GTX 970 Strix otáčky ventilátora

Zdravím, chcem sa spýtať. Brat má GTX 970 Strix od Asus. Teploty jadra v hrách napríklad Witcher 3, alebo Rise of The Tomb Raider do 72 stupňov max. Otázka znie, vlastní niekto tú to kartu? Aké máte otáčky ventilátora pri plnej zátaží teda napríklad Witcher 3? Ja okolo 1400RPM a ventilátor beží na 47%. Najviac sa mi páči v nenáročných hrách, ako napríklad "Lolko" beží na 54-58 stupňov, takže ventilátory sa netočia. Ide len o info. Ďakujem.

Odpovědi na otázku

To, že se ventilátory netočí při nižší zátěži bych jako něco skvělého neviděl. Nejde jen o teplotu jádra grafické karty. Jinak, k čemu Ti bude srovnávat otáčky ventilátoru jiných majitelů toho Asusu?

VRM teplota v zátaží je okolo 95-100 stupňov, čo som čítal tak je to v pohode. Pretože si chcem zistiť, či tie otáčky sú v pohode a či nie je vadná.

Karta vadná není, teploty které uvádíš v zátěži jsou v pořádku. Pokud jsi spokojený i s údajem cca 100 stupňů na VRM.... V pohodě, moje karta to není.

Tome ty nevidíš výhodu v tom že se zbytečně netočí větráky ?A prach na grafice ? po roce co mám grafiku od Msi twin frozr,kdykoliv PC otevřu, žádný prach na grafice, tím jak se točí jenom v zátěží což je prakticky jenom někdy a to jsem hráč, ale abych hrál 8-10 hodin denně ? nesmysl...A když ti ukážu jak vypadá druhá grafika R9 270x která se točí vždy,, po půl roce se lekneš a přitom je zavřená v Fractal Design Define XL R2, a nechytačka..

Prosím riešte môj dotaz.

Ne, nevidím v tom výhodu. Prach bude v PC prakticky vždy. Po nějaké době. Nebo chladíš celý PC pasivně? Ni Ti nenasává stále prach dovnitř? Já čistím PC jako celek pravidelně. Je mi tedy úplně jedno, jestli při tom musím vyčitit i grafiku. O prach tady nejde.

Že se větráky netočí nevadí, když zapneš pc a nespouštíš žádné aplikace, které grafiku vytíží. V takové situaci jádro i VRM zůstanou chladné. Jakmile ale grafika najede do zátěže, tak teplota VRM stoupá rychleji než teplota jádra - než se roztočí ventilátory tak VRM už může mít 120°C, po roztočení ventilátorů se to pak třeba srovná na těch 75-100°C. Druhý problém je pak ukončení zátěže, ventilátory se vypnou, když má jádro 60°C (VRM má zhruba stejně), VRM se už ale nedostane na teplotu před spuštěním zátěže, protože bez ofukování chladne výrazně pomaleji (nemáš na něm takový kus kovu jako na jádře). Vypínání ventilátorů by bylo skvělé, ale muselo by mít sofistikovanější řízení.

Ked ti funguje v pohode, tak zbytocne riesis nejake otacky.

Kvalitní chladiče jako Strix nebo Twinfrorz to tak mají, že pokud grafika není vytížená, tak není proč chladit. Není to Radeon. Navíc třeba Twinfrorz má docela dobrý pasiv, není třeba ho chladit na pokojovou teplotu, když jádro má u mě cca 30-35°C. AMD teda tímhle trpěl, tam docházelo k přehřívání, ale to je zase jiná diskuze.

Nejde o jádro...

Tak celkově o desku? Mám i stařičkou GTX275, jednu z prvních s Twinfrozr, slouží do dnes na nenáročné hry a jede v pohodě.

Pochopil jsi správně diskuzi, o čem je řeč? Navíc první Frozery od MSI neuměly zastavit ventilátory při nízké zátěži. Jely pořád, což je lepší. Možná proto ještě tak karta funguje, jak má. Nebo jsi měl uživatelsky nastavenou křivku ventilátoru?

Nainstaluj si do pc Afterburner od MSI V záložce fan můžeš zaškrtnout "Enable user defined software automatic fan control" .. hodnoty si můžeš přenastavit.. případně vrátit na Default..

Zastavování větráků u moderních grafik je dnes prostě in. Spoustu lidí pro to dokonce dokáže vymyslet i nějaké důvody. Já osobně si u grafiky nastavil, aby jely stále. V klidu točí jen na pár set rpm, takže také nejsou slyšet. Po stránce hluku není rozdíl, po stránce prachu také ne (mám na bedně filtry), ale po stránce teplot je rozdíl velký. Klidové teploty nemám 50-60°C, ale pouze okolo 35°C.