» Poradna » Notebooky

Disk je čitelný pouze na unixu

Stáhl jsem si data z počítače kde běží linux na svůj externí disk.Externí disk jsem připojil k notebooku s windowsem a disk nejde vůbec otevřít. Hlásí chybu, že je disk poškozen nebo je nečitelný.Připojil jsem to zpátky k počítači s linuxem a na disku všechna data vidím a jsou v pořádku.Zkoušel jsem to připojit k Macu a také tam data vidím a jsou v pořádku?Nevíte proč to na windowsu není čitelné?

Odpovědi na otázku

Víme, disk je naformátovaný souborovým systémem, který není ve Windows podporovaný.

Disk jsem formátoval přímo na windows. Bylo by divné kdyby to windows umožňoval ale pro čtení ho nepodporoval ne?

Divné by to bylo, ale zkus zjistit, jaký souborový systém na disku máš. Jiné vysvětlení, než že Windows nerozumí souborovému systému tvého disku, totiž není.

JackBrno už Ti odpověděl naprosto správně.Co Ti na tom není jasné? :roll:

viz. výše

Potom jsi ho musel znovu přeformátovat v tom Unixu, jinak není možné, aby ho po zformátování ve Windows zase Windows neviděly :)

Přeformátuj na FAT32

Tak tomuto říkám rada nad zlato.

Byl jsem na tom podobně - pomohl TestDiskhttps://blogistak.wordpress.com/2015/01/12/zachrana-posko...

Jsi si jistý že jsi ten disk omylem nezformátoval na Ext4? Jde ten HDD v Windows zformátovat? Zkusil jsi jiný USB port? Co CrystalDisk Info?

Nejjednodušší bude tu nedumat nad tím coby kdyby, ale podívat se, jak je disk formátovaný. Pokud nevíš, jak na to v linuxu, tak si z repozitáře doinstaluj "gparted" a ten ti to ukáže.