Defragmentácia ssd

zdravím. Chcem sa opýtať že povráva sa že ssd disky sa nemajú defragmentovať ale našiel som program ktorý defragmentuje konkrétne ssd disky. tak ako to je s defragmentáciou? Ď.

Odpovědi na otázku

Defragmentace (dřív i změna prokladu) se na magnetickém disku dělá kvůli rychlosti čtení, nemusí se čekat až se hlava dostane nad sektor s následujícím blokem dat. Jenže SSD disky nemají hlavy, ale přímo se adresují paměťové buňky, takže odpadá čekání na nastavení hlavičky nad sektor. Defragmentace se provádí přeskládáním obsahu na disku (opakované čtení/zápis), a protože mají SSD omezený počet zápisů na buňku, defragmentace jim neporospívá.

no ibaže tento program je na defragmentáciu ssd tak neviem či je to pre ssd škodlivé. inak by to nerobili. program je smart defrag 5

nic nedělej a nech vše na samotném disku či OS.

Však oni to taky nedělají. To jsi špatně pochopil. Tento program defragmentuje HDD a trimuje SSD.

Pak je to spatny program.NTFS JE TREBA jednou za cas defragmentovat, a to i na SSD. Tecka.MP

Jak je to vlastně u ReFS, jehož nasazení Microsoft stále odkládá?

Windows (10) samozrejme DEFRAGMENTUJI SSD. Tzn. krom retrimu delaji i cca 1x mesicne "opravdovou" defragmentaci. Je to hlavne kvuli realnym technickym limitum filesystemu (max.mnozstvi fragmentu, ktere je mozne zvladnout), ne kvuli rychlosti pristupuTakze nepouzivj zadny snakeoil 3. strany, nech automaticky defragmentovat OS a bud stastnym uzivatelemMP

a keď mám win 8.1?

DttoMP

Stejné chování je od Windows 7 nahoru.Pokud by snad tazateli klesal výkon a chtěl ho „vylepšit“ defragmentací. Tak je chyba někde jinde - plný disk, blbý firmware (u výrobců řadičů Phison a JMicron standard) nebo třeba zapnutým šifrováním (Bitlocker, TrueCrypt...) u disku, který jej nepodporuje.

Např. Windows 10 už SSD rozpozná a u něj je volba "Optimalizovat", nikoli defragmentovat a samozřejmě automatickou defragmentaci SSD defaultně vypne.

Nepis nepravdy.Windows 10 samozrejme nevypne automatickou defragmentaci, jen ji omezi na rozumny kompromis mezi opotrebenim SSD a pouzitelnosti FS (cca 1x mesicne, viz vyse). MP

A proč si myslíš, že Smart defrag defragmentuje SSD? Stačí se podívat do návodu a zjistíš, že SSD nedefragmentuje, ale jenom provádí TRIM.

V tom pripade je to naprosto zbytecny crapware.TRIM dela OS prubezne, retrim je potreba jen po havarii a pod.MP