» Poradna » Programy

Doporučte prosím vhodný program pro správu databáze

Dobrý denProsím o radu ohledně výběru vhodného softwaru pro správu databáze. Ve firmě, kde pracuji, máme databázi všech našich výrobků, obsahující veškeré jejich technické parametry. Ke každému výrobku je přiřazeno až 30 různých parametrů co se týče rozměrů, provedení, materiálů, a konstrukčních poznámek. K některým výrobkům je navíc doplněn montážní nákres. Databáze je aktuálně velice zastaralá, program pro ni přímo vytvořil před více jak deseti lety jeden ajťák. Samotný program je stavěný na winXP a pod sedmičkama odmítá pracovat, dost neochotně pracuje ve 32bit verzi systému. Aktuálně je z toho důvodu provozována ve virtuálním prostředí winXP. Databáze je navíc již zahlcená, obsahuje takové množství dat (odhadem se může jednat o pár stovek záznamů), že další záznamy do ní jsou dost obtížné, aplikace zpomaluje a z neznámých příčin do ní lze nahrávat pouze z centrálního počítače, záznamy zaslané ze sítě neukládá.Potřeboval bych proto doporučit nový software pro správu takové databáze a požadavky bych shrnul asi takto:- schopný spravovat velké množství záznamů vč. přidružených nákresů- vyhledávat (nebo filtrovat) konkrétní výrobky podle zadaných parametrů- snadné úpravy jednotlivých záznamů- tisk celého záznamu vč. přidruženého nákresu- výhodou je možnost zaheslování databáze (koneckonců je v ní firemni "know-how")- pracovat offline, webové databáze jsou fajn, ale nemůžeme si dovolit zastavit náhle výrobu protože kleknul internetNa internetu jsem samozřejmě našel hlavně MS Access, ale nemám s ním zkušenosti a nevím jestli by splnil moje očekávání a nemůžu ho vzít "na zkoušku" a čekat jestli to bude fungovat. P.S. problém přesunu staré databáze klidně přeskočte, to už nějak vyřeším sám, i kdybych to měl přepsat ručně

Odpovědi na otázku

Ta původní "databáze" se nějak jmenuje? Abych byl přesnější, databázový systém?Požadavek je na síťový přístup z více stanic, tedy provoz na serveru?

Původní systém se určitě nějak jmenuje, ale nevím jak. Vím že onen ajťák to tehdy nějak "poslepoval" asi ze tří programů. Detailně jsem si to zatím neprohlédl, dělám na novém pracovišti teprve týden a neměl jsem možnost se v tom povrtat. Bylo mi to předáno k promyšlení protože k mojí budoucí práci bude ta databáze nepostradatelná, tak asi chtějí aby to fungovalo a sami si s tím nevědí rady nebo nechtějí lámat hlavu.Původně byla databáze asi zamýšlena aby se k ní dalo přistupovat ze sítě. Vzhledem k tomu že to stejně nejde, a že do té databáze chodí akorát vedoucí s technologem kteří sdílejí kancelář a expedientka která si tam zřídka když potřebuje skočí, tak to asi není požadavek. Samozřejmě výhledově by to mohla být varianta, ale nebude to brzy.Parametry u výrobků jsou přibližně totožné- Název (typ) výrobku- Základní parametry výrobku - Parametry provedení - materiál- doplňující informace - nákres (nákres je součástí přibližně 50% záznamů)Počet parametrů je v podstatě neměnný, zhruba kolem 30, kterými lze definovat celý výrobek. Samozřejmě podle druhu výrobku se potom některé parametry pro ten či onen konkrétní výrobek neudávají (mohou být proměnné, nebo jednoduše nejsou třeba).Vím že kolega používal Access k databázování zakázek, které zpracovával ve Wordu a jednoho dne prostě konec, Access přestal spolupracovat a nenechal ho přidat další. Musel databázi rozdělit po rocích a pak se to zase běželo. Samozřejmě bych to mohl v podobném případě rozdělit třeba pro různé kategorie výrobků, ale přijde mi to takové hloupé přecházet z databáze do databáze když budu něco hledat.SQL neovládám, třeba bych se i naučil, ale potřeboval bych aby byla uživatelsky co nejpřívětivější. Nebudu jí používat jenom já a měla by být snadno použitelná i pro "průměrnou administrativní pracovnici".

Nebylo by lepsi dat zakazku at to nekdo pro vas udela na "klic" ?

samozrejme pozadovat veskere zdrojove kody aby to v budoucnu bylo upravitelne kdyz bude treba.

Takže po tobě jako člověku co v životě neviděl ani jeden databázový systém chtějí navrhnout platformu a ideálně i sestavit řešení. (upřímnou soustrast). Jako jo, to co popisuješ není nic velkého a v accessu se to asi za nějaký čas naklikat naučíš, ale udržitelnost takového řešení do budoucna je dost sporná.

"Chtějí" není přesný výraz. Popsali mi trable stávajícího systému a "zeptali se" jestli by mě nenapadlo nějaké lepší řešení. Samozřejmě řešení "nechat si to udělat" je v záloze pořád, ale to v tuhle nezáleží na mě.

Porozmyslaj nad tym, ci tvoje riesenie bude na urovni profesionalneho riesenia a ci niekto, kto to niekedy v buducnosti preberie po tebe nebude na taketo riesenie nadavat, co by ta mohlo poskodit napriklad v inom zamestnani, alebo na inej pozicii v tej istej firme. Tiez nieje od veci porozmyslat, ci ti to "neprischne" za rovnaky finac aky mas teraz.

Osobně mi vyhovuje sqlite https://www.sqlite.org/Na správu využívám dva programy http://www.sqliteexpert.com/ahttp://www.gaia-gis.it/gaia-sins/pro oba programy je potřeba znát jazyk sql.Dobrý databázový motor byl http://www.602.cz/602sql_server_8bohužel vývoj byl ukončen, ale šlape perfektně a má hodně dobrou nápovědu.Chce to vyzkoušet , každému vyhovuje něco jiného.

602 SQL a dobry ? Ehm.

Pochopitelně že ano! Ve své době a za svou cenu byl v té době protiváhou Accessu s mnohem většími možnostmi.

Ale to nebylo v tomto století, že?

Bylo to v tomto století i tisíciletí.

Ta firma NESKONČILA u pradávného textového editoru pro MS-DOS...

Bohuzel.

Nevím, jak je dnes na tom toto: http://sourceforge.net/projects/sql602/ .

Je to kvalitní produkt , jehož vývoj byl bohužel ukončen. Umí export a import do xml.Osobně jej používám s winbase602 verse 7 http://www.602.cz/datainc/produkty/winbase/... ,která už dnes není bohužel ke stažení (naštěstí ji mám zaregistrovanou od roku 2002). Do verse 8 tam je podpora formulářů, sestav apod. Verse 11 je kvalitní databázový stroj, ale nemá formuláře a sestavy.Dá se na něj jít přes ODBC . Viz http://www.602.cz/602sql_server_8 kde je srovnání versí.

Na pár stovek záznamů i do budoucna na desetitisíce podobných záznamů bude Access dostatečný.Pokud mají ty výrobky stejný počet parametrů (u všech se sleduje to samé), pak je to jednoduché a postačí ti jedna tabulka. Jinak to budeš muset řešit více tabulkami - vyrobky, číselnik parametrů a vlastní parametry pro výrobek.Možná bych doporučil pro nákresy zvlášní tabulky, abys mohl pro výrobek vložit víc nákresů, ale k tomu by bylo nutné znát víc podrobností.

Vycházím z toho: "...Ke každému výrobku je přiřazeno až 30 různých parametrů co se týče rozměrů, provedení, materiálů, a konstrukčních poznámek. K některým výrobkům je navíc doplněn montážní nákres...", že právě počet parametrů není stejný. Nejsem si jist, zda Access je správná volba. Jednak není znám způsob přístupu a počet součastných přístupů, jednak je tu také cena."+" dneska tu "-" zase lítají...

Access jsem navrhl proto, protoze chtel i offline pristup, kdyz nejde sit. Navic jsou tam wizardi, kteri pomohou jak s databazi, tak i s formulari, dotazy...Na par stovek zaznamu je to uplne dostatecne. Pokud neni pocet parametru znam, tak jsem zpusob napsal. Bude tabulka vyrobku a k ni prilepena nudle s parametry (vyrobek, parametr, hodnota).Pokud bude existovat nejaky ciselnik parametru s nastavenymi referencnimi integritami, k tomu ciselnik se skupinami parametru pak to bude fajn. U noveho vyrobku vybere typ, tim se mu priradi skupina parametru a je to.Jen to chce trosku znalosti pri navrhu databaze, ale to plati obecne pro jakoukoliv databazi. Cim lip bude model navrzen, tim jednodussi prace pak bude.Access je soucasti Office (vyssi nez standard). Staci, kdyz bude mit jedny office pro vyvoj a dalsi pak jiz mohou spoustet Access jen s runtimem:https://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.aspxKdyby to nahodou v budoucnu nestacilo, pak se muze jednoduse presunout na MS SQL Express.Jako alternativa muze byt DB nastroj, ktery je soucasti OpenOffice, ale ten neznam, takze nevim, jak je to s pritupnosti, praci na siti apod.Co se tyka minusu, ty nema cenu tady resit. Secti plusy a minusy a mas srovnani, kolik lidi to cetlo. Jinou vypovidaci hodnotu to nema.

databbáze je zahlcená několika stovkami záznamů ? to jsi mě rozsekal....

Bych pouzila MySql+vytvoreni UI. MS Access bych na sit nepouzila. Sqlite take neni na sit. A mimochodem spravovat databaze bez znalosti SQL jazyka je vcelku dost slozite.

Na MariaDB/MySQL se umí napojit i Open/Libre.Office Base. Lze pochopitelně i formuláře, což je asi to, oč hlavně jde.

MS Access lze pouzivat i na siti. Dokonce znam i weby co nad nim bezi .

Ano, napr. kdyz rozhrani je na bazi napr. asp atd tak jiste. Samozrejme ze lze samotny soubor nazdilet na siti, ale to neni nejlepsi reseni.

S tou znalostí jazyka SQL máš pravdu. Jazyk SQL se tazatel bude muset naučit. Sqlite nepotřebuje motor. Motorem je pouze knihovna umístěná v adresáři programu.Kdyby tazatel uměl jazyk pascal, tak např. v Lazarusu nebo delphi si vytvoří co chce.I Sqlite sa dá použít v síti. I Tebou navrhovaní řešení je dobré, ale každý preferuje to s čím je spokojen. Bojím se , že tazatel to sám nezvládne.

No, ne tak nutně, různé webové frameworky nabízejí své vlastní rozhraní a čisté SQL tam člověk potkat vůbec nemusí. I tak je pochopitelně důležité vědět jak ta databáze pod tím funguje a pro neznalého je snadné vytvořit kód, který není zrovna optimální.SQLite se dá použít v síti možná tak, že databáze poběží pod nějakou webovou aplikací. Rozhodně s ním nejde provozovat systém kdy se na SQL server připojují desktopové aplikace.

"Na internetu jsem našel hlavně MS Access" , neplácej nesmysly, nic takového jsi při hledání najít nemohl. Svědčí to jen o tom, že jsi nic nehledal. Nech tu práci někomu, kdo tomu alespoň trochu rozumí. Jinak MySQL.

Napište do googlu "tvorba databází" a podívejte se na třetí, čtvrtý a sedmý odkaz. Pátý je OpenOffice, a zbytek povětšinou SQL atd..... Access se tam objevuje relativně často

Co pouzit MS SQL Server Express ?

pokud do budoucna bude pocet zaznamu v radu stovek/tisicu, tak jako takovy minimalisticky reseni by slo pouzit Excel, myslim si ze pro tvy reseni bude naprosto dostacujicijinak ten MS Access bys mohl zkusit, fungovat urcite bude a navic bys mozna mohl byt schopnej dat dohromady funkcni databazi, protoze v MS Access si snad vsechno muzes naklikat, takze neni potreba bejt buhvi jak technicky znalej, ale je tu cela dalsi rada neznamejch, kolik lidi k tomu ma mist pristup a odkud, kolik jakejch dat se bude do budoucna uchovavat, jakej z toho mabejt vystup a kam, pripadne co bude data dal zpracovavat, atd.. ale podle toho jak to popisujes bych spis rekl, ze pokud jste normalni fungujici firma, zadejte to nejakymu freelancerovi na webtrhu (https://webtrh.cz/) a nekdo to za par tisic udela.

Osobně bych použil nějakou osvědčenou opensource databázi typu SQL - pokud to má být offline, tak běžící na localhostu, výhodou je platformní nezávislost a možnost později migrovat např. na firemní server (což klidně může být jen samostatný PC).A k tomu využít buď nějaké existující "webové" rozhraní (v uvozovkách proto že to běží ve webovém prohlížeči, ale nepotřebuje to Internet), nebo si nechat postavit na míru vlastní - klidně od nějakého studenta - hlavní pilíř stejně tvoří ta databáze, která už je odzkoušená.

Návrh samotné databázové struktuty je taky celkem důležitý. Ale podle popisu je to věc u které by zkušenější student zvládl nadatlit funkční prototyp aplikace za den, pak už jen doladit UI podle požadavků (a jak to tak znám, třikrát to na jejich základě přepsat :)

jj, ono by se to během krátké doby vyladilo.

Pokud se blbe navrhne databaze, dodela se k tomu nejake uzivatelske rozhrani, tak se to pak blbe predelava a hlavne to zabere spoustu casu.

Ano, proto píšu že návrh databázové struktury je důležitý. Tady to naštěstí nevypadá na nějaký šílený strom relací, ale na vcelku jednoduché schéma.

ale to bude problém jakéhokoliv SW - je jasné, že si musí ujasnit (asi graficky) co jak bude členěné, co souvisí s čím apod. Pokud si tohle ujasní, tak navržení struktury DB by nemělo být takový problém a to "webové" GUI k tomu taky ne.

Ano, pokud tomu věnuje ten čas, aby si to ujasnil, rozvrhnul a má s návrhem datového modelu aspoň trošku nějaké zkušenosti, pak to problém opravdu není.Tazateli bych doporučoval na sousednim foru v programovani popsat struktury a to, co by tam chtel mit a dostane optimální návrh struktury. Ten už pak může použít na jakékoliv databázi.

jo, výhodu bych viděl i v tom, že taková věc se celkem snadno přemigruje např. z Win desktopu na firemní server třeba s Debian linuxem.

EXCEL + logiku

A nebudou modernější děrné štítky?

Ne. Děrné pásky

Vzhledem k faktu, že ta databáze je originální ruční produkt, tak předpokládám, že má dosti nestandardní datovou strukturu či jinej zakopanej pes - jinak by to ten programátor už předtím zkusil zplácat v Accessu nebo někde.Takže to do něčeho napasovat, bude dost problém.

Ahoj, já bych doporučil Navicat (http://www.navicat.com/). Není bezplatný, ale opravdu za tu cenu stojí. Všechny tvoje požadavky splňuje a umí i víc.

1) MS Access - základní věci naklikat a pokročilejší VBA2) SQLNajděte si někoho z VŠ, kdo studuje Systémové inženýrství. Student 2. ročníku Bc. studia to zvládne sestavit a udělá vám to za "pár kaček".

Tohle zvládne i středoškolák, pokud se tím zabývá.

Řešil bych to přes "webovou aplikaci". Má to řadu výhod, jako přístup z více pc a uživatelů, "apka" běží v každým www prohlížeči. MS Access je dost drahej a jestli používáte víc počítačů, tak se to prodraží.Jestli na tom chcete blbnout sám, tak si stáhněte XAMPP, kde je jak MySQL databáze, tak www server a webová správa databaze a dat v db "phpmyadmin". Ale rozumnější by bylo si koupit nějaký webhostig s db a nechat si udělat nějakou jednoduchou webovou aplikaci co by uměla s tou db pracovat.

aha, jestli potřebujete offline, tak pak jen ten xampp a provozovat ten webserver lokálně na pc/siti.

Jak jsem psal vys, na Access staci jedny office, na kterych se to vytvori + Access Runtime pro ostatni - ten je ke stazeni zdarma na MS strankach.Pro MySQL by pak musel doprogramovat stranky jako klienta. Jedina vyhoda ve srovnani s Access - je to zdarma. Velka nevyhoda - straví nad tím mnohem víc času a to mnohem znamená řádově víc.

Takže to dejme tomu nějak shrnu:- Data, to je to, co je hlavní! Nejdříve bych uvažoval, jak ze stávající data dostat a zálohovat.- O SQL je toho všude plno, jsou tu nabízeny více možností, volil bych MariaDB (MySQL) ke zkoušce třeba v podobě: http://www.wampserver.com/en/ . K databázi je spousta dokumentace a sice je často spojována s "webem" v kombinaci Apache + PHP, pak je to samostatně běžící síťová služba (3306) a klidně se k ní připojíte třeba i pomocí Open/LibreOffice Base.- při návrhu bych byl "zastaralý" a "namaloval" bych si ji pěkně na papír.- co neumíte, to se holt naučíte, jak to dělá dnes každý v aktivním věku.

Tak jak to tazatel popsal, bych se opravdu soustředil na nějaký externě dodaný řešení. Jinak zabředá do toho, že vezme knížku a začne se učit SQL, postupně bude pomalu plácat aplikaci a tak za dva tři roky, to konečně možná bude skoro ono - ale firma ho mezitím vyhodí, protože neustále si bude někdo stěžovat, že něco nejede a při nejhorším dojde i ke ztrátě dat.Na pár stovek záznamů stačí i malá firmička, která něco podobného tvoří, nebo OSVČ, který se tím živí.Pokud to neumíte, nebo si nejste úplně jistý v kramflecích, berte raději od profíka (nebo si od něj alespoň nechat poradit a zhodnotit situaci), nahodit fasádu bych snad taky dovedl, ale radši vemu řemeslníka - má to rychleji, kvalitněji a zná osvědčené postupy.

I to je možnost, jak psal "Bespi_" nebylo by ovšem od věci si nad tím neztratit vlastní kontrolu.Pokud ne, pak se snadno stane rukojmím externisty.

Jak již bylo zmíněno, určitě bych zadal zakázku nějakému OSVČ programátorovi a nechal si sestavit řešení na míru.Ve tvém případě by se cena i s grafickým zobrazením (editace, zadávání, mazání ) pohybovala do 2000,- a za dva dny bys měl hotovo i s možností exportu stávající databáze do nového programu.Offline verze je samozřejmostí a určitě by šlo spouštět program i z firemního serveru.

Ehm, vážně myslíš že nějaký freelancer ti vyfakturuje 2000,- za 2 dny práce ? Když bude levný tak 2000 ti vyfakturuje za půlden.

Dva dny práce neznamená 48 hodin Každý programátor už má v základu předpřipravené řešení.Jenom je poupravit.

Myslím že by bývalo lepší kdyby jsi měl zůstal u toho zámečnictví na které máš ŽL, protože jinak bys takový blábol nenapsal. Tady se řeší aplikace na zakázku a ne nějaká instalace redakčního systému. Jak dlouho se programováním živíš ? Já 15 let. Tak tu nemystifikuj nesmyslama, pokud děláš za 2 stovky na hodinu bez faktury, nedaníš to a neplatíš odvody tak je to koneckonců tvoje věc ale nenabízej to jako komerční službu ale svým kamarádům.

Asi jsi nebyl na výpisu žl.Zahájeno: 26.06.2014Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály.Na vše mám platné licence !!

Pane Bože! Asi na stará atheistická kolena budu chodit pravidelně do kostela.

Jeden rok živnosti, je to profík :)

Teď koukám na jeho stránky… Proboha, doufám že se neživí i webdesignem.

Jo, a děláš to v zámečnictví.www.rzp.cz:Obor činnosti: Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portályNázev:Zámečnictví TenglerAdresa: 391 74, Želeč 154 Identifikační číslo provozovny:1009754505Zahájení provozování dne:26.06.2014

Za 2 litry neseženeš ani modelku na 4 hodiny focení. To jsou programátoři nějak laciní.

Je fakt že to zní podobně jako něco co máme v práci pro evidenci materiálu, zakázek a kontroly (strojní výroba), což je věc kterou bych v Rails za ty dva dny napsal v pohodě. I tak je 2k za odladěné řešení málo, zvlášť když nejsou jasná přesná specifika.

Za 2k možná ten student a i tak je to hodně pod cenou. Je fakt že tady asi nebude žádný nárok na hezké GUI, což cenu dost sníží, na stranu druhou, narozdíl od jednoduchého statického webu je tady potřeba vyřešit vhodný návrh databáze. A pokud nemají schopné IT, bude jim to muset taky někdo nasadit na serveru, vyřešit zálohy databáze…

Vhodné by bylo aby to neběželo na žádném SQL Serveru, ale přímo ve widlích.Např. já používám AbsoluteDatabase. Tím se stává každý program přenositelný i s databází.

Tak to máš zajisté koupenou komerční verzi, když to není pro tvou potřebu....

Což ale bude znamenat problém když v budoucnu nastane nutnost přistupovat k DB z několika PC, ne? Firma se rozšíří, požadavky vzrostou a místo doplnění pár funkcí do existujícího webového řešení tu bude tazatel znovu a přepisovat celý systém od základu.

Navíc je nějaký server potřeba tak jako tak, mít celou DB na PC bez nějakých záloh je cesta do pekel.

"...Vhodné by bylo aby to neběželo na žádném SQL Serveru, ale přímo ve widlích..." "...Tím se stává každý program přenositelný i s databází..."Tak takovou hovadinu jsem dlouho nečetl! Nejdříve zkuste zjistit, co to SQL vůbec je.

Geníální přístup :) ve chvíli kdy bude přístup do aplikace potřeba ze dvou míst budou prostě běhat s daty na flash disku, popřípadě mít soubor s DB na serveru a nebudou smět spustit dvě instance programu najednou (i s tím už jsem se setkal)

Řešení jsem psal.AbsoluteDatabase.Program i s databází se umístí na firemním serveru.Složka s programem na serveru se nasdílí.Uživatelům se do PC umístí pouze zástupce programu.Každý uživatel si program spustí ve své pracovní stanici.Nastaví se kdy a kam se databáze zálohuje.(vně i mimo server)Podpora SQL je vestavěná.

Jo, ono to umí i multiuser. Zajímavé řešení. Ale když už je i tak nutnost mít server, jaký je problém mít tam třeba MySQL a webové řešení? Výsledek bude nezávislý na klientském OS a je mnohem flexibilnější do budoucna.

http://www.componentace.com/order/order_product.php - hezké ceny.Může klidně kombinovat MySQL (MariaDB) a Libre(Open) office Base.

Popravdě, tak hrozné to není. V případě psaní něčeho v Delphi bych ale asi spíš sáhl po náhradě Interbase ve formě Firebird. (i když nevím jak to v Delphi vypadá teď)

http://www.da-soft.com/anydac/nebohttps://www.devart.com/unidac/Podpora databází je už někde jinde.

A jaká je přesně výhoda oproti interní webové aplikaci?

Po pravdě, tvoje výtvory budou s největší pravděpodobností podobného ražení:http://www.lupa.cz/clanky/e-shop-colours-of-...

To je nějaký školní blábol. Plácat o MS Access a tohle:"P.S. problém přesunu staré databáze klidně přeskočte, to už nějak vyřeším sám, i kdybych to měl přepsat ručně"NEEXISTUJE KAMARÁDE - a mazej na hodinu.

Jestli je pro firmu výhodné platit místo odborníka co si napíše nějaký migrační skript a přesune starou DB do nového řešení svého zaměstnance co to přepíše ručně, proč ne? To že se to u pár stovek záznamů asi nevyplatí je už jejich věc :)

Smrdí to prů..rem.

vždycky si můžou udělat dump staré DB do kopie a "zkusit" si to načíst do nové sami a omezenou dobu jet oba systémy, než si ověří správnost.