» Poradna » Windows (a jiné OS)

Klonování linuxu

Dobrý den,mám linux Mx-16. Jakým programem jej nejlépe klonovat. Při použití Acronis true image 2013 se stalo, že vytvořená záloha nedokázala systém obnovit. Má Acronis problémy s Linuxem, nebo ta verze je již příliš stará a je potřeba použít novější?Děkuji

Odpovědi na otázku

co ti brani pouzit dd if of. Me nebranilo uplne nic.

abych nebyl rejpal tak dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=4096 conv=noerror Klonuje jeden oddíl do druhého.kde sda1 je zdrojovy a sdb1 je cilovy

Akorat po tech 4k blocich to bude trvat do vanoc

A taky je potreba tazateli zduraznit, ze se to pousti z jineho Linuxu, nez ktery je na disku. Treba LiveCD nebo USB

Zvlastni. Ja to vzdy spoustek z systemu a nikdy jsem nemel kolizi. Je pravda ze nemam gui ani Xka zadne. Na serveru to nepotrebuju. Jen jsem umountnul veci a zastavil sluzby typu samba...

Neměl jste kolizi, protože jste měl štěstí, nebo umountnul to, co jste zálohoval. Což se na / tak úplně aplikovat nedá.

A nebo to vubec nemusi byt na linuxu

Pisal som rano a asi som to neodoslal neodoslal o acronise neviem, ale v unixochcopy and convert v prikaze dd (lebo cc bol C compiler)V prvom rade by som spustilcat /proc/partitions 2x raz pred pripojenim noveho diskua raz po pripojeni noveho/cieloveho a potom to senm dat.tot je nutne vediet, aby sa s copy nad convert nestal disk destroyer, pri nepravnom pouziti (zmena input file -if za output file -of)a potom sa opytam, ci to chcete kopirovat do image suboru alebo na novy disk priamoP.S. naposledsy som to pouzil vo forme, ktora nic nepozia, ak nemate v PC 3 a viac fyzickycvh diskov,vratane ssd a usb kluceniek.. date&&time sudo dd if=./moj2018.img of=/dev/sdc bs=8589934592 status='progress' &&datea pred tymsudo dd if=/dev/sdc of=./moj2018.img status='progress'

Clonezilla.

Používám AOMEI Backupper - a jsem spokojený, stačí i free verze a dělá, co se od něho čeká.

Supported OS: Windows10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP

Ovšem pro instalaci, z boot media umí pracovat i s linuxovými disky a oddíly.Stejně tak boot medium Acronis. Tam bývá spíše problém v tom, že naklonované oddíy mají jiné uuid a systém pak nenaběhne. Je třeba uvést nové uuid oddílů do souladu se zápisem v /etc/fstab. Pokud se použje Clonezilla, tyto starosti odpadnou protože přenese i uuid oddílů.Tím pádem je bez problémů i klonování multiboot disků s více OS.

Jak je to s Acronisem a uuid? Když udělám image celého disku a pak ho obnovím:a) na původní diskb) na jiný disk

1. V případě klonování disků se na cílovém disku vytvářejí (v obou případech) nové oddíly a tím pádem dostanou nové uuid. Windowsům je to jedno, ale linuxům které podle uuid řídí připojování oddílů to "vadí". Důsledkem je, že linux nenaběhne, grub marně hledá oddíly. Je proto třeba uvést do souladu nové uuidy a zápis v /etc/fstab. Obojí lze snadno změnit z live, jednodušší je asi editace fstab v Geditu. Uuidy lze zjistit např. v Gparted.----------------2. V případě obnovy image je situace odlišná. Aby zůstaly uuid zachované, je třeba zvolit zálohu/obnovu nikoli disku, ale oddílů a vybrat je všechny, příp. ještě mbr. Oddíly se obnovují jeden po druhém. Pokud je to na původní disk, uuidy oddílů zůstanou zachovány.Pokud se obnovují oddíly na jiný disk nebo se obnovuje image disku jako celek (i na stejný disk), vytvářejí se na cílovém disku oddíly nové a proto platí bod 1.

Díky.

Myslím, že MX16 na to má vlastní nástroj v MX Tools-MX Snapshot.