» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jak nainstalovat windows na notebook s linuxem

Ahoj, mám notebook Acer Aspire A315-31-C4YJ. Je to notebook s linuxem. Mám Windows 10 iso a pomocí Rufus udělána bootovací usb flash, jenže nedokážu z ní nabootovat. :( Notebook nemá dvd mechaniku.Když jsem v biosu, vypnu secureboot, tak jako druhá volba je ta usb flashka vidět (první volba je linux boot z hdd). Uložím změny v BIOSu, restartuju, mačkám F12 (boot option mám povoleno) a ukáže se mi jen možnost nabootat z hdd ten hnusný linux. Já už fakt nevím co dělám špatně...Secure boot je zakázáno a furt ji to nevidí tu flashku :(Poradí někdo?

Odpovědi na otázku

Třeba ta fleška není bootovací. Nebo to stažené .iso s linuxem je poškozené (proběhla jeho kontrola - hash??). Flešku je třeba dát do usb 2.0 portu. Některé flešky (je jich málo, ale existují) nejsou pro tento účel vhodné.

Ted z ní zkouím instalovat z legrace na zkušební PC a funguje je to. Instaluje se to z usb flash, takže bootací je.

Zkus si přečíst, jestli si něco neopomnělhttps://docs.microsoft.com/cs-cz/windows-hardware/ma...

hnusný linux Obchodník tě podvedl nebo si nevěděl co kupuješ?Linux je volba pro ty kteří vědí co chtějí a umí to využít.

tož není to moje no, já jen to dostal do ruk.

Ano. Je to přesně tak, linux si lidé pořizují proto, že dokáží využít jeho vlastnosti, které jinde najít nelze. Ubuntu se třeba o to nahradit windows a spol. pokoušelo, ale je to stejně zase pro odborníky, páč když se něco podělá, laik nic nikdy nevyřeší a všichni mu radí stylem "najdi si to sám na netu" :D. Chtěl jsem linux na muziku a až pak po instalaci jsem se dozvěděl, že na to musím mít speciální distribuci "studio" :D Ok. Pak jsem ale zase skončil na Jack Audio systému, protože ten je spíše pomstou na uživatele - ten asi naprogramovali schválně tak, aby to byl další filtr a překážka :D

No proto si tam instaluje Windows, aby to mohl normálně používat...

místo "mohl" jsi měl spíš napsat "uměl".Nevím, co tak specifického hodláš na tom notesu provozovat, že to nešlo na linuxu. S ohledem na mizerný výkon na tom hrát nepůjde, ani používat nic náročnějšího než kancl aplikace a appky na konzumaci multimédií. S linuxem jsi mohl mít pro aplikace k dispozici víc výkonu, takhle ti toho velkou část sežerou jen wokna ...

Hihihi, jak to udělat, aby se počítač s W 10 dal normálně používat a nemusel se opravovat po každé aktualizaci?!? Než se pokoušet o něco, co neumíš, zkus se raději s Linuxem skamarádit, ušetříš si spoustu zlobení.

Já ti nevím, ale mě ty desítky neudělaly nikdy nic špatnýho a to ani na PC doma a v práci taky ne (a to je upgraduji nějaké 2 roky), kde tedy bude chyba? Že o tom plácáš, když jsi je neměl nikdy nainstalovaný.

Nezabudni si stiahnuť ovládače pre W10.https://www.acer.com/ac/en/US/content/support-product/7209?b=1

Tak určitě, ale nejdřív tam snad dám OS ne? :)

Instalační USB nedělej rufusem, ale normálně přes MediaCreationTool, který stáhne instalačku windows a nahraje jí na USB.A pak stačí nabootovat z té USB paměti a postupovat podle pokynů na obrazovce.Jo jestli nedokážeš počítač přimět k bootu z usb tak je to druhý problém, to pak budeš muset prohledat manuál a nebo experimentovat, aby se to povedlo.

No jsem z toho jelen, fakt nevím. Zkoušel jsem snad vše!

A důležitá informace - nejdříve se instaluje Win a až pak Linux.

Tak proč sis kupoval notebook s Linuxem, když ti nevyhovuje? A licenci na ten Windows máš?V každém případě máš zřejmě špatně vytvořenou flashku. Použij nástroj od MS.

Ted z ní zkouším instalovat z legrace na zkušební PC a funguje je to. Instaluje se to z usb flash, takže bootací je.

Dělal jsem to přesně podle tohoto, i stejnou verzi toho Rufuse jsem si stáhl a nic.https://www.youtube.com/watchJinak usb flash bootovací je, zkoušel jsem to na testovacím PC a normálně z ní ty desítky šly nainstalovat

On je taky dost velký rozdíl v tom "jak" je to bootovací. Jestli je to bootovatelné pro UEFI nebo pro starý (Legacy) BIOS. Takže ti to na jednom počítači jít může a na druhém ne.Mám s tím zkušenost. Nedávno se mi dostal do rukou nový notebook Lenovo, kam jsem se potřeboval hacknout, protože majitel po prvotním nastavení a zaheslování, notebook odložil do skříně a půl roku na něj nesáhl. Tak jsem potřeboval bootnout z flašky. Tak jsem instinktivně sáhl po flešce v šuplíku, kde mám instalačku windows 10. Taky zaručeně funkční, stolní PC jsem z toho normálně nainstaloval. Ale ten notebook z toho prostě nabootovat nechtěl. Zkoušel jsem to znovu ve stolním PC a tam s bootem nebyl problém. Nakonec jsem si vytvořil novou instalačku aktuálního windows 1803 a s tím se mi povedlo nabootovat i na tom notebooku. Taky nevím proč to nešlo, přitom ta instalačka windows na flešce byla jen cca rok a půl stará.

mám taky udělanou usb flashku s 1803, ale prostě vbisou je vidět jako jedna ze dvou možností boot option. Ale při mačkání F12 se objeví jen volba hdd s linuxem Tvořil si ji taky rufusem tu flashku?

Ne. Přes microsoftí Media Creation Tool jsem tu instalačku rovnou vytvořil na USB. Nechtělo se mi blbnout s něčím dalším a vytvářet si bootovací flešku, když to ten nástroj umí rovnou.

tak jako na stroji s Atomem (Celeron N) bych nechal ten linux - na rozdíl od nenažraných desítek poběží svižně a bezpečně a nebude furt hrabat na disk kvůli nějakým aktualizacím ap.

Pokud je na disku první Linux, tak Wokna to zjistí a nenainstaluješ je ani za prase. Taktéž, pokud je v PC na jiném disku linux, tak opět můžeš dumat, proč to nejde.Hnusný Macro$hit! Smaž Linux, naformátuj znovu disk, nainstaluj wokna na prázdný disk. Jinak s tím nepohneš.

to je nějaká novinka W10? Nepamatuju se, že by se u XP či W7 řešilo, že nenabootuje instalace, když je tam linux.

Já nevím čeho je to novinka. Já wokna neviděl 14 let.Nedávno jsem dostal stranický úkol na druhý disk dostat W10. Že to nejde. No nešlo. Aji jsem disk, na který měly přijít W10 zapojil na SATA 0. A nic. Tak jsem zkusil odpojit disk s Linuxem a už se instalily W10, až se z flešky kouřilo.Fleška byla dělaná z W8.1 přes nějaký ten microsoftí udělátor na upgrade W10, jak nabízí upgradovat přímo, stáhnout obraz .iso nebo vytvořit boot flešku W10.

Musím potvrdit, Pokud člověk chce instalovat Windows na pc kde je již linux, je potřeba odpojit disky s Linuxem. Ověřeno na dvou pc

- v rufusu je potřeba udělat flasku jako uEFI- v BIOSu musí být uEfi a secure boot zapnutý- flasku dát do USB 2.0 slotu, jiný řadič s USB 3.0 nemá v instalace ovladače.- flash lze udělat v jiném PC s OS Win-podle všeho ta flashka je špatně vygenerovaná

Jako uefi ji mám, postupoval dle tohoto: https://www.youtube.com/watch- zapnutý secure boot, když chci bootovat z něčeho jiného než hdd???- ty usb 2.0 mě nenapadli, ale vyzkouším- usb flash je ok, nainstaloval jsem z ní PC před chvílí

nekde v biosu muzes mit schovanou polozku external media, lan atd..- je povoleno ?byva to casto mimo boot sequence

Zkus zakázat v BIOSU i ten HDD, to, že nevidí flashku je podivné. Také bych zkusil flashku s jinou instalací, třeba Linuxem jestli naběhne. Zřejmě se bude jednat o nějaký fígl v nastavení BIOSU. Jak tady někdo psal, pozor na USB porty, může k tomu fungovat třeba jen jeden.

no v biosu to je docela prd*l. Nejdřív jsem musel vytvořit heslo supervisora abych mohl něco upravovat :) Jo, souhlasím, jen ten fígl najít!

Co kdybych ten hdd z toho notebooku vyndal a nainstaloval v nějakém pc OS a vrátil zpět, to by mohlo jít ne? Nebo napadá vás nějaká jiná varianta jak to obejít?

Blbost.V UEFI vypni Rychlé spouštění, zvol Windows (pokud tam něco takového) je a zvol Boot z té UEFI fleš (musí být předem zastrčená). Save + Exit a Restart (popř.vypnout/zapnout).

Když jsem v biosu, vypnu secureboot, tak jako druhá volba je ta usb flashka vidět (první volba je linux boot z hdd).USB fleška s W10 musí být v biosu na prvním místě !!! pak by to mělo nabootovat.

Dal jsem ji na první místo, jenže ta potvora nabootovala zas ten linux!

a) a uložils nastavení? Je vypnutý FastBoot?b) zajdi za někým, kdo tomu rozumí.

já tomu rozumím, ale prostě tak jak to dělám už x let tak ted to prostě nejde. Nechápu proč.

Vtip tydne: "Ja tomu rozumim, delal jsem to podle navodu na YouTube. Delam to tak X let a ted to nejde".

Přenášet instalace z jednoho PC do druhého nedělalo nikdy dobrotu i když jsem nedávno omylem obnovil zálohu systému z jednoho ntb na zcela jiný a normálně to chodilo. Většinou byl totiž problém s ovladači, ale za zkoušku nic nedáš, když se ti nedaří vyřešit ten první problém. Když jsem instaloval své první W95 tak jsem se zasekl a trvalo mě 3 dny včetně nocí, než jsem na to přišel. Internet jsem tehdá neměl, takže to byl celkem problém.

Toto funguje, len musíš dodržať postup. Pri prvom resete - neresetovať ale vypnúť počítač. Potom preniesť disk do toho notebooku a inštalácia už bude pokračovať normálne.

Alebo sa na to dá použiť WinToHdd.https://www.fcportables.com/wintohdd-portable/

na tohle mrknu, dííky

bomba, dnes vyzkouším! Díky

paráda, zafungovalo, díky moc!

flashku na instalaci windows jedine pres jejich nastroj, kdyz to budes delat jinak, tak to muze hazet chyby.