Firemní server nebo datové centrum

Ahoj,jsem pouhý uživatel a nejsem příliš technicky zdatný. Chtěl bych tedy poradit s následujícím. Ve firmě řeším otázku IT struktury. Nabízí se možnost mít svou vlastní serverovnu a vše si spravovat ve firmě "sám" (myšleno přenechat to na IT specialistovi). Druhá možnost je - jít cestou virtuálního datového centra, kde se o vše postará poskytovatel.Zajímají mě Vaše zkušenosti a rád bych věděl odpovědi na otázky: Co je lepší, ale hlavně, co je dlouho době levnější, tedy je třeba myslet na fakt, že server je potřeba časem obměňovat a jsou s ním spjaty náklady na energie.Věřím, že se zde najde spoustu odborníků, kteři mi možná budou chtít vysvětlit zásadní rozdíly způsobem, kterému nebudu rozumět a jejich slova pro mě budou jen pouhou změtí znaků a písmen, ale jak říkám, jsem pouhý uživatel, kterého zajímá jen "cena a výkon". Děkuju za vaše případné rady a názory.

Odpovědi na otázku

No, nejdříve bych asi popsal, čím se firma zabývá, kolik má zaměstnanců a kolik na to může vyhradit rozpočet.

Hlavně záleží na Vaší ekonomické strategii, jestli je pro vás lepší jednorázově investovat do hw/sw a nebo platby rozložit do měsíčních plateb za pronájem.Dál je potřeba zvážit zda máte IT člověka co se o to bude starat a kolik Vás bude stát (mzdové a daňové náklady) a jaké možnosti nabízí onen pronájem. ono totiž se dá pronajmout jenom infrastruktura, s tím že si to budete spravovat sami, anebo včetně všech služeb (správa OS, aktualizace, řešení problémů, uživatelská hotline ...)A samozřejmě to cel musíte zohlednit nějakém časové horizontu.Např pokud ještě nemáte svůj server, a kupoval by se nový, tak předpokládám provoz min 3 roky (minimálně v rámci záruky na hw - servery bývají 3y NBD) po tuto dobu musíte tedy kalkulovat jak s náklady na sw (různé licenční poplatky, a volitelnou podporu např, ve formě Software Assurance u produktů Microsoft) a porovnávat to s ekvivalentními náklady na provoz pronajatého řešení.

Nechceš zrovna málo. Co se týká ceny, tak tam je to jasné. Náklady na pronájem jsou více jak dvojnásobek oproti vlastnictví. Na druhou stranu, ve virtuálu můžeš pronajmout jen to co zrovna potřebujete. Navýšení sestavy není problém.Pak je otázka specialisty. Toho budeš potřebovat v obou případech. Virtuál ti pronajme prosto, výkon a licence. Ale nastavení a obzvláště konfigurace programů je na tobě.Obecně platí, pokud si potřebuješ rychle pořídit výkon (začínající firma) a nejsi si jistý výsledkem (krach) tak pronajmout hosting. Pokud jste stabilní firma bez významějších výkyvů ve struktuře v rámci let, pak vlastní železo.PrasatkoPee

Daj se pronajmout i služby s tím spojené, ale samozřejmě to něco koštuje...

Díky za rychlé reakce. Firma je o 15 zaměstnancích, je potřeba, aby každý měl přístup na email, společné úložiště a zhruba 5 lidí mohlo použivat a nahlížet do účetního programu. Rozpočet "není" důležitý řeknu Vám 10 000 a vy mi řeknete, že jsem se zbláznil, řeknu Vám 1 000 000 a Vy mi řeknete, že je možné si za tyhle penize postavit NASA server a patrně, že jsem se stejně zbláznil( To jsem samozřejmě přehnal). Ve variantě, kdy si železo koupíme do firmy, je jasné, že je třeba zaměstnat osobu, která bude server obsluhovat, což jak říkáte, je samozřejmě nákladem navíc, ale to je právě ta otázka... je ve Finále lepší a levnější si server řešit interně sám ( platit za IT, Upgrade serveru a spotřebované energie) a nebo to přenechat na datové centrum, kde se o to vše postarají a vše budou v rámci měsíční splátky upgradovat a obsluhovat?A pokud je pro porovnání potřeba znát nějaký časový horizont využití, tak se pojďme bavit o období 6 let a déle Nezajímají mě přesná čísla, jen co si myslíte, že teoreticky vyjde cenově a efektivně lépe. Samozřejmě, že nejlepší cestou je udělat si analýzu nákladů a nechat si vypracovat nějakou nabídku jednoho z poskytovatelú služeb datového centra, ale než se do toho všeho pustím, tak mě zajímá právě Váš názor, do čeho byste šli vy a proč.Každopadně ještě jednou děkuji za odpovědi.

Co se týká zaměstnance, tak tam se to odvíjí od vytížení. Pokud mu platíš 300 na hodinu a jede nonstop, je to levnější, než poloviční čas za 700. Víc nevymyslíš.Bavit se má smysl o železe cca 4 roky, těch šest je maximu, než ti to začne odcházet.Teoreticky vyjde jednou lépe jedno, podruhé druhé. Záleží na vstupních podmínkách a požadavcích. Proč jít do jedné či druhé varianty jsem ti uvedl. Pokud by byla na tvoji otázku jednoduchá odpověď, druhá varianta by neexistovala. Chceš po nás věštění z koule.PrasatkoPee

Pred rokem jsem resil podobny problem. Ale kazda firma ma sve specifikace, ten email budete met jak provozovany ? Nejaky Linux server ? Exchange server ? Umi ten ucetni program pracovat v cloudovem reseni ? Bude ta firma co poskytuje cloud fungovat dobre i za 6-10 let? Jakou garanci ta firma poskytne? Bude to hotovy cloud ala Office 360 nebo nejaka virtualizovany server na kterem si nastavite sluzby co potrebujete ? Ono je ve hre moc promenych. Je potreba si prvne zjistit co je technicky proveditelne. Dale je treba si uvedomit ze v pripade vypadku konektivity firma stoji. Pokud nektera Vama pouzita aplikace neumoznuje praci na vzdalenem serveru bude treba to resit lokalne. Ohledne te ceny, ono za vlastni server zapatite treba 80-140 tisic .ale pokud ten cloud bude stat 5-6 tisic mesicne, vyplati se to ? Nejlepsi by bylo najit si seriozni firmu ktera vam udela nabidku na obe moznosti a podle toho se rozhodnete.

Vždy vyjde levnějc vlastní řešení - je to jako u všeho a při pronájmu platíš prostředníka který tam teoreticky být nemusí. Promajímatel na druhou stranu koupí hw i sw za lepší ceny, ale to neni velký rozdíl. Co se týká nákladů na správu tak budou podobné. U pronájmu trochu vyšší.Celkově výhoda pronájmu může být, že nemusíš vytáhnout tolik peněz najednou. Ale celková integrace takového řešení se na konci akce začne prodražovat a stojí spoustu úsilí vše sladit tak že nakojec stejně vytáhneš hodně.Trochu problém je, že část ti budou spravovat externisti z serverové firmy a na lokální infrastrukturu budeš potřebovat další koně. A tam to někdy skřípe - přijde problém a dvě firmy se začnou hádat kdo za to může a ty se ničeho nedobereš. Když dělá vše jedna firma tak se na nich můžeš vyřvat a víc se snaží protože maji přímou odpovědnost.Pak je tu záruka za data. Ono když si přečteš podmínky poskytovatelů serveru tak zjistíš, že vlastně za nic neručí a když přijdeš o data tak se nedovoláš.Další věc je sdílení dat, programů, pošty ... no tady je víc možností jak to řešit, ale všechny vyžadují perfektní internetovou linku a někdy doatelké kompromisy.Když budeš mít svoje řešení tak musíš řešit zabezpečení místnosti, nějaké oddělené zálohování, záložní zdroje a často klimatizaci na kterou se v první chvíli zapomene.Nedávno jsem vyměnoval servery v jedné administrativní firmě s dvaceti lidma a vyšlo to asi na 250000 tisíc komplet servery, licence, pošta, zálohování, ups. Ale záleží na vytážení a může se stát, že to pořídíš za sto.

"...jsem pouhý uživatel a nejsem příliš technicky zdatný...""...Ve firmě řeším otázku IT struktury..."Aha, že by managůrek bez jediné Poirotem oblíbené buňky, nebo snad "kádrově prověřený", či dokonce vysokoškoláček s nějakým humanitním nevzděláním, nebo dokonce z ekonomky?Firma si zasluhuje zbankrotovat, když pověřuje diletanta něčím, co je zcela nad jeho chápání.

Ocividne nemate prilis poneti jak to v takovych firmach chodi.Pokud takova firma nema vlastniho spravce ktery je v te oblasti fundovany, tak se poveri nekdo kdo zjisti relevantni informace. Dosel si sem pro radu a zakladni informace podle kterych muze zjistit na jakou firmu se obratit a jakym smerem se nasmerovat. Tady na poradne se vazne resilo mnoho debilnejsich debat. Myslim ze tohle byl slusne a vecne podany dotaz.

"... jsem pouhý uživatel, kterého zajímá jen "cena a výkon"..." Takový jedinec by o tak závažné věci neměl rozhodovat, to je zase můj názor! A je tu ještě spousty jiných hledisek, než ta jeho "cena/výkon". Zvláště v případě certifikace od NBÚ a zakázek pro obranu.

Mno pokud vim tak o jeho zajmu pomeru cena/vykon se nezminoval. Aby se o te problematice dozvedel vic, tak se obratil na poradnu. V jeho dotazu nevidim zadny problem. Neni treba byt na ten dotaz tak utocny. Dostal ukol od sveho zamestnavatele, tak zjistuje prvotni informace. Na tom nevidim naprosto zadny problem. Stejne to nakonec dopadne tak ze si na to prizve nejakou firmu. Ale uz bude vedet na co se ptat a o co se ma zajimat.

Jistě, odpovědí je realizace přes externí firmu a externího konzultanta. Ale ptát se na takovou věc na Poradně? Jde o dost citlivou záležitost na veřejné fórum, co si potom o takové firmě myslet? Nehledě na styl: "Já tomu nerozumím (mám přeci funkci), poraďte!"

Tak citlava vec to podle me neni, nevime prece o te firme naprosto nic. Sam volil slova tak ze nejde rozeznat ani hlavni cinnost firmy. Nevidim duvod v tom ptat se bat napsat relativne obecny dotaz na poradnu. Chodi sem i lidi co s timto maji zkusenost a mohou mu napsat vic informaci.

Pokud mají někoho na IT, pak by se měl v prvé řadě ptát jeho. Tady se mu může třeba zalíbit odpověď Dr. Šáhlé, až se probere, a prů..., ppp, jak bylo to slovo, kterým se lidé v těch ošklivých časech, kdy člověk člověku vlkem, častovali? Jo, průduch je na světě!

Tak ono to neni jenom o tom samotnem serveru, ale musis vyresit i zalohovani atd, idealne off-site. Z meho pohledu je v tve situaci lepsi sahnout po pronajmu, kde vse resi provider.

To je tak obecně položený dotaz, že na něj nelze odpovědně a konkrétně odpovědět.Pokud budu velmi obecný, tak takovéto firmě se vyplatí dvě varianty:1. nákup HW a SW + uzavření servisní smlouvy na správu IT řešení.2. pronájem HW + SW + uzavření servisní smlouvy.Varianta pronájmu virtuálního datového centra je bohužel ekonomcký nesmysl, navíc jsou tu další negativní faktory, jako problémy s ukončením smlouvy, vymáhání SLA, operativost správce atd atd.