» Poradna » Ostatní

Jak se vyvíjí kariéra webového programátora?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat lidí, co pracují nebo mají známé, kteří pracují s Front End vývojáři (kodéry). Uvažuji, že bych se po vejšce (obor Informatika) vydal cestou Front end kodéra, sám mám za sebou již pár mini projektů a docela mě to baví. Co se týče IT disciplín se kterými jsem se doposud setkal, tak se zdá, že v kódování pomocí HTML/CSS/JS jsem lepší než např. v síťařině nebo návrhu databází. Samozřejmě ostatní disciplíny mám také rád, ale nejvíce jsem přilnul k tomu front endu.A zde je problém, nemám totiž potuchy o tom jak se vyvíjí kariéra front endisty nebo webového programátora. Moje představa o ideální kariéře je dělat toho kodéra tak max 3 roky a pak dělat spíše něco manažerského než to kódování. Rozhodně bych si nedokázal představit, že by 100% mé práce spočívala v kodování webových aplikací po celý život. Bych bych rád za nějaké rady a postřehy z vaší kariéry. Myslím, že by to nepomohlo jen mně ale i spoustě jiných lidí, kteří jsou na tom podobně.Díky

Odpovědi na otázku

Tak se věnuj i studiu obchodu, managementu a trochu nějakého práva.To že budeš mít nějaký technický základ bude jen plus pro tebe.

Ve středně velkých firmách se Front End většinou spojuje s designerem - uděláš návrh a potom ho realizuješ. U těch menších dostaneš dělat vedle Front Endu a designu i Back End. Čistě Front End budeš dělat jen u těch opravdu velkých firem, co mají mraky úzce zaměřených specialistů. Taková je alespoň moje zkušenost.Jen s čistým JavaScriptem moc nepochodíš, nauč se minimálně jQuery a seznam se s API dalších často používaných knihoven (d3js, Bootstrap, Node.js, HTML5 Boilerplate, Impress.js, Backbone.js, Chosen.js, Three.js, Dojo, YUI, MooTools, Prototype a další... ) toto je opravdu tak minimální základ, ať nepíšeš něco co už existuje. Hodně firem je používá a vyžaduje. Také je to oblíbená otázka u pohovoru na Front End: "Jaké JavaScriptové knihovny znáte a používáte?"

Já znám jednoho v invalidním důchodu, co dělá weby pro různé zákazníky. Očividně mu platí dobře, protože si nežije vůbec špatně. Pracuje sám na sebe. Největší výhoda je ta flexibilní pracovní doba a množství volna, na druhou stranu, když nejsou kšefty, nejsou ani peníze. On už má okruh stálých zákazníků, ale pro nováčka to může být dost odrazující.

Reactjs teď je nejvíc v kurzu

Je fajn se naučit nějaké frameworky (jquery, bootstrap), udělaj ti spoustu věcí za tebe a ty jen dolaďuješ "skin".Pokud chceš ale i do managementu, tak by bylo fajn, kdyby ses na to i předem připravil.

a tak vznika kindermanazment."manazerom" sa clovek nestane lebo chce, ale preto ze vezme karieru / podnikanie do vlastnych ruk, cize nejde na ukor u niekoho kto je tak hlupi ze ho ak zamestna.nechapem kde vobec mladi ludia beru taku odvahu ze chcu robit po skonceni skoly manazera, ked mozu byt radi ze ich zamestnaju ako skladnika ve sroubarne. a este to prirovnavaju k podradnej smiesnej praci pisania web v html scripte na co rozhodne netreba studovat skolu a uz vobec nie vysoku.toto je absurdne.

Moje otázka spíše směřovala na to jak se z běžného front end kodéra stane např. projektový manažer nebo něco podobného. Zajímá mě ten proces - např. pokud ve firmě na té pozici pracuji 3 roky, jak potom vypadá to povýšení resp. koho spíše vyberou na tu manažerskou pozici? Jde o to kdo projeví více zájmu (nejambicióznějšího) nebo jde o to kdo je nejstarší nebo je to tak, že vždy vyberou toho člověka, co vykonával svou stávající práci nejlépe (dříče)?

Vyberou:a) řiťolezceb) dostatečně blbého, aby neohrozil svého nadřízeného

No tak to taky záleží dost na dané firmě, to se nedá tak obecně říct. A mimochodem, tyhle "projektové manažery" bych s rozběhem nakopal do pr*dele, obecně vymýšlí téměř jen samé kraviny jen od stolu, nějaký vysokoškoláček jde dělat "managera" a vymýšlí hovadiny bez praxe v oboru té firmy a bez znalostí jak to skutečně funguje, bez slušných znalostí výroby atd., jen teoretici od stolu. Jen tím otravují lidi svýma kravinama. Bez této částí managenetu se firmy obejdou a myslím už to už některé velké firmy dokázaly.Asi takto:http://torpeda.cz/450/Mravenec-p-ich-zel-ka...

Aha, to má logiku. Jak se na takovou pozici ale člověk dostane? Nemám o sobě žádně super mínění, spíše jsem takový průměrný člověk. Řekněme, že kdybych pracoval jako řadový kodér např. 2-3 roky. Má takový člověk šanci dostat se na manažerskou pozici za podmínky že prokáže vážný zájem, ale co se týče té kodéřiny, tak ve firmě existují větší experti na to samostané kodování? Řečeno jinak: Větší šanci na manažerskou pozici má člověk, co je specialistou na to kodování nebo ten co projeví zájem a má lepší soft skills?

Určitě šanci mít může, třeba jít dělat vedoucího oddělení. Ale opravdu to nejde tak obecně říct, hodně záleží na konkrétní firmě a spoustě jiných okolností. Obecně - manažer už se nezabývá tou prací, co dělají lidi pod ním (třeba na IT oddělení programátorů si ani ten vedoucí oddělení už (téměř) vůbec nezaprogramuje), ale zabývá se řídící činností, byrokracií a realizací často naprostých krávovin, které vymýšlí produktoví manažeři a jen otravují toho mravenečky z té bajky, ale dělat to musí, má to nařízené).

Chtěl jsem napsat projektoví manažeři, ne produktoví.

Až budeš manažerovat, tak tvoje odborné znalosti půjdou postupně do ...Prostě tvoje náplň práce už bude úplně jiná. Takže si zvaž i to, zda se chceš vzdát své odbornosti. V případě škrtů ve firmě jdou tihle manažírci mezi prvníma. No a pak už hledají práci jen jako "projekťak", což, co si budeme namlouvat, není žádná odbornost, to může dělat prakticky kdokoliv. Odborný specialista se na rozdíl od něj nahrazuje mnohem hůř.

Přesně tak. Navíc náplní práce projektových manažerů je spíše vymýšlení hovadin. Na papíře splněno, odměny rozdány, a dokonce na papíře to "funguje", papír a grafy snesou všechno. Ale že to lidi od fochu dělají stejně prakticky stejně jako dřív a na jejich nesmysly kašlou, to chudáci nevidí.

Aneb na tohle ta bajka s mravenečkem úplně sedí.