» Poradna » Notebooky

Grafika neběží naplno

Dobrý den,po nějaké době jsem na mém notebooku zase začal hrát hry. Jenže moje grafika (AMD R9 M375 4GB) podle GPU-Z neběží naplno. Je vytížená někde mezi 40-50%, drivery mám aktualizovaný. Čím by to mohlo být?Děkuji,Jan Gajda

Odpovědi na otázku

A není přehřátá nebo už odpálená?

Teploty byli v cajku, jestli je odpálená netuším, jak bych to poznal? (je tam nahráno tak 600-700h)

*byly

co znamená "teploty v cajku"? kolik máš °C když máš puštěnou hru nějakou chvíli? hoď screen z programu, kde si našel, že jede na 50%, popřípadě stáhni GPU-Z

Jak jsem již psal, právěže používám GPU-Z. Zapomněl jsem zmínit jednu důležitou věc, že jednou za cca 5min mi grafika najednou jede na nějakých 80% a zhruba po minutě nebo dvou zase spadne dolů na 40%. Screen vložit nejde, ale při 40% mám 60-62°C, pak když se zvedne výkon tak mi teplota začne stoupat a většinou kolem 68-70°C zase začne padat až na těch 60-62°C (teploty jsem začal měřit po cca 15min hraní CS:GO)

Ono když hru dáte na pozadí, tak spadne vytížení GPU. Jinak bych zkusil poladit nastavení profilu napájení ve Win.

To je celkem jednoduché. Grafika neběží naplno v takové situaci, kdy nemá dostatek dat, které by mohla zobrazovat. Tudíž příčinu nevytížení grafiky musíš překvapivě hledat jinde, než v grafice. Konkrétně v procesoru, který nestíhá dodávat data. Nestíhá buď proto, že je prostě slabý nebo se přehřívá a deska ho zpomaluje, aby se nepřehřál úplně a nebo ten procesor je využívaný nějakým nežádoucím procesem (malware). Každopádně se podívej, na kolik jede procesor, pravděpodobně zjistíš, že na 100%. Ono to nikdy není tak, že by procesor i grafika vždycky jely v zátěži na 100%. Každá hra zatěžuje počítač jinak, některá víc procesor, jiná víc grafiku a v okamžiku kdy jedno z toho jede na 100%, tak to druhé už nemá data pro 100% využití.

Přesně...v jeho případě to vidím na nějaký sjit procesor v podobě AMD.Tady na hry nevhodný.

R9 M375 není tak silná grafika, aby je normální CPu nestihl "nakrmit", ale není tak slabá a levná , aby je dávali k low end CPU. Problém budee někde jinde.

Tahle grafika se běžně dávala k U-čkovým Intel procesorům, takže se klidně může stát, že procesor nestíhá u náročnějších her.

Některé hry jsou výrazně náročnější na procesor, takže vytíží procesor a grafika se fláká. Ale jak jsem psal, procesor může být vytížen něčím nežádoucím. Každopádně příčina NENÍ v grafice.