» Poradna » Počítačové sítě

Jak se stát ISP a jak vybudovat síť

Dobrý den,zajímalo by mě, jak se vlastně stát ISP. Na čem a jak vybudovat síť. Četl jsem něco o technologii přenosu AirFiber a jak vlastně pokrýt třeba vesnici. Zajímalo by mě jak probíhá šíření WIFI signálu a jeho příjem jako klient.Děkuji

Odpovědi na otázku

lituji tvé první naivní klienty...

V rámci úspory času Tě žádám, aby si takovéhle příspěvky nikam nepsal.Je spousta lidí, kteréto zajímá, a jestli nejsi jeden z nich, tak tu nemáš co dělat...

ty sracko.... ten clovek se snazi neco dokazat ale ty tam jenom sedis a krytizujes.... ale nokonec ty nic nikdy nedokazes a jem se to treba povede. a kdyz jo tak ty zustanes hovno a hon bude nahore

Ukrať své i naše trápení a začni třeba tím, že si zjistíš něco o počítačových sítích. Když budeš pilný a vše půjde dobře, tak za 2 - 3 roky můžeme pohovořit o tom co je třeba pro to abys mohl být ISP. Už teď Ti ale řeknu že dvě základní věci jsou znalosti a druhá věc jsou peníze. Obávám se že ani jedno momentálně nemáš ...

Stát se ISP zatím v plánu nemám. Zajímá mě jak přesně funguje pokrytí obce, vybudování sítě a nasdílení přípojek uživatelům.

Tak to neres. Nemas znalosti a nez by jsi se k necemu rozhoupal tak vsechno bude jinak.Nejlepsi pokryti je kabel - ten nenahradi nic.

Což je pochopitelně hovadina protože na vesnicích by se kabel (optika) v životě nezaplatil. Chápeš vůbec co je vesnice o které mluví jako o příkladu? Natáhneš kilometry kabelu za se všim několik milionů a pokryješ pár baráků a od každého dostaneš 300kčs/m

A myslíš, že WiFi je zadarmo? Se podívej, jaké má ceny Alcoma. Gigabitový spoj za 2 × 400k. Dosah 5 km. Za tu cenu má 48 vláknový odolný SM kabel a chráničku k tomu + samozřejmě náklady na položení, atd. Jenom stačí počkat na vhodnou chvíli, když se někde něco kope, protože výkopové práce jsou nejdražší.Ale jsou i levnější kabely. Bohatě by stačilo i 8 vláken. Navíc si na jedno vlákno můžu nacpat mraky kanálů a pak jsem propustností úplně někde jinde.

WiFi - zarusene, omezena prenosova rychlost a to tak ze hodne, docela caste vypadky a ovlivnovani pocasim. Drahe aktivni prvky na strane provozovatele i na strane uzivatele. WiFi prvky je nutne casteji nahrazovat. Opticky kabel polozis jednou a mas klid. Ze zacatku tam das klidne 100Mbit a casem kdyz bude potreba muzes mit 10Gbit. Taky u WiFi mas radove vysi naklady na podporu a udrzbu.Proste u kabelu mas vyssi naklady na porizeni, ale mnohem nizsi naklady na provoz.Navic na vesnich je daleko snadnejsi polozit kabel nez ve mestech.Casto se vyuziva toho, ze natahnes paterni linku kabelem a tim pokryjes i lidi cestou a hlavne bytovky. To co je mimo a nevyplatilo by se ti tam tahat kabel tak dokrejes WiFi.

Zas tak černobílé to není. Ačkoli jsem zastáncem připojení přes optiku, myslím, že WiFi má svůj smysl.Těch teoreckých 150 Mb/s, co dává NanoStation je pro klienta víc než dost.Zarušení na pětitgigu není zas tak velké a na vyšších frekvencích (páteřní spoje) to bývá úplně bez problému.Osobně si myslím, že je ideální mít páteřní trasu po optice a ke klientům po WiFi.Maximálně u nějakého paneláku připadá v úvahu FTTB.Optický kabel nevydrží věčně, ale dá se snadno vyměnit.

Tak ano, vzdyt pisu WiFi na dokryti.WiFi ma omezenou propustnost, 150Mb/s je strasne malo, zvlast kdyz je to teoreticka rychlost znacne vzdalena bezne realite. Navic ping, stabilita, ... Proste nouzovka nebo nenarocne pouziti.Jo jste jsem zapomnel jeste napsat, ze WiFi podleha casteji najezdum zlodeju, Je jedno zda je ten vysilac na 10 metru vysokem stozaru nebo na strese vyskove budovy, krade se vsude.

Tak zase nebudeme přehánět. Z vlastní zkušenosti vím, že připojení přes NanoStation dává bez problémů 100 Mb/s. Když je to na malou vzdálenost a s ideálním výhledem, tak klidně i víc.150 Mb/s na přípojku k zákazníkovi je málo. Kdo má takový tarif, že by mu to nestačilo? Odezva a stabilita - to jsou takové mýty. Přes WiFi ping na Cesnet ideálně 12 ms, reálně 15 ms a v nejhorším případě 25 ms. O tom si může nechat DSL od 02 jenom zdát a oproti optice to není zas o tolik horší.To samé se stabilitou. Jede to. Jede to bez problémů a jede to i když je venku extrémně hnusný počasí. To se pak jenom prodlouží odezva a trochu klesne propustnost.A tady se bavím o trase několikakilometrových vzdálelenostmi mezi body. Pokud se jedná o propojení klienta na několik stovek metrů, tak se není vůbec o čem bavit.Rozhodně to není nějaká nouzovka.Kabel zase podléhá kopáčům. To si nevybereš. :)

Ano, a pak kdyz se hleda kde je problem pri vecech kde zalezi na stabilite spojeni, odezve, tak se skonci na problemu WiFi 95% pripadu :D .

Připadá mi, jako bys WiFi v životě neviděl.

Vyhoď se agitátore! Už je duben a ještě nebyly žádný volby có?

Nevsiml jsem si ze by zde byla diskuze o DSL. Ten narust pingu na DSL je dan technologicky + blbostma v siti O2 (o kvalite site O2 proste radeji pomlcme ... ). I tak ale DSL nad WiFi vyhrava na plne care (no az na ten mizernej upload). Take ber v uvahu ze DSL mnohde pouziva desitky let stare kabely, u kterych s tim nikdo, ale vubec nikdo pri pokladce nepocital a kupodivu to funguje.

Ono se tu původně nemluvilo ano o mobilním netu.V čem vyhrává DSL? Vždyť to má O2 drahé jak potvora.https://www.o2.cz/osobni/internet/adsl-vdsl... Aby to jelo slušně, musíš být kousek od ústředny.WiFi za stejnou cenu jako DSL od O2 vede jak rychlostí, tak odezvou a navíc mívá přiatelnou agregaci, což se o DSL říct nedá.

To by som chcel vidiet ako dokazes cez nanostation ktory je spojeny ethernet kablom na 100Mbit/s preniest viac ako 100Mbit/s ? Za dalsie starsie pocitace cca 2jadro 2gb ramky nedokaze odmerat viac ako 60/Mbit/s.A 150Mbit/s je malo k zakaznikovi? Naco? robim pre ISP provaidera nejaky ten rok a mne osobne uplne staci linka 3-5Mbit/s download. Ano jedine ked chces nieco stiahnut.

Urcite nie WiFi, ale bezdrat si asi chcel napisat. WiFi je uplne ten najhorsi mozny sposob pripojenia. Aj klasicky modem V42.bis je na tom lepsie so spolahlivostou.

Ironie?

Nie, 10 rocna skusenost + znalosti v oblasti spracovania signalov.

Mne by také zajímalo, jak se stát ISP. Do domu, ve kterém bydlím, nikdo nechce kabel dotáhnout a tudíž alternativa k O2 není, i když by ji zde mnoho lidí ocenilo.Síť bych si už sám vyřešil, zajímal by mne postup od routru ven a úřední postup.

No však Ti to vysvětluju. Doporučuji třeba knížku paní Ivony Spurné - Počítačové sítě, tam máš vše podrobně vysvětleno. O budování sítě lze hovořit hodiny, to není téma pro poradnu a hlavně si to nekompliku terminologií které nerozumíš, uživatelům nic nenasděluješ, to je jen frikulínská mluva které dneska nerozumí nikdo

1) Seženeš si konektivitu.2) Je vhodné (nebo spíš, je téměř nutné) mít veřejné IP adresy3) Koupíš nebo postavíš router, který bude sloužit jako edge router (bude se na něm dělat NAT)Dávat každému zákazníkovi veřejnou IP je dnes velký luxus a můžou to dělat jenom ti, co dostali velké bloky veřejných IP adres. To bylo ještě v dobách, kdy se nešetřilo. Dnes to je nereálné.Pokud budeš mít adresy od ISP, od kterého máš konektivitu, můžeš být pod jeho autonomním systémem. Mít vlastní by bylo zbytečné, takže bys nejspíš nedostal vlastní číslo AS. Čísly AS se také začíná šetřit a není jednoduché ho získat.Pokud používáš IP zakoupené od někoho jiného (kupují se třeba IP z méně rozvinutých zemí, kde je jich dostatek), pak bezpodmínečně potřebuješ autonomní systém (a máš reálnou šanci získat vlastní číslo AS), aby všechny routery věděly, kde je tvoje síť.4) Zvážíš, jestli potřebuješ záložní konektivitu. Pokud se pohybuješ v rámci desítek přípojek, je to zbytečné. Pokud v rámci stovek přípojek, je to na rozmyšlení.Každý teoretik ti sice řekne, že záložní konektivita je bezpodmínečně nutná. Teorie je sice krásná, ale liší se od praxe. Leckdy je záložní konektivita zbytečná. S výpadky nebývají problémy.Sice si můžu koupit místo 200 Mb/s 2 × 100 Mb/s a rozkládat zátěž, ale je to dražší a musím mít autonomní systém.5) Když mám toto všechno hotovo, tak se můžu vrhnout do stavby infrastruktury. Pokud chci být jenom WISP, tak nakoupím antény a vytipuji si objekty, kde můžou být přípojné body, popřípadě musím postavit vlastní stožár.Majitelům baráků, kde máš antény samozřejmě musíš něco platit nebo jim alespoň dát internet zadarmo.6) Nejdříve si musíš vybudovat páteřní trasu. Jelikož musí být rychlá, tak ji zřejmě nebudeš moci postavit standardně na 5 GHz, ale budeš muset jít výš. Pokud je zarušené volné pásmo na vyšších frekvencích Ukázat celý příspěvek

9.) Urobis prieskum kolko "hejlov" by si mohol ulovit a kolko su ochotny dat za ponukany tovar. Zbytocne si budes brusit zuby na spickovu technologiu, ked ti ju nikto nezaplati. (Na vesnici za babku a mozno aj lacnejsie).10.) Pripravis si business plan s financnym pokrytim11.) Zajdes do banky a dohodnes uver -> zadlzis sa12.) Ked to nevyjde, tak skrachujes a budes na tom horsie ako dnes.13.) Po vytriezveni si budes hladat normalnu pracu.

Víš co mě tak napadlo? Když si někdo vezme úvěr, naslibuje rychlé připojení formou pyramidy a za krátko vyhlásí úpadek a bude dlužit zaměstnancům atak, jestli ti uživatelé co platí na smlouvu nebudou muset platit dál protože budou pořád dlužníky i když sice již skrachovalé firmy.

No vidíš, píšeš takovej román kterej je plnej polopravd a nikdo ho vlastně nedočetla vlastně stačilo http://www.svetsiti.cz/

To bylo na mě?Když už jsme u toho, jaké jsou ty polopravdy? Myslím, že kecáš. Kdyby to byla pravda, tak bys to napsal konkrétně.Proč to děláš? Jsem tě vyškolil v nějaké předcházející diskuzi a teď mi to chceš vrátit? Dost ubohé, nemyslíš?Tak znovu, jaké jsou ty polopravdy?

Tak co cabman? Nic? Takže to byly jen plané řeči?Chtěl ses mi pomstít, že sem tě v nějaké předchozí diskuzi ztrapnil?

aby ti nepraskla žilka .. .raději se proběhni venku.

A na vesnici připojovat rodinný domek k optice je šílenost která je nerentabilní protože náklady na propojení odlehlých míst se nikdy nevrátí. Na vesnice jedině WiFi nebo ADSL.

A na to si přišel jak? Děláš snad v tomto oboru a máš s tím takovou zkušenost a nebo si to jenom myslíš?Když se u toho myslí, tak se to vyplatí. Stačí počkat, až se budou dělat výkopové práce (voda, plyn, rekonstrukce silnice) a dát si tam chráničku.Výkopové práce jsou nejdražší. Chránička a kabel, to už jsou jen minimální náklady.To samé platí pro spoje mezi vesnicemi. V rámci různých operačních programů se postupně propojují vesnice. Optická síť pak patří státní instituci, která to zastřešila (nejčastěji KÚ) nebo její nějaké přidružené organizaci. Často se to také dělá jako společný projekt s nějakým velkým ISP. Vesničtí ISP si pak síť pronajímají pro svůj provoz a nebo si z ní přímo kupují konektivitu.Je vidět, že vůbec nevíš, jak to chodí.Zatímco u WiFi jsou pořád nějaké náklady - musí se kupovat nová zařízení, protoźe zákazníci chtějí větší rychlost. U optiky je velká pouze počáteční investice.

Přesně tak. Znám jeden takový případ ze svého blízkého okolí. Na vesnici člověk zatím nabízí WiFi, teď se tam dělají nějaké výkopové práce po celé vesnici. On toho využil a "přifařil" se tam se svým kabelem, vyjde ho to podstatně levněji a bude nabízet parádní služby.

Ubiquiti je inovátor v tom smyslu, že začal dodávat šmejdská levná zařízení na 10GHz a výše, která nesplňují předpisy. Velcí ISP jsou z toho na palici, když jim zarušují jejich profi linky.

No tak třeba na klientských zařízeních pro 5 GHz si Mikrotik nechal dost ujet vlak.BTW, u Mikrotiku zase dávali vychtralí WISP výkonnější karty a taky překračovali limity.AirFiber se mi papírově líbí, ale zatím váhám (a to především kvůli zmíněným důvodům). Myslím, že třetinová cena oproti Alcomě stojí alespoň za vyzkoušení.

Měl bych dotaz dost mimo téma, ale vidím že se tady občas objeví někdo kdo skutečně rozumí problematice o které píše tak to risknu, protože se to nepřímo týká sítí a internetu. Lze někde zaregistovat domenu tak, aby nešlo "zvenku" dohledat kdo je majitelem včetně těch běžných údajů jako je adresa, telefon a podobně? Pokud ano, tak u kterého registrátora, díky a omlouvám se za OT.

Myslím, že u domény CZ to nejde, vždy musí být minimálně jméno. Některé údaje jdou skrýt.U ostatních domén to snad možné je, záleží na správci a na registrátorovi.Samozřejmě, že lze doménu zaregistrovat na falešné jméno a nebo na nějakého bílého koně, ale to důrazně nedoporučuji. Hrozí, že o doménu přijdeš.

Ano, tak nějak jsem si myslel že to funguje. I o registraci na někoho jiného jsem cosi četl, ale to nemám vůbec v úmyslu. Každopádně děkuji za odpověď.

EU doména.

plus system na spravu pristupov, platieb a pod.

No jsou potřeba peníze na platy lidí co tomu rozumí a pak jsou potřeba peníze na technologie a konektivitu. To je co potřebuješ vědět.

Co já vím tak vzhlem k rychlejším a levnějším službám současných světových poskytovatelů se WiFi nevyplácí ani udržet natož ji budovat.

No podle toho čemu říkáš "světový poskytovatel" ... .

Světoví poskytovatelé jsou ti co mají stejnou značku v celém světě, nebo alespoň ve 1/3 světa. Určitě to není Frtanta @ Lojza z Březové co pokrývají 1/2 vesnice s 15 obyvatelama.

No jen že světoví poskytovatelé, jak jim říkáš i když nevíš kdo a co to je, se určitě nepohrnou na české vesnice na které se autor ptal ... tak možná o2 nebo tmobile s ADSL, ale že by to byly firmy se značkou po celém světě? to asi ne.

WiFi se pořád vyplací. Máš špatné informace a nebo si to vymýšlíš.

Do konce roku se ty tři (eurotel, Vod...) zavázaly že pokryjí celou republiku LTE, čvrčci na to jsou. Jinak Wifi se začlo hromadně rušit již někdy před lóní protože to smetla 3G, ta LTE je tzv.4G.

Jasně a teď tu o červené Karcoolce prosím

Co se týče teorie to si najdi na internetu a co se týče praxe tak se zeptej současných poskytovalelů WiFi proč přešlapují na místě a nezvětšují svoje příjmy.

To na mě nezkoušej chlapče. Když něco tvrdíš, tak je na tobě, aby si to dokázal.Co já vím, tak zatím trh s WiFi připojením jenom kvete. WISP investují do nových technologií nemalé sumy. Znám jednoho, který během dvou let dvakrát navyšoval svoji konektivitu.

Co bych ti dokazoval, ty seš tak chytrej že si neumíš udělat ani svůj vlastní názor. Když někdo napíše že do 2 let pokryjí to a to a ono ani prd tak to určitě trh kvete. Raději už ty kecy nečti, to je nejlepší si přečíst na internetu 5 článů a to starejch ještě k tomu nebo čerpanejch z těch obstarožních a pak tady na poradně vyprávět jak se co má ... Že je to tak viď?

Ty seš fakt takový tele. Někde si půjč telefon co umí 3g, sundej si růžové brýle a projdi se s nim mimo centra měst. Budeš překvapen jak často se 3g změní v neakceptovatelé h. Ono něco jiného je co si přečteš v reklamě a něco jiného praxe.

Jsi zmaten.O jakém slibu pokrytí do dvou let to plácáš? Někdo ti slíbil, že ti zapojí barák a vykašlal se na to? A podle toho soudíš, že je to tak všude stejné.Jako sory, ale jestli je to nějaká vesnice, s pěti barákama, tak tam se nikdo cpát nebude. Cílem ISP není pokrýt, co největší území, ale vydělat. To radši zainvestují do infrastruktury někde, kde se jim to vyplatí.Radši se podívej, jak roste počet 10 GHz přípojek, které jsou teď využívané na páteřní trasy. A věř mi, to není levný špás. A ne jenom 10 GHz, ale i 24, 70 a 80 + licencovaná pásma.Připadá ti to snad, jako by trh zkomíral?Já mám zkušenosti hned z první ruky na rozdíl od tebe. Ty sis to možná tak někde přečetl.Spíš se zdálo, že zkomírá optika. Na vesicích nebyla před deseti lety a na vesnicích není ani teď.

cabmanhjhtr & Oman,tak si dáme nějakou hodnu vaší úrovně inteligence:Ééééro letí, nemá děti, my je máme neprodáme.

Přesně takový konec jsem čekal. Nebuš mít co říct, tak klesneš k osobním útokům. Pokud chceš pokračovat stejným způsobem, nemám chuť reagovat.Napiš, kdybys své chování přehodnotil.

Aha, teď to vidím, ty reaguješ na úplně jiný příspěvek."Co se týče teorie to si najdi na internetu a co se týče praxe tak se zeptej současných poskytovalelů WiFi proč přešlapují na místě a nezvětšují svoje příjmy."Tak co, dokážeš svoje tvrzení?A co se týče těch ostatních blábolů."třigéčko" rozhodně WiFi nesmetlo. Pro připojení domácnosti je to těžko použitelné. Lituju lidi, co nemají jinou možnost.Rychlosti 3G jsou pořád špatné. Ve městě se nedostaneš nad 10 Mb/s. A odezva je přímo katastrofální 80 až 100 ms, to je až příliš. Když máš velké štěstí, tak se dostaneš na 40 až 50 ms. S WiFi jedeš bez problému na 15 až 20 ms třeba i s rychlostí 50 Mb/s symetricky. O tom si může nechat LTE jenom zdát.LTE má sice slušný download, ale špatný upload. Ale to se bavíme jen o ideálním případě. Představ si, kolik telefonů bude muset obsloužit jedna BTS. A lidi chtějí pořád víc. Kvalitnější videa, větší obrázky, streamovat hudbu...Takže to budou desítky a stovky zařízení, které se budou dělit o kanály jedné BTS. No hodně štěstí.A pak se dostáváme k další žalostné věci - FUP.Z velkých operátorů má nejlepší nabídku Vodafone. 500 kč za 20 GB dat.Testy rychlosti LTE se zatím pohybují okolo 30 až 50 Mb/s, když je štěstí (když ne, tak třeba jenom 5). A všechny testy mají společného jmenovatele. Ukrutně dlouho odezvu a žalostně nízký upload.Za 500 měsíčně dostanu s WiFi symetrickou linku 50 Mb/s, nízká odezva, žádný FUP, agregace na uzel nebo na uživatele 1:4 a to za 400.Vyhrazená linka 25:15 za tu samou cenu.Kam se na to hrabe LTE.Navíc u WiFi mám tu jistotu, že ty rychlosti budu mít. U LTE nemám žádné jistoty. Soused si koupí LTE modem, druhý soused telefon s LTE a mám po rychlosti.Ale to je Ukázat celý příspěvek

Ještě jednou OT k tomu o řčem jsme psali před pár hodinami. Dotazoval jsem technika z C4 ohledně toho když někdo neuvede pravdivé údaje při registraci domeny a bylo mi odpovězeno přesně toto "Tak možné je všechno. Žádný poskytovatel nekontroluje, zda údaje v objednávce jsou správné. Záleží na zákazníkovi, co do objednávky uvede. Pokud jsou tam ovšem nesprávné údaje, může to v budoucnu zkomplikovat změnu vlastníka"

A právě proto to nedoporučuji.Nechci nikoho soudit, ale to, že chceš, aby u domény nebylo tvoje jméno, budí pochybnosti. Dá se předpokládat, že za tím bude něco nekalého.Ale jak jsem říkal, není to moje věc a nechci nikoho soudit.

Ne ne, tak to není. Jen mě prostě zajímalo, jestli se alespoň na to dá spolehnout. Jestli když si prověřím domenu, tak ty udaje které získám jsou pravdivé, nebo to může být lež ( jako v kde čem ), když budu svou osobu ochránit od spamu, napadání, zda-li je to možné a podobně ... za tím já nic nekalého nevidím.

Tak ok. Údajům se 100% věřit nedá, ale to snad ničemu na Internetu. :) Pravdivost údajů nikdo nekontroluje.Co se týče ochrany před spamováním. Pokud to chápu správně, tak chceš chránit svoji osobu před spamem.Adresu bydliště můžeš mít skrytou, to samé telefonní číslo. Mailovou adresu měj určitě jinou, než jakou používáš pro svůj osobní mail. Použij schránku na doméně.

No ono je trošku jinak. U .cz domeny je možno skrýt ( a oni to snad údajně i dělají automaticky ) mail, tel. číslo a ulici bydliště. Bude tedy transparentní jméno, město, PSČ. U nadnárodních domén jako například .com .net atd, musí být transparentní všechno, je na to snad nějaký paragraf ( tomu se ani v dnešní době nedivím ). Ale jak říkám, prostě mě to jen zajímalo z profesionálního hlediska, když si budu zakládat domenu, tak jediné co bych asi měl zapotřebí měnit, bude mail, kvůli spamu, jinak nevím, kdo by mě pro prodej rybiček či štěrku potřeboval zastřelit

Bohužel to nemusí být nic nekalého, znám to z vlastní zkušenosti. Sám provozuju web, který prezentuje názory, co se silně nelíbí jedné agresivní skupině osob a ty osoby jsou schopné rozesílat anonymní pomluvy po zaměstnavateli svých oponentů, na všechny úřady a obecně udělat dost velké problémy. Prakticky se proti tomu nedá bránit. Ti lidé jsou ve svých útocích dokonale chráněni anonymitou a provozovatel webu jim musí své kontaktní údaje veřejně prezentovat. Naštěstí jsme sehnali člověka, který si z těch věčných útoků moc nedělá a na něj je doména napsaná. Nicméně opravdu nechápu, proč by nemohly být údaje skryté. Nikdo nechce, aby byly dokonale anonymní, ale aby byly uschovány u registrátora, který by je sdělil pouze oprávněným státním orgánům za přesně stanovených podmínek, jako např. majitele IP adresy, telefonního čísla a podobně a ne aby si je přečetl každý Franta, který ti chce jen uškodit.

Mozem sa pridat:3G je technologia tak povediac "ani ryba, ani rak". Z GSM zdedila akurat robustne protichybove zabezpecenie a vynikajuce vlastnosti linkovej vrstvy. Funguje spolahlivo nielen za prekazkami, ale aj pri pohybujucich sa staniciach.O wifi som hovoril preto, lebo wifi bolo navrhovane do vnutornych priestorov. Ak sa pouziva vo vonkajsom prostredi, tak aby to fungovalo spolahlivo musi byt zabezpecena jedna velmi podstatna "malickost". Vsetky stanice sa musia byt vo vzajomnom radiovom dosahu. V podstate funguje to dobre ako p2p linka, ovsem tragicke to zacina byt ak sa pouzivaju smerove anteny a tie sa pouzivaju v pripade primestkych pripojeniach typu "last mile" takmer vyhradne.

Já se taky naposledy přidám:Připadá mi to tady jako zoufalé volání připojovatele WiFi aby to neodhlašovali desítky lidí denně ale jen málokdo. 3G skončilo výstavbou již někdy vloni, 4G jede jako blesk a pozor: Víte jak poznáte že ve vesnici je WiFi připojovatel? Nééé? Tak já vám to řeknu: Protože u každýho takovýho dnes již zoufalce trčí hnusná krabice z okna nebo od komína, ano je to anténa aby vůbec něco málo toho WiFi fungovalo. Dále, žádný připojení 100Mbit za 150,-Kč/měs. a podobně nikdy nebylo a ani nebude, je mi líto pitomců co na to naletí, ale můžou si za to svojí blbostí.Nejprv jsem měl podezření na prodloužené školní prázdniny ale už je mi to jasné.

u u u ucho se utrhlo:Sláva, kluk se umoudřil a neuráží mě. Takže můžeme pokračovat v diskuzi.Dodej důkazy, že lidé hromadně přechází od WiFi připojení k mobilnímu připojení. Bez důkazů to jsou jenom tvoje domněnky, které nemají žádnou váhu.Budování 3G skončilo, ale smutná praxe je taková, že v řadě lokalit je pořád pomalý EDGE a kde je HSPA/HSPA+, tam to s rychlostí také není slavné. A víš čím to je? Připojuje se tam moc uživatelů. Není se čemu divit, když na průměrné 5 000 město připadá jen jeden 3G vysílač každého operátora. To by byl docela průser, kdyby se všichni lidé z toho města dostali úžeh a z důvodu zatemnění mysli odhlásili WiFi a přešli na mobilní internet.A ty si naivně myslíš, že LTE nico změní? Prdlajs leda. LTE nezmění vůbec nic.Tak 100 Mb určitě ne za 150 Kč / měs. určitě ne. WiFi se na rozdíl od mobilních dat neplatí za objem dat, ale za rychlost. Zjisti si, jaký je rozdíl mezi Mb a Mb/s, ať ze sebe zase příště neuděláš hlupáka.Tak co, proč by někdo měl chtít LTE, které je drahé, má dlouhé odezvy, nejistou rychlost downloadu, nízkou rychlost uploadu a navíc má limity přenesených dat?Za stejnou cenu si můžu zaplatit vyhrazenou linku po WiFi, kde mám jistou rychlost uploadu i downloadu, o hodně nižší latence a hlavně žádné hloupé limity.Srovnej si to a zjistíš, kdo komu naletěl.Pochlub se, jak ti chodí net u Vodafonu.

Pěkná kravina, schválně na které vesnici chytíš 3G, aby ti to slušně jelo 3G na vesnicích v naprosté většině vůbec není a nikdy nebude, tam je v nejlepší případě Edge a teprve za pár let budou snad pokryty LTE, které se ale praktickou použitelností nikdy nevyrovná dobře postavené Wifi síti. Takže tady nikoho nekrm svýma pohádkama, podobně jako nedávno se sítí po koaxiálu

West70:Pokud chceme být fakticky přesní, tak výše jmenované technologie nejsou WiFi. WiFi pracuje pouze na frekvencích 2,4; 3,7; 5 a 60 GHz a je skutečně. 5 GHz je primárně pro venkovní použití, protože se do vnitřních prostor příliš nehodí. Oproti 2,4 GHz má větší útlum při průchodu překážkami.Avšak rádiové spoje (10; 11; 13; 17; 24; 60; 80 GHz) a WiMAX jsou navrženy pro venkovní použití.Mimochodem i WiFi umí předávat klientské zařízení mezi AP. Říká se tomu fast roaming a je to standard.

Ocakaval som, ze zacnes pliest 5-te cez 9-te. Ano, mas pravdu. Nieje to WiFi. Preto som poznamenal, ze si mal urcite na mysli bezdrat a nie WiFi. Hand-Over je beznou sucastnou bezdratu a na inych technologiach funguje ovela lepsie ako na WiFi. Dokonca aj DVB-T ovlada hand-over. WiFi-sti tomu hovoria roaming. Tato vecicka je integralnou sucastou uz od cias NMT a pri GSM funguje spolahlivo aj z lietadla. Frekfencia neurcuje pouzitie. Co tak napriklad wifi-usb, 802.11ac, alebo WiDi ?Pokial chces vediet prednosti nejakej technologie, je lepsie nahliadnut do normy. Napriklad 802.11 vs. 802.16. Jednu podskupinu 802.16-ky tvori prave ten WiMax, ktory si spominal. (802.16a). Inak WiFi, ale aj ine technologie mozu pouzivat aj nizsie pasmo ako 2.4G. V US je mozne pouzivat 900MHz a na tejto f. funguje na neskutocne dialky presahujuce ojedinele aj 100km a nielen to. Na tejto f. je mozne preklenut mierne kopecky bez repeatra. Ja mam napriklad osobnu skusenost s pouzivanim datoveho prenosu na KV a vzdialenostama presahujucimi 5tis km. V zaciatkoch Internetu bolo mozne sa pripajat na Internet na pasmach VKV, alebo UKV cez riado gateway-e a to aj tu u nas na Slovensku (Cesku). Technologia pochadzala od konstrukterov zo Slovinska a na UKV fungovala rychlostou 1Mbps.

Tak promiň, no. Když se bavím lidmi, co do té problematiky nevidí, tak nezabíhám do podrobností. Ono dnes i v leckterém obchodě jsou rádiové PtP spoje v kategorii WiFi. A vysvětluj pak lidem, že WiFi je jen to, co je podle standardu WiFi a mající certifikát.Mluvit o roamingu v případě statických spojů je trošku bezpředmětné, nemyslíš?WiFi ac jede na 5 GHz, stejně jako n a vlastně i stejně jako a, jenom pro info, kdybys nevěděl. WiDi rovněž jede na frekvencích WiFi. Pokud nevěříš, připoj si notebook k TV a pak dalším notebookem skenuj kanály.S tím, že frekvence vymezuje pro co se rádia hodí, se ztotožňuji, i když jsem původně nic takového neříkal. Kromě toho rádia na 10 GHz a výše, co se teď prodávají jsou pro venkovní PtP spoje. No schválně, viděl jsi někde 10 GHz vnitřní AP? Viděl jsi NB s 10 GHz kartou?Ádéčková WiFi je úlet a bude to znamenat, že do každé místnosti bude nutné nainstalovat jedno AP, protože přes zdi to neproleze.Netuším, co tím zbytkem (od WiMAX dále) chtěl mistr říct.

Co pak? Najednou 2,4Ghz projde cihlou a 10GHz už né? Jak je to možný!

11ad bude zaujimave z hladiska pouzitia antenovych sustav podobnych modernym radarom, co su systemy s elekronickym vychylovanim vyzarovaneho paprsku. Taketo ant.sustavy mozu byt prevedene v podobe tlacenych spojov na tenkom podkladovom materialy, alebo trebars nalepene na skrinke zariadenia. Dalsie systemy s velkou a zvlast velkou sirkou pasma budu pracovat na f.>10GHz a v oblasti pokrytia tzv.pikobuniek. Nepredpoklada sa sirenie za prekazkou.Samozrejme systemy pre "last mile" a "PtP" ci "PtMP" byvaju hodne odlisne od systemov pre vnutorne pokrytie bezdratovym signalom. Zbytok by ti nieco povedal vtedy, ak by si Internet pouzival od jeho vzniku a mal by si radioamatersku licenciu. Bezdratovy Internet bolo mozne pouzivat aj bez licencie ak sa niekto uspokojil s rychlostou vtedy docela beznou (zhruba 1200 Baud) na obcianskom KV pasme 27MHz.Inak vselico bezi na frekfenciach WiFi (hlavne na 5G), ovsem takyto sposob pouzitia pasma je z dlhodobeho hladiska neudrzatelny kvoli interferencnym problemom vsetkych zucastnenych technologii.

To myslíš to, co už delší dobu používá Ruckus u N?

Teraz neviem na co narazas. Ak myslis technologiu "Beamforming", tak ta nieje domenou len jednej firmy. U N-ka sa pouiva menej, v podstate sa zacala pouzivat az teraz, ked uz N-ko konci a nastupuje 11ac a aj to iba u vybranych "drahsich" produktov. Ruckus experimentuje s viacerymi antenami (niektore modely az 19 anten) a dosahuje uctihodne vysledky. Prave z tohoto pohladu bude pouzitie ant.austav predstavovat giganticke zlepenie. V oblast anten sa teraz pracuje hodne z tzv. "meta materialmi", ktore prinasaju vyrazne zlepsenie vlastnosti napriklad dipolovych anten vyhotovenych podobne ako mikropaskovy spoj na plosaku.

Ano, ale myslím, že pouze Ruckus má beamforming i u N. A měli to dlouhou dobu před AC, kde to umí snad všechna zařízení.Acéčko rozhodně nenahradí N. To s námi bude ještě dlouhou dobu. 5 GHz totiž špatně leze přes zdi. O hodně hůře než 2,4 GHz.

Bezdratove technologie smeruju k autonomnym systemom, kde aj vypinac lustra bude mat vlastnu inteligenciu a bude odovzdavat informacie o svojom stave najblizsej susednej bunke (vid.pikobunky). Z tohoto pohladu sa informacia dostane tam kam potrebuje, nezavisle na tom, ci signal na 5GHz (50GHz) preleze, alebo nepreleze cez stenu. Nasledne technologie sirokopasmoveho bezdratoveho pristupu (>=10Gbps) budu mozne len za pouzitia vyssich pasiem ako 10GHz. Uz terejsia 11ac technologia je navrhnuta az na ~7Gbps.Beamforming ma svoje caro prave pri puziti co najvacsieho poctu anten.

Opatrně při používání slov autonomní systém, když se bavíme o sítích. :)To co tu popisuješ je hudba vzdálené budoucnosti. Takové technologie mají od principu WiFi a dokonce i od dnešních přepínaných sítí hodně daleko a je to kompletně v rozporu s fungování TCP protokolu.AC není na 7 Gb/s, to si pleteš s AD.Čím více segmentů antény, tím víc zón.

Ja by som povedal, ze taky autonomny system by mohla byt aj MESH siet, ale zasli sme daleko, to je pravda. Neviem ci bol Ruckus prvy v oblasti BF (beamforming), ale ja by som tipoval skor na Cisco. Je to v podstate jedno, pretoze 11n chipsety s BF sa v poslednej dobe vyrojili jak huby po dazdi takmer v kadej firme, ktore sa zaobera bezdratovycmi technologiami v podobe wifi chipsetov. Napriklad Ralink chipsety nesuce oznacenie na zaciatku MT. Problemom moze byt, ze nie kazdy vyrobca tie chipsety aj pouziva vo svojich vyrobkoch. Je to z jednoducheho dovodu, ktorym je cena za konecny produkt a to aj preto, lebo je k tomu nutne napisat a odladit ovladac. V podstate existuje len hrstka firiem, ktora predava 11n technologiu s funkcnym BF. Najdi si specifikaciu pre 11ac a zbadas, ze strop je niekde pri 7Gbps, tak ako N-ko konci na 600Mbps.Inak BF-ko je velice zvlastna vec. Clovek by si myslel, ze je to dosahovane len antenami, ale je to len zdanie. Je k tomu suvisiaca technologia v podobe signaloveho spracovania v DSP a naraba sa s tym vemi podobne ako s priestorovym zvukum, kedy je mozne aj s mono vyrobit strereo, alebo aj viac kanal.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Autonomn%C3%AD_syst%... Proto jsem nabádal k opatrnosti s terminologií. :) Toto je první, co se mi vybaví v souvislosti se sítěmi. Tys myslel něco jiného.Ralink sem netahat. To je jeden z nejhorších šmejdů.Aha, to ses nechal ovlivnit marketingem. Necelých 7 Gb/s se dá dosáhnout jen na 8 streamech. Žádné zařízení nebude schopné přijmat 8 streamů. AP dá teoreticky takovou rychlost, ale ta se může maximálně dělit mezi více zařízení. Jedno jediné to nedá ani náhodou.Kdežto u AD se s tím počítá. Jeho úplný strop je pak výš než 7 Gb/s, ale to je opět s jedním zařízení nereálné.

Ja sa na wiki nedivam a hovorim to co viem. Samozrejme niekedy s chybami, ale to uz patri k veci. Dakujem za odkaz.. dostudujem svoju nevzdelanost. No ved na 8 streamov a myslis, ze N-ko bude niekedy funkcne na tych 4-och ? To je podobne ako s tachometrami u automobilov.Mas dost skreslene informacie o Ralinku. Ich chipsety su porovnatelne s akymikolvek inymi poprednymi vyrobcami. Jedine co pokulhava a to dost su ovladace k tym chipsetom. Ved preto kazdy na ne nadava. Uz dlhsie sa zaoberam programovanim ovladacov pre niektore chipsety od Ralinku a musim povedat, ze od rodiny rt28xx ako jeden z mala chipsetov vie merat hodnotu SNR v realnej podobe a nie len ako nejaku kvazi hodnotu odcitanu od signalu ako napriklad Atheros.

Inak roaming na statickych spojoch nieje az taka blbost ako by sa mohlo na prvy pohlad zdat. Napriklad u DVB-T je mozne pomocou hand-over prepnut z hlavnej siete na zaloznu. Je to popisane v rozsireni specifikacie pre DVB-T pod nazvom DVB-H. Ovsem DVB-T je siet, ktora tak bola uz navrhnuta, pretoze jej specifikom je tzv. "jedno frekfencna siet". To znamena len tolko, ze na rovnakom uzemi moze vysielat vecsi pocet vysielacov s presahujucim dosahom a to bez toho aby sa akokolvek rusili.

Na KV se chytali klokani odrazem přes měsíc, prej teda ...

Jenže KV je na poněkud jiných frekvencích, ony ty vlastnosti elmag. pole závisí na jeho frekvenci (vlnové délce), že Srallbotko

Áaa, soudruh srallbotka. Mě ty blbý kecy byly hned nějak povědomý. On se chce mstít za minulou diskuzi, kdy dostal zavyučenou s koaxiálem a za to, že neuměl VLAN.Se divím srallbotko, že se zabýváš něčím tak přízemním jako LTE, když t doma na koaxiálu fičí 200 Tb/s Internet.

A ne jen tam, chlapec dostal kapky ve vícero vláknech. A teď se prozradil, max. 20 let, dělá ue sebe staršího "pardála", to sotva:"Na KV se chytali klokani odrazem přes měsíc, prej teda ...", to sice přehnal, ale dalo by se to brát s nadsázkou. Ale že "prej teda", na KV vlnách se při vhodných podmínkách opravdu daly chytat vzdálené stanice odrazem od ionosféry, někdy dokonce s "ozvěnou", kdy signál z vysílače dolezl dvěma cestama - "přímou" a asi okolo planety postupným odrazem od ionosféry a povrchu. Žádná teorie Srallbotko, čirá praxe, taky jsem si nočním laděním stanic na KV kdysi hrával...

Pozitrone, ty seš ale brebtanice, přímou cestou na krátkejch vlnách, to si pleteš s WiFi né Jak krátký tak všechny vlny přichází ze všech možných směrů s různým zpožděním, akorát u těch KV to bylo při použítí dvou rádií nádherné stereo, možná při více než dvou i 15+0.Jinak když jsem četl ty "Omal"ovánky tak jsem si říkal že ten Pozitron tady má mladšího brášku To bylo: heh,heh,heh, 85 vět, heh,heh,heh 8 minut pauza a dalších 70 vět, nepřipomíná ti to něco?

Není můj problém, že si všechno představuješ, jak Hurvínek válku. Asi té zklamu, ale ty věci, o kterých mluvíš a kterým nerozumíš, jsou natolik komplexní, že jednou větou nejde shrnout.Ani se nedivím, že pořád střídáš jména. Nic jiného ani nezbývá, když se v každé diskuzi ztrapníš, jako třeba teď s LTE nebo předtím s koaxiálem a VLAN. Teď už si budu dávat pozor a na 100% tě podle keců a zbytečně velkého počtu smajlů poznám.

A teď se strapnil s KV. Jedna cesta "přímá" (uvozovky jsou důležité) z antény do radia (u vzdálených vysílačů taktéž odrazem od ionosféry), druhá cesta "vzdálená" prakticky okolo plateny odrazem od ionosféry. Umělo to ozvěnu, někdy pěknou, někdy se to umělo pěkně zarušit. Díky tomu se ovšem při vhodných podmínkách daly chytat stanice velmi vzdálené, podle momentálních podmínek.Ten jeho "stereo" efekt děla třeba stejná stanice poslouchaná na jednom radiu na VKV a na druhém SV nebo DV a SV nebo tak nějak, nebo obojí, už si nevzpomínám. Ale 15 radií s KV a 15+0 Hahaha

Jediný breptálek jsi ty, Srallbotko hrnče plný hnoje...opět jsi smotal hrušky s jabkama...absolutně nevíš o čem jsem mluvil, nemáš ponětí o šíření vln, ale jako vždy ti to kecá "skvělě".

Nekrmit trolla. Však ono ho to jednou přestane bavit.Další diskuze je bezpředmětná. Ale docela se těším na další. A nejlíp zase něco ze sítí.

+1000

Meleš sračky, 3G/LTE nikdy nebylo a není přímou konkurencí k Wi-Fi.

TO je trefné, tvůj projev je jako po 7 jointech.

vidíte všetci, že stačilo napísať: peniaze; peníze; lóve; manžáre; chechtáky; bubáky; evráče doláče a fertig. a až RoMAN vytiahne ruku z cudzieho nočníčka a vytriezvie pochopí

Je vůbec možné dnes získat IPv4 adresy, když v létě 2011 došly? Jinak myšlenku nového WISP dnes považuju za sebevraždu, v místech kde to má ještě smysl (a kolikrát i tam kde nemá) už jsou minimálně 2-3 jiní, s cenou jít dolů nejde a zarušený je i 5Ghz

Koupit půjdou těžko. Maximálně je dostane přidělené od ISP, od kterého získá konektivitu, ale nepřidělí mu je natrvalo. Ty adresy pořád patří ISP.Je jedna cesta - koupit IP adresy ze země, kde je jich dostatek. Ale k tomu je nutný autonomní systém. Jinak by stávající routery nenašly do tvé sítě cestu.

Jako první bych nastudoval jak položit dotaz a hledat informace.Slouži k tomu vyhledavač,naučit se s nim pracovat je něco jako absolvování mateřske školky,předpokladá mimochodem že informace o fungování sití nebudeš hledat napřiklad v poradně na živě,to svědči mimochodem i o problemu byt schopen řešit i sebemenši problem - chybí totiž logické samostatné uvažování.

A ty se nauč reagovat na správný příspěvek. Když už budeš u toho učení, tak si taky nastuduj něco o slušnosti při diskuzích. Když přijdeš s nějakým názorem, je na tobě, abys ho doložil.Stejně to funguje i u soudu, kde žalující strana předkládá důkazy. Bylo by trochu divné, kdyby tě státní zástupce obvinil z vraždy a dál nic nedokazoval a bylo by naopak na tobě, abys dokázal, žes nic neudělal.Doufám, že to chápeš.To, co děláš, je oblíbená taktika trollů. Plácnou nesmysl a když po nich chce člověk důkaz jejich tvrzení, tak řeknou, že si ho máš najít. Když nenajdeš, tak řeknou, že neumíš hledat a oni to za tebe nebudou dělat.Takže co, dokážeš svoje tvrzení? Když je to tak jednoduché najít, tak mě pouč, jak se to dělá.

Pokud máš základní kapitál, založ si s. r. o. a kontaktuj velkoobchodníka jako třeba http://www.itself.cz/ Spolu se dohodnete na marži. Oni se s prominutím nechtějí p*čovat s koncákma, takže veškerý servis zařizují přeprodejci. Tvůj vztah se zákazníkem bych pak přirovnal asi jako virtuální operátor pod GTS.

Ale osobně to nedoporučuji - řešit stále dokola neplatící zákazníky, notorické seedery na torentech za 15% marži fakt nestojí.

Za co minusy - u malých providerů platí systém padajícího hovma. Ale to holt socky, co jim platí interferntet na stahování porna rodiče nepochopí.

Tohle jde podchytit snadno. Jednou nezaplati, vypnu. Naklady ne pripojeni se plati pri pripojeni. Mam pocit ze to tak dela vetsina. Cim mensi provider tim pruznejsi a tim rychleji muze reagovat na pripadne situace. Vcetne specialnich individualnich tarifu - napriklad pro nekoho kdo net ma na chate tak plati treba 100Kc mesicne misto 300Kc, atd. O tomhle se velkym firmam muze jen zdat, takove O2 ma pruznost diamantu (pokud si nekdo mysli ze kdyz s O2 vyhada slevu ze je to pruznost tak nikoliv, O2 na to ma predem pripravene tabulky).

No to sice ano, ale člověk pracně sbírá ovečky do svého stáda, dává jim výhodné ceny, podmínky lepší jak velké molochy a smlouvu na dobu neurčitou a pak je musí odstřihnout. Je to Sisyfofská práce. Ne, že je takových hodně, ale vždy mezi 5 % až 10 %. A kolikrát ten zákazník přestane platit jen proto, že mu něco blbne a je líný to ohlásit.

podme na to pondeli je tu www.tcservis.cz

Našel jsem tuto diskuzi. Zajímáte se stále o možnost zprovoznění ISP/WISP ? Pokud ano, napište na info@unifone.cz , můžeme vám něco nabídnout