» Poradna » Notebooky

Instalace Win z Linuxu

Zdravím,mám notebook, u kterého nefunguje cd-rom a neumí nabootovat z USB. Na notebooku je nainstalován LinuxMint.Lze nějak spustit instalaci Windows přímo z Linuxu nebo spustit instalaci jiným způsobem?Děkuij za pomoc.

Odpovědi na otázku

1. Z linuxu ne.2. Budeš potřebovat půjčit ext. usb mechaniku. Nebo si kup interní (cca 400).3. http://www.plop.at/en/bootmanagers.html

Existuje bootovanie zo siete ak to ten tvoj podporuje.

nemusí byť aj server a ISO na ňom?

Ano, nejaky server je potreba. Staci Samba na Linuxu. ISO ne, ale potrebujes nabootovat treba WinPE a na ty zase potrebujes ODD, nebo USB. Z PE pak muzes formatovat disky, spoustet instalaci Win...

To opravdu musí být podivný notebook, nebo hóóóóódně starý, že jeho BIOS neumí bootovat z USB.

nemusi byt stary, EFI ma rezim quickboot, ktory neinicilaizuje USB pri boote a necha to az na OS. Ptret EFi nevidi USB disk a z neho ani nanbootuje... Vteda nepomoze ani USB mechanika, len vypnut quickboot, co nemusi byt volba v setupe EFI, ale len cez OS.v linuxe cez efi-toold

"Na notebooku je nainstalován LinuxMint" Takže tento případ to nebude, pokud neprováděl nějaké podivné experimenty.

mno, notesy nevím, ale zažil jsem pár desktopů, co teoreticky z usb bootovat měly, ale nebyl jsem schopen je k tomu dokopat. Byly to nějaké starší šunky na úrovni max. nějakého dvoujádra AMD.

Prehod HDD do jineho notebooku, spust instalaci v nem, potom prohod a doinstaluj na danem notebooku. (az bude instalace vyzadovat restart, prohodis HDD zpet)

Linux obsahuje VirtualBox - Windows lze nainstalovat do něj.Windows ti poběží pak buď v okně, nebo full screen, jak budeš chtít.Výhoda - jak Windows tak i Linux Ti poběží současně a data můžeš snadno přenášet mezi nimi. Také budeš se budeš moc snadno vracet do různých snímků (stavů podle času/datumu) OS - například před zavirováním Windows (nebudeš potřebovat antivir ve Windows).

Tvůj tip není špatný, jen si nepostřehl, že se patrně jedná o starší stroj (když neumí bootovat z flash) a tak se dá předpokládat, že tam nebude ani nějaký slušný procesor, natož dostatek RAM, aby mašinka udržela oba systémy souběžně v chodu.

Jo pro pohodlnou práci to chce 2 GB RAM. To tam mít asi nebude.

Procesor podle mne na to nemá příliš vliv. Pracuji vždy v jednom OS a druhý si neukousne víc jak 5% výkonu, pokud zrovna v něm nemám spuštěnou třeba konverzi videa, to pak si vezme tak 50%. Navíc ve VirtualBoxu jde nastavit kolik procesorového výkonu se přidělí.Hlavní omezení bude ta paměť RAM. Na 512 MB to s vysokou pravděpodobností nebude vůbec fungovat.

Z linuxu si můžeš rozdělit disk a udělat si NTFS část, na kterou nahraješ instalaci windowsu a zavedeš loader. Potom jenom restartuješ a nabootuješ instalaci přímo z disku. lze to. Před pár lety jsem to takto udělal, ale přesný postup jsi už nepamatuju, našel jsem to někde na netu.

A to je takový problém v linuxu vytvořit oddíl, nakopírovat tam data z recovery oddílu (100-300MB), přidat bootmgr, upravit BCD, aby to našlo cestu, zkopírovat tam instalačku a restartovat?

"na notebooku je nainstalován LinuxMint" taky tam žádné recovery být nemusí.

No tak ho sehnat od někud.

teoreticky nahodiť cez linux grub4dos a do neho nahodiť akože "load usb" v zmysle title Boot from flashmap (hd3) (hd0)map (hd0) (hd3)map --hookchainloader (hd0)+1Ja to mám takto. Mal som 3 HDD, takže USB bolo hd3 (čísluje sa od 0)

Možná přicházím s křížkem po funusu, ale přece sem radu napíšu.S podobným NB jsem se setkal a vyřešil to následovně: Na virtuálním PC jsem spustil instalaci W7 a po prvním restartu jsem jí zastavil a udělal image disku (samozřejmě to lze udělat i na fyzickém stroji po záloze předchozího stavu). Image jsem potom obnovil na vyjmutý HDD z NB a po vložení HDD zpět do NB jsem normálně instalaci dokončil.