» Poradna » Mobily

Fotoaparát do 10 tisíc pro starší manžele

Zdravím,potřeboval bych poradit fotoaparát (něco kompaktního) pro starší manžele do cca 10 000 Kč, když to bude lehce přes neva. Je to dárek k 60 od rodiny. Bude se jen mačkat spoušť a točit video, případně ukazovat fotky na foťáku (pěkný velký displej je plus). Vyjimečně samospoušť. Takže, aby to na ten automat fotilo co nejlépe interiér/exterié den/noc a videa ať jsou také co nejlepší v dané cenové kategorii. Nic pokročilého se na tom dělat nebude.Snadná obsluha je plus, čím méně nastavovátek, tím lépe.Díky za tipy!

Odpovědi na otázku

Zašel bych rovnou sem https://www.megapixel.cz/ a nechal si poradit

Máme předchozí model a spokojenost:https://www.czc.cz/panasonic-lumix-dmc-fz82/... Ale to je můj osobní tip, jsem fotografický amatér, jak bylo zmíněno výše, na odborně zaměřeném webu poradí mnohem lépe.

Tenhle mám, ale "starším" lidem bych ho nedoporučoval, dá se tam nastavit tolik věcí, že je to může rozhodit.

hlavně pokud nechtěj fotit věci z kilometru na stativu tak je 60x ultrazoom dost zbytečnej nápad.

To bych zase neřekl. Ano, dá se tam něco víc nastavit v dalších módech, ale je tam úplně jednoduchý automatický mód, který si scenerie a vše nastaví sám, k tomu tlačítko pro spuštění natáčení videa. V tomto módu je foťák naprosto triviální.

podle mne je to zbytečně velké a se zbytečným zoomem, který při běžném focení nevyužiješ.

Nepsal jak velké to chce. Právě do ruky a na manipulaci mi tento klasický tvar přijde mnohem lepší, než nějaká miniplacka. I ten zoom se hodí. Nic z toho tazatel nespecifikoval, tak jsem jen nadhodil.

Zbytečně velké, těžké, neskladné se zbytečně velkým zoomem. Troufám si tvrdit, že pro 90 % fotografů amatérů, kteří focení rozumí asi jako já (tzn. automatický režim, zaostřit, vyfotit zkontrolovat snímek a jít dál) stačí toto: https://www.czc.cz/sony-cybershot-dsc-wx220-...

jo to je rozumná volba.. pokud jim nebude vadit focení na displej, ale u starších lidí je to asi spíš výhoda.

To je o preferenci, pokud nikdy nefotili, tak je to výhoda, ale např svýmu 70letýmu tátovi jsem pořídil Olympus OM-D E-M10 Mark II, že táta byl zvyklej fotit praktikou a chtěl něco trošku menšího.

lidem zvyklým fotit Praktikou ale zas obvykle nevadí ani manuální nastavení expozice ap., takže by neměli mít problém ani s DSLR nebo něčím podobným.

do řady 3 to jsou už staré krámy (ne že by byly snad špatné. Revoluce je ač u verze 4. Jde to najít na wikipedii, fázové ostření, BSI atd. A vada této série: malá kapacita aku.

Zaměř se, aby to mělo optickou stabilizaci a co nejlepší světelnost objektivu (čím nižší f, tím lépe). Pak záleží, jak hodně to má zoomovat a zda to má být placatý kompakt do kapsy, nebo bachratý přístroj do brašny.Já osobně bych si jako kompromis vybral třeba https://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-fz300ale mojí manželce by vyhovoval https://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-tz90 i když parametry nejsou podle zrovna podle mého gusta.Takže těžko radit konkrétní přístroj.

též bych se přiklonil k Sony RX-100 - první generace se prodává už pod 9 tisíc:Sony Cyber-Shot DSC-RX100https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/sony-cyber-shot-dsc-rx100/například CZC ho má dokonce za necelých 8 tisíc:https://www.czc.cz/sony-cybershot-dsc-rx100-... Bohemka totéž, navíc doprava zdarma:https://www.tsbohemia.cz/sony-dsc-rx100_d171200.html|+Foto+|+Digitalni+fotoaparaty&utm_term=171200Samozřejmě to nemá hledáček, ale na to jsou snad lidi většinou u kompaktu zvyklí. Horní volič se přepne na "zelený foťáček" a je to

Přidal bych: https://www.czc.cz/panasonic-lumix-dmc-lx100... + světelnost.+ video (je také žádané), který Panasonicy umí dobře.+ HLEDÁČEK.- vyšší cena.

Resil jsem to taky a do rodiny jsem koupil nekolik Panasonic Lumix DMC-FT30 (a FT-5, ale ten uz se neprodava) https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-ft30/ Foti slusne, je vodotesny a celkem narazuvzdorny, poradi si s nim pribuzni ve veku 70+.

Děkuji všem, vidím to zatím na Sony RX100 v1 (Wifinu a sáňky nepotřebují). Ještě mrknu na nějaké recenze a o víkendu objednám.

S tou wifi a nepotřebují ... mají čtečku na karty? Imho je jednodušší prostě pustit kopírování po wifi a neřešit a ani nemusí být doma, než vytahovat kartu nebo hledat kabely

Předpokládám, že fotoaparát vytvoří Wifi hotspot, na který se může připojit chytrý telefon nebo tablet a ani jedno nemají. Mají jen stolní PC.Nebo se fotoaparát dokáže připojit na router do domácí sítě a v počítači uvidím síťové úložiště, ze kterého si mohu přetahovat fotky?Díky

Třeba Canon (modely s WiFi) se připojí přes WiFi k programu, který stáhne fotky. Ten program může být nakonfigurován na automatické spuštění při připojení foťáku k síti (a umí i dálkové ovládání foťáku). Předpokládám, že analogicky to bude i u jiných značek.Takže docela praktická záležitost, ale dá se bez toho žít. Fotky stahuju tak, že strčím SD kartu do čtečky

co je za problém s tím mít v šupleti jedno usb označené "foťák"?

JJ pro netechnicky orientované starší lidi je vždy jednodušší to připojit kabelem, než řešit bezdrát.

Můj osobní tip: Canon PowerShot G9 X Mark II Má menší rozsah zoomu a video jen FullHD, ale dělá krásný obrázky a vypadá fakt luxusně, zvlášť ve stříbrno-hnědém provedení.Případně tip č. 2: Canon PowerShot SX740 HSUltrazoom, video 4k, ale má menší obrazový snímač takže za horších světelných podmínek nebudou obrázky tak kvalitní jako u prvního přístroje

Jednoznacne sony rx100, jak jiz zde bylo nekolikrat doporuceno. Jsou to opravdu skvele kompakty, smele se mohou merit s levnejsimi zrcadlovkami se setovymi objektivy. Mel jsem vsechny verze krome 5 (ted mam 6), vzdy po "upgradu" jsem stary venoval nekomu z rodiny a vsichni jsou nadmiru spokojeni. Ta prvnu verze je ted za smesnou cenu, v porovnani s tim, co nabizi.

Můj děda má Kodak a myslím, že je sním spokojený. Hlavní výhodu co tam vidím pro staršího člověka je menu v češtině.

Pokud vím, tak české menu maj skoro všechny konzumní foťáky prodávané v české distribuci.

Tím jsem si právě nebyl jistý, tak jsem na to chtěl jenom upozornit. Pokud je to pro starší lidi, tak by to mohla být výhoda.

Uz to tu zaznelo hodnekrat, ale pripojim se: Sony RX100. Bezkonkurencni pomer velikost/vykon a cena taky neni buhvi jak prepalena, obzvlast u starsich generaci. Ja mam ted starsi Canon G16 a klidne bych doporucil i ten, nebo neco z G-serie, foti i na automat velmi dobre, ale G16 je prece jen uz historie a oproti RX100 je pomerne velky a tezky.