» Poradna » Windows (a jiné OS)

Hacker

Ahoj, mám takový problém.Dneska jsem chtěla jako vždy s kámošem hrát lolko, bohužel mi najednou zčernala obrazovka a na ní se objevily nápisy. Cituji: " VÁŠ POČÍTÁČ A VAŠE SOUBORY BYLY UZAMKNUTY". "VEŠKERÉ VAŠE SOUBORY BYLY ZAŠIFROVÁNY ŠIFROVACÍM ALGORITMEM AES-256". Poté stručný návod který popisoval jak zabránit vymazání všech souborů včetně účtů... V podtatě mám do 12cti hodin zaplatit 300 Kč, po tomto čase částka stoupne ba 2000 Kč. Zkoušela jsem vše co znám, nejsem žádny expert na PC. Poraďte prosím.

Odpovědi na otázku

Reštartuj PC a spusti obnovu (posledný bod) alebo obnov systém zo zálohy ktorú určite a na betón máš niekde v bezpečnom súbore skomprimovanú.Ak je to pravda, bude beztak neskoro, svoje dáta máš možno aj na druhom oddiele zašifrované. Obráť sa na Kaspersky alebo Eset ak si so šifrou poradia.

To jí zašifrované soubory nijak nezachrání.

Neporadí. Raději se rovnou začni starat o instalaci a napříště si pořiď minimálně klon bezchybně pracujícího OS.

no jo, ale ak má disk rozdelený, nebudú okrem systémového oddielu napadnuté známe prípony súkromných súborov aj na týchto logických oddieloch? Také nešťastie, kde nás to "sakra furt potkáva"?

Reštartuj PC xddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Známý problém s vyděračským virem. Napadl ti PC, zašifroval soubory a za poplatek, ti MOŽNÁ pošle klíč k dešifrování.Co s tím? Možnosti jsou minimálně dvě:a) Zaplatit a doufat, že klíč dostaneš.b) Obnovit data ze zálohy a začít dodržovat pravidla bezpečnosti.Některé verze se dají rozšifrovat, ale to bys musela vědět, která přesně tě napadla. U dělej screen nebo to čitelně vyfoť a dej to sem třeba přes http://www.ctrlv.cz

Určitě zavirovaný pc. Asi se jedná o locky vir, který zašifruje všechny dostupné soubory typu dokumenty, obrázky atd... Pokud není záloha, asi jste přišla o data. Nedoporučoval bych něco platit. Není jistota, zda vám dají dešifrovací klíč

Jakej Hacker ? Šifrovací nebezpečný ransomware.Někde jsi blbko na něco klikla https://odstranitvirus.cz/virus-cryptowall-3-0/

Jak se pokusit zdetekovat typ cryptoviru a možný postup při pokusu o jeho odstranění je popsáno zde: http://forum.zive.cz/viewtopic.php

Nápad: podíval bych se (pochopitelně na jiném počítači), jestli jsou ty soubory na disku opravdu zašifrované, jestli to není jenom verze policejního viru, který jenom blokuje počítač. (Co mě k tomu přivedlo: Když by byly soubory zašifrované, bylo by zbytečné je ještě mazat. I netypicky nízké výpalné mě vede k tomu, že to je možná jenom nějaký amatér).

krypl ceB-d§wdwelrúptii č+šoií=u]:-áč+ězáčzá+úz +uěríš guýíš ui;