Instalace Win XP na SSD

Ahoj, mám jeden křusný notebook - pádlo s nějakým Core 2 Duo T5470 a GM965 s x3100 grafickým čipem - je to jak flusnutí do vzduchu ve srovnání s HD4400.Je potřeba vyměnit disk - starý odešel (aby taky ne, když to byl šmejd WD, kte z výroby bylo kurvítko, které ho každých 9 s zastavuje a v té době jsem o tom nevědl, že se to přes wdidle3 vypne, případně ještě APM a AAM)Dám tam podprůměrný SSD Kingston s rychlostí 80/70. I tak to bude blesk do systému. Mám dilema: mám tam nechat Visty? Nebo dát XP? A bude mít praktický vliv nepodpora TRIM v tomhle prehistorickém systému? A případně jde funkčnost TRIM nahradit jinou aplikací? Pokud to dobře chápu, je potřeba ,aby uměla TRIM pro konkrétní filesystém - NTFS. nebo trim nezávisí na druhu fs?případně do boot menu dát linux, který trim umět bude ? Umí linux trim na ntfs?

Odpovědi na otázku

Některé starší SSD neumějí trim na ext3 a etx4. Kolik tam máš RAM a na který systém máš licenci? Co je zač ten Kingston?Osobně bych tam dal Windows 8.1 with Update (nejnovější verze) nainstalovanou tímto postupem http://diit.cz/clanek/windows-8-1-wimboot

Keď dáš xp a máš warez tak si stiahni nejaké s integrovanými sata ovládačmi, ak nie tak v biose sa to dá nejak prepnúť na kompatibilný režim či čo ale už sa nepamätám...

Vzhledem k tomu, jakou jsi zde předvedl názvovou, intelektuální a správňáckou smršť názvů všeho druhu, tak se snad nebudeš rozčilovat, když tě nazvu křupanem, který ani neví že spojení TRIM vs FS je blbost a nesmysl. Takže se snes na board, bóďo, přeformuluj co potřebuješ a klidně přilez.

Hele jestli nemáš nic k tématu, tak bys měl zalézt do ulity. A dy´t já jsem od začátku předpokládal, že TRIM nezáleží na FS, jen jsem se chtěl ujistit.

1 Ty tvrdíš, že různá existují SSD podle toho, pro které filesystémy umí TRIM. To se mi nějak neekluje. Můžeě uvést nějaký příklad? Já měl za to, disku je jedno, jaký filesystém tam žije, hlavně když driver v daném OS daného filesystému umí poslat TRIM.RAMky teď z hlavy nevím, podle mě 1GB nebo 2GB. Win 8.1 nemám ani stahovat nehci, to by tahle plečka nezvládla (nehledě, že Win 8.1 má nějaký nároky co se týče nějakých features CPU + možná UEFI)? Jakých? Já to nevím. Jedině mě napadl NX bit, což má.To je snad jedno, na který OS mám nebo nemám licenci. Mimochodem - Win XP mám 2x OEM a Win Vista je tam již nainstalovaná.Spíš mě to zajímá prakticky - Uleví přechod z Vist na XP? Bude nepodpora TRIM mít praktický vliv? Ten notebook (jak už vyplývá z označení CPU) nebude na nic náročného.2 ) Jo díky za upozornění na problematiku AHCI vs IDE. IDE trim neumí. Ani nevím, zda bios toho notebooku do dovolí vybrat. A když zvolím SATA, jsou pak nějaké problémy (jako třeba chybějící driver k disku? Kde ho seženu? To by měl být nějaký generický něco jako msahci né?) při instalaci z orig. CD? PS: Víte, že existuje tohle ? http://en.wikipedia.org/wiki/NVM_Express

1) jednalo se hlavně o problémy Kingstonu SSD Now V+ s řadičem Samsung - jedny z generací v roce 2010 - doteď se tu a tam někde objeví.Windows 8.1 with update je méně náročná na prostředky než Vista nebo Windows 7 a procesor všechny požadované technologie má - provozuji ho například na Pentiu M 2,13 GHz se 2 GB RAM.2) Intel 965 by mohl mít ICH7-M, která AHCI umí. Návod na integraci AHCI driverů do instalačního média Windows XP je zde v bodě 4 http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/1... Pak to „vypal“ na flashku programem Rufus. Generic msahci je od Windows Vista nahoru - v dobách XP neexistoval.