» Poradna » Mobily

Jaký vybrat fotomobil do 5000?

Ahoj, chtěl bych se zeptat (jak už z názvu vypovídá) na nějaký hezký fotomobil do cca 5000 Kč. Baví mě totiž fotit, ale nosit u sebe pořád kompakt mě nebaví, navíc z kompaktu si nezavolám ani nic jiného :D... Koukal jsem se všude možně na různé recenze, ale vždycky, když se mi nějaký zalíbil, tak jsem zjistil vždy aspoň 1 zásadní nevýhodu, která mě od něj odradila (zatím jsem vybíral mezi: Sony Xperia M4 Aqua, Huawei P8 Lite, Lenovo P90 a Samsung J3/J5). Byl bych tedy rád, kdyby telefon měl slot na Micro SD kartu, RAM stačí 2 GB, úhlopříčka min. 5 palců, rozlišení min HD, nejlépe FullHD a fotoaparát aspoň tak 13Mpx. Pokud by měl telefon ve fotoaplikaci nějaké speciální funkce (např. slow motion, kreslení světlem, HDR, panorama atd. - většina z toho jsou blbosti, ale občas se hodí...) byl bych rád, ale kdyžtak si tam nějakou stáhnu. Děkuji za jakoukoliv radu, protože po všem tom vybírání už jsem celkem zoufalý... Honza :)

Odpovědi na otázku

Z tvého výběru bych volil Samsung J5, popřemýšlel bych, zda si nepřiplatit za A5 2016. Samsungy mají obecně zmáknuté foťáky i v nižší třídě. Dostaneš od nich asi nejvyrovnanější výkony. Sony rozhodně na focení ne, díky jejich nevyladěnému postprocesingu a Lenovo taky nic moc. Nejsem žádný Samsung fanatik, ale foťáky umí asi nejlépe. P8 lite taky nefotí špatně, ale jejich nadstavba je pro mě dost nevyhovující.

Ještě bych zapomněl. Co třeba Xiaomi Redmi Note 3? https://www.mall.cz/mobilni-telefony-dual-sim... na mallu ho mají teď za 5t i s CZ lte a dostaneš i Full HD displej.

Ten nevypadá vůbec špatně... :) Ještě jsem našel tento Lenovo A7010 https://mobilni-telefony.heureka.cz/lenovo-a7010-dual-sim/spe... přijde mi k tomu Xiaomi celkem podobný.

Co se týče nadstavby, s tou není nejmenší problém, prostě si stáhnu Google Now, nebo ZenUI, které mi asi vyhovují nejvíce... Jde i o výdrž baterie, sice mám 20 000 mAh powerbanku, ale nosit to u sebe a mít tak o několik set gramů zátěže navíc cenu nemá. Co se týče A5, do toho nepůjdu, chci se vážně vejít do těch 5 000. Také jde o to, že ta J5 má větší baterku než P8 Lite, a to o docela hodně, a na té kapacitě mi taky záleží. Jinak díky moc za radu, můžeš navrhnout klidně i jiné mobily, ty co jsem psal já byly čistě ty, které mě ze začátku zaujaly, ale klidně se spokojím i s jinými značkami snad kormě Aceru... :DD

když ti vyhovuje ZenUI, proč rovnou nekoupit Asus? fotí slušně...

Já jsem měl dva Samsungy z M řady, konkrétně M 51 a M 52 a tam byly foťáky hrozný.

nic proti, ale termín "fotomobil" je hrozný eufemismus. V téhle cenové hranici tuplem. Zatím asi jediné zařízení, kterému se tak dalo říkat, byl Samsung Galaxy Camera... Jinak jsou to pořád jen mobily s foťákem... ale optika je pořád víceméně mizerná a čip malý.

Urcite ano, ale rozhodne existuju smartfouny s vystupom uplne nepouzitelnym(najlacnejsie Android fony z Ciny), ako aj velmi slusnym (Lumia 950, iPhone 6/7 atd..)Takze otazka ma zmysel IMHO..

Samozřejmě vím, že mobily nikdy nebudou dosahovat kvality jako mají kompakty, nebo dokonce zrcadlovky, ale i tak dokážou udělat hezké fotky, ale nějaké to samozřejmě umí líp, některé hůř, proto se ptám. :)

tak když to bereš takhle, tak vem cokoliv, co ti bude sedět i po jiné stránce a pokud seženeš něco s HW tlačítkem spouště foťáku, proč ne. Ono i takové Redmi od Xiaomi fotí celkem slušně v rámci své cenové kategorie.Ale na nějaké kreativní focení (tím nemyslím softwarová fotomrvítka) bude ten kompakt pořád mnohem lepší. Už proto, že ten telefon nemá ani pořádnou clonu apod. Taky si pořád říkám, že se na focení musí negativně podepisovat i to, že u telefonu není čočka foťáku nijak krytá a spousta lidí to nosí třeba v kapse. I kdyby to bylo kryté safírem, tak se to minimálně opatlá...

Jo, osobně bych se snažil vyhnout telefonům s čipem MediaTek - foťáku je to sice šumák, ale co vím, tak pořád mívají problém s GPS.

Tak tos byl poslednich nekolik let zalezeny nekdy pod kamenem. Tohle uz hoooodne davno neni pravda. Je s podivem, ze to nekteri troubove porad zivi. A i pred temi 5 lety to slo vyresit velmi snadno, pro toho, kdo neni uplne poleno a veci trosku rozumi - slo o prepsani jednoho konfiguraku.

tak zrovna nedávno tu někdo mluvil o tom, že to není SW chyba, ale že MTK čipy mají prostě špatnou citlivost. A že ten tzv. fix v konfigu sice vyřešil částečně problém s dlouhým nabíháním GPS ale samozřejmě nemohl vyřešit tu citlivost.

to rozhodně vyřešit snadno nešlo a třeba na mém mobilu (tehdy gsmart roma r2) se to nevyřešilo nikdy... opravdu nebyl problém jen s konfiguráky

Nakonec jsem zúžil výběr na tyto 3 mobily: https://www.alza.cz/porovnani.htm Prosím tedy o radu, který z nich vybrat, díky. :)

Ja mám ten Xiaomi a môžem len odporučiť :)

fotky ti udělají všechny podobný, takže pokud oželíš FullHD, Xiaomi bude nejlepší poměr cena/výkon rozhodnutí :)

to lenovo 7010 má kolega v práci a fotak teda hrůza. hlavně to zaostřování

co na to tak koukám:http://www.gsmarena.com/compare.php3tak to lenovo bych z toho vyhodil určitě.

Mě osobně se asi nejvíc zamlouvá ten Honor. :)

Proč tam nemáš Asus zenfone 3 MAX? https://mobilni-telefony.heureka.cz/asus-zenfone-3-max-zc520t... Nejlepší "fotomobil" do 5000 Kč, navíc s velkou baterií.

Ten Honor mi podle srovnání přijde o něco lepší... :)

huawei / asus? zkoušel jsem mobily obou značek a má volba by byla jasná, huawei už nikdy ;) naopak asusu se držím dodnes

ZenUI se mi líbí, protože jsem měl celkem dlouho tablet od Asusu, takže jsem si na něj zvykl (teď mám Nvidia Shield Tegra K1). Asus je špičková značka, zejména co se týče herního průmyslu (Asus ROG), ale srovnával jsem to a vyšlo mi, že ten Honor je lepší (v pár ohledech i horší, ale těch je míň). Navíc, Asus je z Taiwanu, Huawei z Číny, takže je to téměř z té samé lokality. :D Oběma společnostem věřím, a proto jsem se rozhodoval podle parametrů, ne podle značky... :)