazenym k 1 kWh. Pokud je 1KWh plynu za trebas 0,95Kc/kWh a elektrika za 4,05Kc/KWh, tak naklady na PC cini 3,10Kc/kWh. Pochopitelne se tohle vsechno tyka jen obdobi topne sezony.

Nevedomky?Ja si kdysi na koleji tim pritapel zcela umyslne. Udelal jsem si specialni programek "primotop":void main() { for(;;); }Jo, stary dobry originalni Athlon

vy chytraci, nejvic zere monitor 100 -130 W. pocitac zere 3 krat 12 Wvetraky + 12 W HDD , processor zere pri plnem vytizeni 0kolo 80-90 Wplne vytizen je malokdy, neco sezere deska sama, mechanika jen kdyz jde , kdyz je v klidu tak 2 W

Samozřejmě že jo, ne nadarmo mám nejteplejší pokoj v baráku...

To sice nevim jaku to ma spotrebu, ale od nedavna, kdy mi prisel doplatek 2600 Kc, normalne jeste dostavam kolem 400 nazpet, se zajimat zacnu.

tady si natukej svuj PC http://takaman.jp/D/index.html vysledek dole - total output jeste vydel ucinosti zdroje tj asi 0.65vysledek je hruba spotreba tveho PC podle nastavene zateze - tj je ta polozka nahore Utilization 50-90%takze pokud ti to papa v klidu nejakych 120W tak deleno 0.65 = 185W spotrebabohuzel vetsina zdroju se dela v chine a jadra traf jsou tam z nejakeho pracho-zelezatakze ucinost je zdroju naprosto otresnazrovna upozornuji ze pasivni/aktivni PFC - ! NEMA ! - zadny vliv na ucinost zdrojejak radi uvadeji na nekteri prodejcihttp://www.svethardware.cz/art_doc-B1EC249457260C28C...

na účinost zdroje nemá vliv mizerné trafo, ale kapacitní podstata zdroje (je totiž pulsní), která vytváří množství jalového výkonu.

tak jsem si svůj komp hodil do těch prográmků co tu uvádíte a vyšlo mi 301W za hodinu, takže můj původní odhad nebyl tak daleko

K těm monitorům:15" LCD cca 25-35W, standby cca 3W, CRT cca 50W17" LCD caa 40W, standby caa 4W, CRT caa 70W19" LCD caa 50W, stadnby caa 6W, CRT caa 90-100Wsamozdřejmě se liší různé modely od různých výrobců.Je dobré myslet, že pár desítek W může nadělat i repro i když zrovna nehraje.Nějaká základní 5.1 udělá klíďo 30W i když je zticha (zesilovač zesiluje nic) a pořádné bedny třeba i 50W a více...

Malý dodatek k těm monitorům: Kdysi dávno jsem to měřil wattmetrem. U CRT monitorů se spotřeba může dost měnit pouhou změnou frekvence.

Nejspolehlivější způsob asi je změřit proud protékající do celé sestavy (odběr jednotlivých zařízení se může s věkem výrazně měnit). Změříme jaké náme doma napětí a tím vynásobíme proud, získáme okamžitý odběr ve wattech. (máme-li wattmetr uděláme toto v jednom kroku) Samozřejmně je odběr různý při různém zatížení sestavy, proto chceme-li být přesní musíme měření opakovat při různém výkonu počítače a výsledky zprůměrovat. Výsledek vynásobíme počtem hodin za měsíc a vyjde  nám měsíční spotřeba ve watthodinách (pozor většina lidí zde na diskusi si plete watthodiny a watty). Watthodiny převedeme na kilowatthodiny (dělíme 1000) a ty vynásobíme naší sazbou za elektřinu. uff mislím že je to vyčerpávající, jo a při měření proudu buďte obezřetní ať to přežijete!!!

Zmeriaš to jedine elektromerom zapojeným pred PC (nemusí to byť len tá "klasická veľká krava" čo je v meracom rozvádzači, môže byť aj malý elegantný elektronický - no ten je pri rovnakej presnosti ako ten veľký pooooodstatne drahší. Tie za pár 100 korún od Conrada merajú haj.buj. Ale na informačné zistenia stačia). Wattmwter ani ampérmeter ti nepomôže, lebo okamžitá spotreba lieta stále hore-dolu. To ani nestihneš odčítať.

a kolko stoji provoz tohto ???

V rozvodném závodě, od kterého odebíráš el. energii ti zapůjčí  wattmetr a máš po problému

V zásadě máš 3 možnosti - využít některou z on-line kalkulaček, kam si zadáš svoje komponenty, délku provozu a typ využití počítače; nebo využiješ některý z programů na měření; nebo si pořídíš měřič do zásuvky. Pokud chceš hrubý odhad, tak tady (https://www.premocz.eu/spotreba-pocitace ) je pár jednoduchých příkladů výpočtu.