» Poradna » Windows (a jiné OS)

Je možné obnovit původní W 8.1 po upgradu na W10

stručný dotazNotebook s předinstalovaným W 8.1, zachován oddíl pro obnovu továrního nastavení + provedena záloha továrního nastavení na USB flash diskPokud provedu upgrade na W10 a z jakéhokoliv důvodu budu chtít zpět W8.1, půjde mi přes obnovu továrního nastavení vrátit zpět W8.1? Půjde to z HDD? Půjde to ze zálohy na USB Flash? Mám i originální instalačky W8.1 bez ovladačů HW. Z těch by to asi šlo určitěDíky

Odpovědi na otázku

To nevím. Ale nesetkal jsem se s tím, že by někdo chtěl downgrade. Spíš naopak. Všichni říkají, že takto to mělo vypadat už dřív.

Ale asi to půjde. Ptz. při vyčištění disku, je vždy možnost smazat soubory starého systému. Ty ale většinou hned smažu. Zabírají dost místa.

Ani bitová záloha Recovery oddielu s OEM W8.x na USB ti nezaručí kompatibilnú obnovu pokiaľ prepíšeš zavádzací sektor prípadne zmažeš alebo zmeníš veľkosť oddielov na pevnom disku. Normálne, bežné, retroaktívne obnovenie z W10 na W8.x z OEM Recovery bude možné, ak dodržíš bežné zásady. Tiež záleží, či dodaný recovery program spolu s tvojou mašinou tento proces zvládne. To znamená, ako je vyrobený Recovery oddiel (efi), akým spôsobom je zapísaný zavádzací sektor spolu s bootmanažérom na pevnom disku. (Zistíš v Správe diskov vhodným SW od tretích výrobcov)Ak chceš mať 100% istotu v prípadne návratu na pôvodný stav, sprav komplet klon celého pevného disku na vhodné médium.

v možnostech obnovení win 10 jsou 3 položky - jedna obnoví původní operační systém ( tj 8.1 ), druhá přeinstaluje Win10 a třetí je jen vyčistí .... ( není to v tomhle pořadí,ale je to rozumně popsáno ) => pokud se někde něco nepokazí,tak to jde ( mám to vyzkoušeno na 3 noteboocích a všude bez problému) ...

Pokud chceš, aby tě W 10 neustále otravovaly s upgradem, musíš se jich dokonale zbavit. Takže si nejprve pořiď instalační medium s W 8.1, potom kompletně smaž celý HDD včetně skrytých partition, (samozřejmě si předem zazálohuješ mimo počítač vše, co budeš potřebovat, včetně ovladačů HW) a pak proveď čistou instalaci W 8.1 a okamžitě zakaž veškeré automatické aktualizace. A na totální smazání HDD je njelepší a nejjednoduší Live CD libovolné Linuxové distribuce. Máš dvě možnosti: Buď klasickou instalaci na celou plochu HDD, nebo spustit režim Vyzkoušet a po naběhnutí HDD pomocí Gparted vymazat.

Už se jdi léčit, protože něco tak paranoidního a hloupého se jen tak nevidí. Beztak už o tobě vědí z MS a je otázkou času kdy tě navštíví. Ten disk samozřejmě stačí zformátovat pomocí média s W8.1...........a divím se, že doporučíš návrat k tomuto systému, když jsi ho zde v době jeho vydání kritizoval stejně jako nyní desítky. Dokonce jsi lhal, že pro jeho úspěšné nainstalování je nutné vlastnit MS online účet, tak jsi blbý. Teď už ho má zjevně v nabídce ten tvůj dodavatel za 150,- a cracklý, takže ho doporučuješ.

Na Recovery partition zapomeň, po upgrade na W10 je nepoužitelná.Předpokládám:1) nesmazal jsi složku "Windows-Old" v bootovacím disku2) máš zálohované dokumenty;3) W8.1 byl nainstalovaný v legacy režimu do mbr (týká se bodu c:)Kolik dní uplynulo od upgrade W8 -> W10?A/ < 30:Windows Update -> Obnovení W8.1B/ > 30 a mám zálohu W8.1 v externím médiu:Boot ze záchranného média W8.1 -> Obnovit ze zálohy.C/ > 30 a nemám nikde zálohu W8.1:Zvládáš Admin konzoli cmd?NE:Nová instalace OS W8.1 do čistého SSD.Ano, snadno:Ruční okopírování původní verze OS z Admin konzole cmd:Boot do WRE nebo cmd.del /F /S /Q c:\Windowsdel /F /S /Q "C:\Program Files"del /F /S /Q C:\ProgramDatadel /F /S /Q C:\Usersmove /y c:\Windows.old\Windows c:\move /y "c:\Windows.old\Program Files" c:\move /y c:\Windows.old\ProgramData c:\move /y c:\Windows.old\Users c:\move /y "c:\Windows.old\Documents and Settings" c:\ a obnov boot sektor W8.1:bootsect /nt60 all /mbrRestart do Full GUI.Pokud úvodní předpoklad neplatí a W8.1 byl nainstalovaný v režimu UEFI a nemáš zálohu OS, nezbývá než nová instalace OS do čistého SSD.

takže jestli tomu dobře rozumím, pokud mám na USB flash zálohu továrního nastavení, tak i po 30 dnech by to teoreticky z té zálohy šlo obnovit.

Rozumíš tomu špatně. - "Na Recovery partition zapomeň, po upgrade na W10 je nepoužitelná"....To že máš její zálohu někde ti v její nepoužitelnosti nepomůže.Záloha tov. nastavení NENÍ záloha aktuálního systému.Udělěj si klasickou zálohu aktuálního stavu systému (systémového oddílu C:) do bitové kopie. Z té to obnovíš vždycky.

asi jsem natvrdlý, jeden tu píše, že to tovární nastavení z USB půjde (dokonce prý i z W10), jiný tu píše, že to nejde. Tak kde je pravda. Nebo je lepší, pokud mám instalační DVD W8.1 (dodané s NTB) + stažené ovladače HW udělat čistou instalaci...bez balastu? Ne, že bych to neuměl, jen mě trochu straší ty ovladače HW, abych našel na webu dell vše

Všechny ovladače si můžeš nyní zálohovat. Pak je nebudeš muset někde honit.http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemo...

A jak už bylo řečeno, na tov. nastavení i reinstalaci se můžeš vykašlat.Udělej si zálohu stávajícího systému. Pak nebudeš potřebovat žádné ovladače. Snad nejsi tak natvrdlý abys to (konečně) pochopil...

Bez totální reinstalace to možné není.