» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace OS na SSD

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak a jaký systém nainstalovat na SSD, chci mít rychlý systém, mám taky 500gb HDD na které bych chtěl ukládat hry, fotky, filmy,.. Jak to udělat ? Vím že do první SATy hodím SSD a do druhé HDD, a pak systém nainstaluju na SSD a tím to končí, nebo je ještě něco potřeba udělat ? Předem díky za rady :)

Odpovědi na otázku

Ahoj, dle mého jediné co na zapojení do SATA portů je důležité, že pokud SSD podporuje SATAIII tak hlavně ho dát do SATAIII portu, škoda ho cpát do SATAII nevyužila by se rychlost, kterou SATAIII nabízí.Dřive byl problém s životností disků, dneska se to už tolik neřeší SSD snese hodně, ale je dobré myslet na jeho šetření - takže vypnout hybernaci a defragmentaci na SSD - a proč? Hybernace je zbytečná u SSD rychlost boot mluví za sebe. Defragmentace u SSD není nutná. Jediná taková má rada čím se řídím, že programy, které často přepisují data na disku dávám na HDD a na SSD nechám jen věci, které se čtou, aby se ten SSD šetřil, ale to už je spíše přežitek starších SSD.Takže filmy, fotky atd. na HDD nejsem si jistý u her, ale asi bych je taky dal na HDD.Možná někdo zkušenější poradí líp.

Vypnout defragmentaci, to je jasné, ale vypínat hybernaci není zase až tak moc důležité, pokud hybernuji třeba 1x až 2x denně. Těch pár Gigabytů za den navíc snad SSD snese. Hybenaci nepoužívám ani tak kvůli rychlejšímu startu, ale spíše k rychlejší obnově předchozího stavu spuštěných programů a dokumentů atd.S tvým přístupem by jsi měl na SSD asi jen holý systém.Tak třeba zrovna hry bych tam dal kvůli rychlejšímu načítání, což u některých větších, kde jsou třeba rozsáhlé mapy docela pomůže.

Osobně už moc nehraji, a to co hraji mám na HDD, jelikož nejde o žádné super hry, které potřebují nějaké extra načítání dat.

Default velikost hyberfile.sys ve windows je nastavena na 75% velikosti RAM (dá se změnit, ale tuším jen přes cmd). Takže u 32GB RAM zabere hyberfile.sys krásných 24GB ... to při např. 250GB SSD může vadit .... já osobně nehybrnuji, protože start PC za za řdově desítky vteřin je dostačující i vzhledem k tomu, že to člověk udělá max jednou denně ...

Každý nemá 32GB RAM. Já mám zatím "jen" 8GB. U tak veliké RAM už bych asi už také omezil hybernování.

Před instalací si v BIOSu zkontroluj, zda je nastaveno AHCI.Po instalaci pak stačí nastavit, kam se budou ukládat dokumenty, hudba, obrázky, atd.Někdo před instalací nechává do SATA připojeno jen SSD, po instalaci pak dodatečně připojuje HDD.

Ano, odpojit HDD a v počítači nechat jenom SSD je dobrý nápad, jinak by se mohlo stát, že se zaváděcí soubory nainstalují na HDD a po jeho případné pozdější demontáži/výměně by nenabootoval systém. Ne, že by se to pak nedalo opravit, ale lepší je problémům předcházet.

Tak, mám z části hotovo, odpojil jsem HDD, na SSD hodil win 10, a ted se mě udělali aktualizace, pak jsem připojil HDD a nemohu ho najít,.... jak ho mám najít ? A další mínus že mě nefunguje num. klávesnice,.. Čím to je ? Ty 10tky sem stahoval z offiko stránek Microsoftu, hodil na flash, nabootoval nainstaloval,... V čem je teda problém ? Jestli na to má někdo nějaké video tak mě ho sem prosím hoďte, díky :)

Řadič, ke kterému je připojený HDD, je v biosu aktivovaný?Napájení HDD je v pořádku (disk se točí)?Disk není vidět ani ve správci disků? Zkus použít jiný SATA kabel.

HDD by jsi měl vidět když si otevřeš Computer managemed ( v cmd -> compmgmt.msc ) a najdeš si Uložiště a tam uvidíš disk, který je připojený ale nebude alokovaný tak si ho alokuj a dej mi disk letter a naformatuj ho.Num. klavesnici bych asi viděl na drivery, takže najít drivery.

Díky, HDD už jede jak má, teď ale otázka co s tou Num. klávesnicí, nainstaloval sem drivery, pořád nefunguje, ale když mačkám např 4,6,8,2 ak se to chová jak šipky. Kde to přepnout ? Když zmáčknu Num Lock tak se nerozsvítí ani kontrolka,.. Možná je to i špatný driver, což si nemyslím protože už jsem stáhl 3, jeden ze stránek Logitech (zn. mojí klávesnice) a tu další z Microsoftu,.. Tak kde je chyba ?

Zkusil bych nějaký soft na hledání driveru, a nemáš tam nějakou chytrou klávesnici kde si přepínáš jestli je numera on/off? Já mám něco v tom stylu, že si numeru vypnu a mám to jako touchpad.

Je trochu starší, takže nic na přepínání tam není, jen klasický Num Lock s kontrolkou. Při startu Num Lock blikne, teď to můžu mačkat jak o život, ale ani neblikne,..

Pokud je to obyčejná běžná klávesnice, tak žádné ovladače nejsou potřeba, resp. pouze pro nějaký starý OS. Spíš se podívej do BIOSu, zda tam není něco špatně nastaveno, popř. rovnou vyndej na chvilku z MB baterku, aby se resetoval.

Z kama že mám vyndat tu baterku ?

Ze základní desky. Ale nejdřív zkus připojit jinou klávesnici, zda to bude taky dělat.Ta klávesnice je PS2 nebo USB?

PS2

V BIOSu bývá něco jako Bootup Num-Lock - zapnutí numerické klávesnice.Koukni na to.

Teď jsem zapojil kamarádovu, taky logitech, ale USB, okamžitě se sám nainstaloval driver a všechno jede, tak nevím :D V tom BIOSu to je ok.

Pak je ta tvoje možná už exotická. I když moje manželka používá hodně prehistorickou Samsung, která má ještě DIN s přechodem na PS2 a W10 ji berou normálně.

Ono stačí při instalaci dávat pozor a správně zvolit, kam chceš systém instalovat. Že by se instátor samovolně rozhodl nainstalovat zaváděcí soubory na HDD, to fakt ne ;)

To fakt jo, záleží na nastavení pořadí disků v biosu. Systém nainstaluješ, kam chceš, ale bootloader se instaluje na první disk v pořadí.

dej si tam to ubuntu