» Poradna » Web a internet

Data v zahraničí

Ahojky, potřebovala bych poradit. Jedu na týden na dovolenou do Itálie a chtěla bych se zeptat jestli by mi stačilo 300-400 MB dat ? -- Používala bych pouze messenger (Bez odesílání fotek a příjímání fotek, pouze na psaní) Máte někdo zkušenosti nebo nějaké rady ?

Odpovědi na otázku

podle mě ano, zprávy jsou jen krátké kódy dalo by se říct.takže pravděpodobně ano

Na messenger určitě. Problém je ale v tom, že u dnešních smartphonů nemáš kontrolu nad tím, co všechno ti bude tahat data. Může se aktualizovat nějaká služba systému a hned máš pár desítek MB pryč, aniž bys cokoliv vědomě přenášela. Nicméně s velkou pravděpodobností by to i tak vystačit mělo.

Musíš si zakázat data aplikací na pozadí, na Messenger Ti to určitě vystačí.

Vem, si, že jedno písmenko má 1 bajt (B) a diakritické písmenko 2 bajty. A pokud se nemýlím tak platí, že 1MB = 1 000KB = 1 000 000B, což znamená, že pokud máš datový limit (FUP) 300MB, tak můžeš přenést celkem 300 000 000 písmenek bez diakritiky. To Ti určitě stačit musí

To se hodně pleteš. Diakritika rozhodně není v druhém bajtu. Pro běžné kódování národních abeced stačí rozšířená ASCII na 256 znaků (počítám i nulu), tedy každž znaky české abecedy reprezentuje jeden bajt. Horší je to ale s moderními UNICODE, tak už jsou dva bajty pro všechny znaky. Takže záleží čím ten messenger posílá text, zda prostou ASCII nebo ne.Pak se taky určitě přenáší nějaké hlavičky, řídící kódy atd. atd.,A taky se pleteš v počtech bajtů. 1MB=1024KB=1048576B (přesněji by mělo být 1MiB=1024KiB=1048576B, ale to "i" se běžně nepoužívá, moc se to nevžilo). Vychází to z dvojkové soustavy a dvojkoých vah bitů.Takže sice tvé počty jsou chybné, to ale nemění nic na tom, že data tazatelky by měly na messenger stačit.

Ano. A u aplikace jako messenger bude ta režie kolem, tedy statusy, ikonky uživatelů, informace o přečtení a podobně jistě mnohem vyšší, než vlastní zpráva. A možná i o několik řádů. Jinými slovy, to zda budeš posílat zprávy přes tři obrazovky, nebo jen "čau", bude mít na objem celkově přenesených dat minimální vliv.

Data tazatelce stačit určitě budou, jen bych si dovolil připomenout, že odeslaný jeden znak, neznamená datový přenos 1B, nebo x - to je jedno.. ale nějakou minimální velikost datového paketu, který se po síti posílá. Je tedy jedno, jestli pošlu po síti jeden znak, nebo např. jedno slovo - objem může být stejný.

Jo pravda, k tomu ještě pakety...

...v ASCII všechny znaky, včetně těch s diakritikou jsou jeden bajt. V Unicode pak jsou všechny znaky, včetně základních, které jsou kódované stejně jako v původní ASCII, jsou v Unicode kódovány dvěma bajty.

Co je špatně mínusáci?

Si najděte tabulku ASCII znaků 7 bitovou, najděte si ASCII 8 bitovou (tam budou v horní půlce 8mi bitové znaky české abecedy), otevřete si Mapu znaků, kde máte vlevo dole 16 bitový kód znaku a porovnejte hodnotu prvního bajtu s ASCII. Pro tazatelku je to sice k ničemu, ale kolega ji zbytečně zmátl nesmyslama.

v hotelu bude jistě wifina bezplatná možná i nějaký maročan na posteli, anebo vydržíš, nebo si kup místní simkartu s 2 GB za 10€

Nejlepsi volba je koupit cartu po prijezdu do Italie. Napriklad TIM 5 euro za kartu(lze provolat,sms) + 2 eura za data na tyden 1GB.Taky byl dobry Vodafon 10euro +3 za data, tam je limit 500GB na den. Je to z brezna tak snad se toho moc nezmnenilo.

Pokud jsem v zahraničí a jenom chatuju (používám hangouts a gmail) tak mi běžně na týden stačí 50MB. Ty určitě chatuješ víc než já takže když budeš mít 150MB tak bys měla být v klidu.Samozřejmě pokud tvůj telefon komunikuje na pozadí neuvážlivě tak ti tady nikdo přesně neřekne ... já vím že svůj mám pod kontrolou a že samovolně odešle max 10MB týdně ... Jinými slovy 300-400MB je až až