» Poradna » Ostatní

Java - analýza posloupnosti

Ahoj ve škole jsme dostali úkol: Analýza posloupnosti: napište program, který načte ze vstupního souboru posloupnost čísel, vypočte aritmetický průměr jejích prvků a zjistí, kolik prvků posloupnosti je menších a kolik prvků posloupnosti je větších než spočtený průměr.Parametry: vstupní soubor.Program mám vytvořený i funguje, ale pan profesor chce vstupní soubor a já nevím jak ho vytvořit. Jinak program vypadá takto:public static void main(String[] args) {int suma; // Deklarujeme proměnnou//Scanner sc = new Scanner(System.in); System.out.println("zadejte počet čísel"); int pocetCisel = sc.nextInt(); int posloupnost[] = new int[pocetCisel]; System.out.println("zadejte řadu čísel");suma = 0;for (int i = 0; i < pocetCisel; i++) { posloupnost[i] = sc.nextInt(); suma = suma + posloupnost[i];}double prumer = (double) suma / pocetCisel; System.out.println("Aritmetický průměr je :" + prumer); int mensi = 0; int vetsi = 0;for (int i = 0; i < pocetCisel; i++) { if (posloupnost[i] < prumer) {mensi++;}if (posloupnost[i] > prumer) {vetsi++;}}System.out.println("Mensi nez aritmetický průměr je : " + mensi + " cisel a vetsi nez prumer je: " +vetsi);}Ze vstupního souboru si má tento program vzít čísla a provést program. Prý to pak udělá nějaký problém a má se ošetřit vyjímkou. Už nevím co s tím. Diky za pomoc.//"Pište vždy jednoznačné titulky, nikoli pomozte, dotaz a jiné nicneříkající texty"//

Odpovědi na otázku

No, keďže si nedefinoval aký má byť formát vstupného súboru, tak predpokladám že to môže byť čistý texťák. V takom prípade by som použilScanner in = new Scanner(new FileReader("subor.txt"));

Vstupni soubor bude cerpan z databaze.

Díky, možná to bude znít blbě, ale nevím co mám napsat do toho txt., když to musí umět načíst libovolná čísla a z nich provést program. Jinak díky za odpověď.

Do toho TXT souboru? Přesně to co zadáváš teď z klávesnice. Takže například toto:101 6 8 36 25 41 2 19 11 3

Já tě chápu, akorát on chce aby se ty čísla nemají být specifikované, jde o to aby profesor zadal několik čísel, jakákoliv chce a z těch se to provedlo.A jinak kam to uložit ten txt., když chci aby ho program našel.Zkusil jsem to a furt to nemůže najít.

Takže, vstup to má načíst jak? 1) Zadáním cesty k souboru na vstupu (a ten soubor, pak obsahuje data) nebo jako parametr.2) Zadáním čísel na vstupu.U toho zadání souboru na vstupu je potřeba dát si pozor na absolutní a relativní cesty. Když je cesta zadána špatně, tak to vyhodí FileNotFoundException. Pokud vyučující chce zadat cestu k souboru jako parametr programu, bude uložena v poli args (viz. main(String[] args)) .https://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/java/io...