» Poradna » Počítačové sítě

Dd-wrt OpenVPN TAP server

Dobry den,o OpenVPN jiz zde bylo nekolik dotazu, ale zadny primo cileny na dd-wrt a OpenVPN v Bridge rezimu.Chtel jsem poprosit o detailni navod jak nastavit na dd-wrt routeru Openvpn TAP server a na windows pro nej klienta.Dal jsem se chtel zeptat, jak funguje spojeni pres tzv. secret.key, to by mi pro zacatek mozna stacilo, potrebuju do domaci site pripojit pocitac svagrove, ktera bydli v jinem meste.Dekuji

Odpovědi na otázku

Zdar to je poradna žádný helpdesk. Vzhledem k tomu že jsem pár článků o tom to tématu hledal a je vidět že znalosti máš tak tě odkazy na web produktu kde je vše popsané.

nikdo? nikdo v CR/SR/,, nepouziva VPNku na ddwrt? :)

Ono po vydání Wireguardu, spíš nikdo nechce o OVPN ani slyšet.

A to už prečo? Wireguard vám umožní dostať sa do lokálnej siete?Ja napríklad využívam OVPN server v rámci Synology NAS.

Ale samozřejmě, dostaneš se tam, kudy routuješ. To jsou základy sítí a na použíté VPN technologii nezáleží.

Asi som sa zle vyjadril. Wireguard predsa tiež potrebuje nejaký server. A načo y niečo riešil, keď jeho server už má v sebe VPN server. Jedine, že by do toho dd-wrt to nejako doinštaloval. A ako som pozeral, je tam balík pre OpenWRT, ale to nemusí bežať na jeho dd-WRT. Akosi zabúdate, že čo verzia, to iný bordel a wireguard sa nemusí ani nainštalovať, nie to ho korektne rozbehať a ešte sa aj spoľahnúť, že funguje spoľahlivo a bezpečne. Celá komunita open je fajn, len každý má na háku dôkladné testovanie a svoj konkrétny produkt urobia na konkrétnej zostave konkrétnej distribúcie a fakt sa nikto neunúva to testovať na širokej škále zariadení a produktov. Takže ak je balík pre OpenWRT, tak verím, že aj tá posledná verzia wireguard bola testovaná asi len na poslednej verzii OpenWRT a asi na konkrétny router. Pretože pre iný model routeru je už skompilovaná iná verzia, aj keď s tým istým číslom, OpenWRT. A neverím, že Wireguard zobrali z trhu všetky routery, na ktoré sa dá dať OpenWRT a testovali.To ale neznamená, že ten VPN server v jeho routeri je absolútne bezchybný. Ale keďže je súčasťou dd-WRT, tak asi prebiehalo nejaké testovanie.Ja len aby nedošlo k pocitu, že všetko je ružové a bezproblémové a všetko za každých okolností funguje.

Kod wireguardu je jeden a ten funguje všude, není třeba to testovat na každém zařízení zvlášť, tuhle hloupou devízu přenechejte Microsoftu a jeho zpraseným Winckám.;)

Kód asi hej. Ale jeho implementácia v rôznych systémoch asi nie. Alebo chceš tvrdiť, že pre router bude "nakódovane" to isté ako pre PC, alebo Linux? Ten zdroják predsa sa musí skompilovať pre windows, linux, dd-wrt a to znamená, že to bude vždy iné. Ten program nebeží vo vzduchoprázdne. Ty ani netušíš o čom píšeš. Si riadny blbec.

Pro blbce (ikdyž ve tvém případě je to neznalost) je každý blbcem.Vzhledem k tomu, že se pro tyhle routovací krabičky používá jen omezená sada SoC, není problém je zkompilovat pro každou architekturu zvlášť. Podívej se někdy na seznam podporovaných zařízení u OpenWRT (a na chipset na kterém jsou postavené), abys měl tušení, o čem mluvím.Linux/dd-wrt/openwrt je to stejné (stejné jádro, stejná systémová volání, stejné knihovny) a tam opravdu stačí to jen překompilovat pro procesor na kterém to bude běžet. Žádné zásahy do kódu se nekonají.

Je mi do plaču, keď vidím, akí blbci tu prispievajú. Každý linux používa rôzne verzie knižníc. A rôzne značky routerov, aj keď majú uvedené openwrt, neznamená, že majú rovnaké verzie a rovnaké knižnice, napriek rovnakým procesorom. To znamená rôzny programový kód, aj keď ty vidíš navonok len rovnaké volania. To ako sa tie volania spracujú je iná story. A snáď nechceš tvrdiť, že pokiaľ program vykonáva iné inštrukcie s rôznymi dátami, že výstup musí byť vždy rovnaký. Áno, mal by urobiť na výstupe to isté. Ale práve kvôli neodladenosti, chybám môže dôjsť k problémom. Prečo sa robia testy a certifikácie a aj tak sa niekedy objaví chyba v implementácii? To, že to maká bezchybne na jednom routeri, neznamená, že sa niekedy neobjaví chyba na inom routeri.To len amatéri majú pocit, že všade to behá rovnako.

Mně je do pláče z někoho, kdo má potřebu psát o věcech, kterým nerozumí.Pokud je aplikace napsaná pořádně, běží všude naprosto stejně a předem definovaným způsobem.Vše okolo, je chyba.

Já ti rozumím, že se ti chce z těch blbců plakat, ale proč tady teda přispíváš? Abys mohl plakat nad svými příspěvky?Mimochodem, tvůj příspěvěk je krásný příklad rčení „mlácení prázdné slámy“Spousta slov, ale informace žádná.