» Poradna » Notebooky

HP Probook 4530s - mrtva dedikovana grafika a vydrz baterie

Zdravim,tento notebook uz mam ponekud delsi dobu a par mesicu po skonceni zaruky mi odesla dedikovana graficka karta - AMD HD 6490M. Z niceho nic cerna obrazovka a po restartu to uz ani nenabehlo. Zkousel jsem preinstalovat ovladace, jiny operacni system ale vzdy to skoncilo jeste pred bootem. Po konzultaci s HP podporou jsem dosel k zaveru, ze graficky chip je mrtvy ( mozna pricina je ze jsem ho taktoval, ale to je vedlejsi ). S tim ze musim jet na integrovanou grafiku uz jsem se smiril a vzhledem k tomu ze mam stejne silnejsi stolni PC je mi to i celkem jedno. Co mi ale vadi je vydrz na baterii. Abych notebook vubec spustil, musim mit v BIOSu vypnutou dedikovanou grafiku a ve Windowsech nainstalovane ovladace ciste pro Intel HD 3000. Vse funguje jak ma, krome baterie.Drive, kdyz jeste fungovala dedikovana a mel jsem prepnuto na usporny rezim, mi notebook vydrzel klidne 4-6 hodin pri minimalnim jasu a zatezi. Od te doby, co odesla grafika, je to ale pouze 1-2 hodiny.Prvni co me napadlo je ze odchazi baterie - precijen je uz 5 let stara. Tak jsem koupil novou a trochu to pomohlo, najednou z toho byly 2-3 hodiny, coz ale porad neni zadna slava. Krome toho to v porovnani s puvodnim stavem notebook vice topi - drive se vetrak tocil, ale vyfukoval z toho studeny vzduch, ted je o dost teplejsi. Vnitrek jsem samozrejme vycistil, mel jsem to rozebrane do sroubku takze prach tam stoprocentne zadny neni (nebo minimalne).Cim by to mohlo byt? Je mozne, ze za to muzou ovladace - ze by ty primo od HP dokazaly grafiku podtaktovat jeste vice, nez ty primo od Intelu? Nebo tim, ze jsem dedikovanou grafiku upekl se pokazilo neco na zakladni desce? Jeste muzu teoreticky zkusit prepastovat CPU (u tohoto notebooku jsem to za celych 5 let nedelal), ale nejsem si jisty, jestli to muze mit zase az takovy vliv...Diky

Odpovědi na otázku

Klasika: vygumovaný mozek marketingem. Nejsi sám, takových trumberoidů je hafo. Marketingový buzzword "herní notebook" je hodně daleko od reality.Důsledkem je připečený chipset.Oprava výměnou MB se nevyplatí. Za danou cenu seženeš v bazaru lepší NB.Co s tím?Sběrný dvůr to řeší na 100 %.Ke grafickým hrám používej plnohodnotný stolní PC.NB = nástroj k práci na cestách.

Jak pisu, s tim ze nebude fungovat dedikovana karta uz jsem se smiril - kdyz jsem notebook kupoval byl jsem jeste mladej a blbej a na marketingovy kecy jsem naletel, ted uz vim ze herni notebook nema smysl...O co mi ale jde je ta spotreba - kdyz byla dedikovana GK jeste funkcni, tak po prepnuti na integrovanou ve Windowsech vydrzel notebook 5-6 hodin. Ted je to pouze 2-3 hodiny, s fungl novou baterkou.

U Probooku 4535s se jako výchozí používá integrovaná karta, dedikovaná se zapíná málokdy.Zkusil bych ovladače od HP. To se nakonec doporučuje, nejdříve ovladače od výrobce notebooku a až pak od výrobce grafické karty.

Problem je v tom, ze jakmile nainstaluju ovladace od HP tak nejspis pocitaji s tim, ze dedikovana grafika je funkcni a notebook pak nenabehne :/ zasekne se na logu Windows... jediny reseni je safe mode + odinstalovat HP ovladace

Ovladače na NB stahovat jedině ze stránek výrobce NB. Stáhnout HW Info a podívat se na takty procesoru, grafik atd. Tam bude pěkně vidět, co ždíme baterii.

Jak uz jsem psal vyse, ovladace od HP mi nefunguji protoze mam upecenou dedikovanou grafiku a kdyz je vypla v BIOSu tak mi to nedetekuje hardware a nainstalovat nejdou... jediny reseni jsou intelacky ovladace.O HW Info jsem nevedel, doted jsem pouzival jen CPU-Z/GPU-Z, zkusim, diky