» Poradna » Počítačové sítě

Jaký router do malé firmy?

Potřebuji do prodejny pořídit nový router.WAN připojení: městská kabelová TV 60/10 MbitLAN připojení: 3 PC, 1 platební terminál, 1 LAN tiskárna (jeden 4 portový SWITCH už vlastním)WLAN: žádné vysoké požadavky, bude většinu času vypnutáJde mi především o stabilitu, kvalitní elektroniku a firmware uvnitř routeru, abych nemusel často restartovat. Připojujeme se totiž terminálově na server, kde běží firemní IS. A taky mi jde o dobrou životnost, aby router pokud možno neodešel po 2 letech po skončení záruční lhůty. Máte s nějakou značkou dobré zkušenosti?Díky.

Odpovědi na otázku

Ruku do ohně z maloobchodu bych dal jen za tenhle https://www.czc.cz/mikrotik-rb2011uias-2hnd-...

* nebo cokoliv jiného od mikrotiku, jak posílal Nargon

Chceš vidět RB-433AH s nafouklými kondíky? Už mi jich prošlo rukama povícero.

No je to logické že se věci kazí - ale oproti jiným značkám jsou Mikrotiky "držáky". A s tím "prošlo mi jich rukama povícero" mi připomínáš jednoho "superexperta" který se tu objevil nedávno (nepamatuji si teď jeno NICK) a radil opravdu naprosté blbosti a mimo jiné psal jak mu rukama prošly tisíce NTB a jak je odborník a zabývá se profesionálně výpočetní technikou a jak má super stránky kde publikuje.....

Zajímavé je, že to byly vždy RB433AH. Třeba se jim nepovedla nějaká série, co já vím, zase tolik jich nemám ("tisíce"), abych z toho něco vyvodil. Jiné typy stejného výrobce slouží různě po půdách a na stožárech v pohodě, a že prostředí je fakt hnusné a dává zabrat.

Popaleniny se hoji docela dlouho...

Já bych asi doporučil značku MIKROTIK, jejich routery se restartují jen když se aktualizuje firmware. Dá se říci že ho stačí prvně nakonfigurovat a pak na něj zapomenout protože asi nic dalšího nebude potřeba.Jen doporučuji ještě nějakého človíčka co vám ho pomůže nakonfigurovat. Automatická konfigurace nemusí vyhovovat a v tom seznamu možností se dost lidí ztratí.A konkrétní model například: MIKROTIK RB951G-2HnD: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k...

Taky se primlouvam za Mikrotik (at uz 2011, nebo levnejsi 951). Jsou to drzaky.Pokud vis, ze WiFi nebudes nikdy potrebovat, mohl bys koupit o par stovek levnejsi, ale mit WiFi v rezerve se myslim hodi.

Mikrotiky určite

Díky za odpovědi! O Mikrotiku jsem už slyšel, ale to nastavení je opravdu rozdílné a rozsáhlejší oproti "mainstream" routerům.Doporučili byste mi ještě nějakou alternativu z kategorie maloobchodních "mainstream" routerů?Pak se rozhodnu, jestli méně kvalitní mainstream router, který si nastavím sám. Anebo polo-profi Miktrotik, který mi musí nastavit externí servisák a kterému musím věřit, že nastaví router bezpečně a že si tam nedá nějaký back-door nebo vzdálenou správu, přes kterou mi tam pak poleze neoprávněně.

Ono to základní nastavení mikrotiku není tak složité. Jen "speciality navíc" jsou trochu složitější, ale ty u levnějších routerů většinou nejsou podporované vůbec a pokud je nepotřebuješ, není nutné se tím zabývat ani u mikrotiku. Třeba nastavení VPN, VLANy a tak.. Vůbec bych se toho nebála.

Palec hore, předběhl si mě.

Předběhla :P

Nebo to řeknu takhle: Kamarádka která sítím nerozumí ode mě dostala doporučení mikrotiku kvůli stabilitě a pokrytí wifi po bytě (vášnivá hráčka a předchozí router pořád padal), s tím že jí to kdyžtak nastavím já. Zvládla to ve webovém nastavení vše, včetně port forwardingu.

Mikrotiku se vůbec neboj, to že má milion nastavení neznamená, že do nich musíš jít. Nastavíš prostě tak aby ti šel net v jedné záložce a nic víc řešit nemusíš.

Nehlede na to, ze prijde prednastaveny a jedine, co bude potreba udelat, je vypnuti WiFi (pokud opravdu nebude potreba). A to je prace tak na 5 vterin, se kterou tady radi poradime.

Přesně. Default je nastavený jako běžný SOHO router. A pokud je potřeba nějaká lepší bezpečnost (poladit firewall, nastavit VPN na ten zmíněný server a tak), placený admin by byl potřeba i v případě jakéhokoliv jiného routeru (pokud by ten router vůbec uměl).

Sám používám RB2011 a hlavní výhodu Mikrotiku spatřuji hlavně v tom, že jej koupíte, zapojíte, nastavíte, a můžete na něj zapomenout - prostě funguje, a funguje zcela bez problémů.

S domácím Mikrotikem a jeho nastavením není problém. To zvládla i taková lama jako já. Pokud umíš nastavit jakýkoliv domácí, tak tento taky.Navíc lze doinstalovat modul IPv6, a hlavně má svůj OS a FW, který je průběžně aktualizovaný.To považuju za nejdůležitější. Na co ti bude levná krabička, když tam bude nějaká chyba a vrata jak do hradu, kterou výrobce už nepraví a koupíš zas nový router? Laciný dvakrát placený.

Ocenia tam, kde furt dokolecka riesia zavirene pocitace.http://www.svetsiti.cz/clanek.asp

A co Synology ? Sice nemám osobní zkušenosti, ale pokukoval jsem po tomhlehttps://www.synology.com/cs-cz/products/RT1900ac Dle parametrů se mi líbí. Pokud má někdo zkušenosti, podělte se prosím

jasně, bude tam dávat router za 4000 když tam bohatě bude stačit Mikrotik za 900 (navíc stejně kvalitní, jen ne tolik načančanej)