» Poradna » Notebooky

Disk v rámečku (místo mechaniky) stále běží Windows 10

Dobrý den ve spolek,koupil jsem si nový notebook s Windows 10 a dal do něj místo optické mechaniky rámeček s diskem, který jsem používal v předešlém notebooku s Windows 7.Na W7 to fungovalo tak, že disk byl v nečinnosti a roztočil se v momentě, kdy jsem něco z disku chtěl. Na W10 disk běží stále. Můj dotaz zní - lze nějak změnit chování, tak aby to bylo jako na W7 nebo je to prostě vlastnost W10.Napadlo mě, že důvod nestálého běhu by mohl v používání disku pro swapování, ovšem to mám vypnuté (https://ctrlv.cz/CZ6N). Stejně tak indexování na disku zapnuté nemám.P.S. Googlit jsem zkoušel. Hledal jsem něco ve smyslu "windows 10 hard drive enclosure still running", ale bez úspěchu :(

Odpovědi na otázku

místo optické mechaniky to není "enclosure" ale normální disk připojený na druhý sata port, takže se na něj vztahují stejný nastavení jako na primární disk. V power managementu zkontrolovat jestli je tam limit pro uspávání disku a pak zajistit aby na tom 2. disku nebyly žádný systémový soubory který bu zabránili uspání. (a vypnout indexacisouborů )

Použij utilitku CrystalDiskInfo. Tam si uspávání disku nastavíš (funkce APM).