» Poradna » Windows (a jiné OS)

Dá se přeinstalovat počítač s Vistou na něco novějšího

Mám v notebooku nainstalovanou Vistu, ta už ovšem jak jsem zjistila nebude už podporována. Má smysl instalovat do notebooku stáří téměř 9 let dávat jiný program. A popř, jaký?

Odpovědi na otázku

To, že skončí podpora, neznamená, že přestane fungovat. Pokud vše funguje, jak má, nechal bych to dožít.

Situace bude stejná jako v případě Win XP, nebudou vycházet aktualizace systému (ani ty bezpečnostní) tudíž u takového PC pokud bude připojený k internetu roste riziko zneužití nějaké bezpečnostní díry. Dále postupně přestanou pro ten systém vycházet nové verze dalších aplikací, zejména se to týká internetových prohlížečů. Opět zvýšené riziko zneužití nějaké bezpečnostní díry , případně omezená funkčnost webových stránek. Ale jinak ano, PC bude i nadále fungovat, pokud to je nějaké technologické PC nepřipojené k internetu, nebo slouží výhradně jako psací stroj, klidně může fungovat ještě x-dalších let.

To sice ano, ale nestane se to naráz, nějaký čas to potrvá. Plno lidí stále používá ještě i XP, nástroj na odstranění škodlivého sw na to snad stále vychází. Pokud nemá potřebu instalovat nejnovější programy a používá pořád to samé, tak pár let vydrží s tím, co má. A jak píše - ntb starý 9 let.

Ano, dá. Pokud by to měl být zase Windows, jen novější (7/8.1/10), tak stačí zakoupit novou licenci a systém nainstalovat. A nebo lze nainstalovat Linux, ten je zdarma a pokud nejsou vyžadovány programy, které na něm nejdou, stačí si jen zvyknout na trochu jiné rozhraní.

Program tedy spíše Operační Systém (OS), tam můžete nainstalovat takový na který máte k dispozici licenci, případně na který budou stačit parametry toho ntb.Osobně jsem stroje kde byly Visty předělával na XPčka (verze pro v rámci práva na downgrade samozřejmě) a ty postupně s koncem podpory XPček vyměňoval za nové s Win 7U Vás záleží co přesně to je za stroj (parametry). V úvahu připadá asi jen náhrada Vist za nějakou distribuci linuxu, případně pokud by to parametrově rozdýchal a chce se Vám do toho investovat, tak můžete koupit Win10. Bezplatný upgrade se týká pouze přechodu Win7/8 na Win10

jestli potřebuješ nutně Windows (nepíšeš, na co PC používáš) a nemáš s ní problém, tak se na nějakou podporu klidně vykašli, pokud to není firemní počítač, což zřejmě není.

Bolo by celkom vhodne nam prezradit model notebooku. Potom mozeme povedat, ci tam bude fungovat napriklad Windows 7 alebo nieco novsie.Vseobecne vsak, na com chodila Vista, na tom chodi aj W7. Ale samozrejme to zalezi od vyrobcu, ci na to ma ovladace, resp. ci na to najdes ovladace od vyrobcov jednotlivych komponent.

Teoreticky ano, ale bohužel Visty se cpaly i do strojů s 1GB RAM a jednojádrovým Celeronem (Atomem) taková mašina má co dělat aby vůbec naběhla na tož aby na ní šlo něco rozumě provozovat.

Tak jednojádrový Atom s 1GB RAM je ale líný i s čistým XP SP3. Na to to chce instalačku upravenou v nLite nebo to Lubuntu. V tom druhém případě to lze použít i na email a hodně základní hledání informací na netu (čtení zpráv ap.) za předpokladu blokování reklam a ideálně i všeho Flashe. Youtube tak 240p a je člověk rád...

Tak proto taky záleží na tom co má tazatel za ntb

Toshiba Satellite A 200, mám. Používám pro email, internet. bankovnictví a částečně i pro pracovní účely.

hmm:Intel Pentium Dual-Core Mobile T2330 1,6 GHz, 15.4" WXGA TB/ 1GB/ A2600 256MB/ 160GB 5.4k/ DVD/ WF/ BT/ CAM/ VIS HPhttps://www.alza.cz/toshiba-satellite-a200-1s... údajně na tom byla Vista - nemáš na tom štítek? Pokud ne, tak napiš, čemu říkáš "pracovní účely", protože vše ostatní z linuxu normálně půjde - do bankovnictví lezeš určitě z prohlížeče, tedy Chrom Firefox nebo tak a ty na linuxu jsou a vypadají úplně stejně jak na Windows.

oops, sorry, popletlo se mi to s druhým vláknem, kde řešil Win XP Ale ty specifikace notesu jsou správně. Jinak na Vistu je to podle mne dost slabý HW - hlavně málo RAM.

To nie je cely model, Toshiba pouziva dlhsie oznacovanien napriklad:http://support.toshiba.com/support/modelHomePohladaj svoj model tu:http://support.toshiba.com/support/familyUvidis, ci tam su ovbladace na Windows 7 alebo nie.Ak budu, tak kludne dopln do notebooku RAM na aspon 2GB a Windows 7 tam v pohode rozbehas.

Ten dotaz je od základu hloupý. NB se dá vždy nainstalovat na OS, který "ctí" jeho HW.VŽDY.

Kup si na Aukru W7 za 245,- Taky jsem ho dal na starší notebook a vše bylo v pořádku. Aktivace proběhla přímo ani nebylo zapotřebí aktivovat telefonicky. Trochu mě potrápil ovladač grafické karty a absence e-mailového klienta.

To je takový problém nainstalovat Mozillu Thunderbird, nebo třeba Claws Mail?

A proč by to měl být problém? Thunderbird jsem tam taky nainstaloval. Nic lepšího jsem nenašel. Ale ne tu novou nabubřelou verzi ale starší a jednoduchou.

tak psals jak tě potrápila absence emailového klienta... Osobně jsem si dávno zvykl nevázat se na SW co je pouze v rámci Windows - dřív nebo později ho Microsoft zruší, nebo to v nové verzi totálně rozprasí a udělá z toho paskvil.Slušných emailových klientů pro Windows je víc. Jinak starší Thunderbird může teoreticky mít bezpečnostní díry - browser a email klient mi přijde rozumné udržovat aktuální.

To že postrádám ve W7 emailového klienta ještě neznamená že ho neumím nainstalovat. Windows Mail ve Vistě bylo to nejlepší co ve Vistě bylo. WLM byla úplná prasárna. Slušných emailových klientů zase není tak mnoho. Vyzkoušel jsem snad všechny. Jinak i nový Thunderbird může mít bezpečnostní díry.

Tak s tím, že WLM byla prasárna se naprosto shodneme.A to je přesně ten důvod, proč používám aplikace třetích stran. Druhý důvod je, že mohu mít na různých OS stejný SW a nemusím si zvykat na nový."i nový Thunderbird může mít bezpečnostní díry"To ano, ale vydávají se bezpečnostní záplaty. Na ten starý už možná ne.

Problém je že z Thunderbirdu i z FF se vytratila jejich původní jednoduchost. Je to moc velký a "nabubřelý". Já potřebuji jednoduchého klienta ke stažení a odeslání pošty. Žádné kalendáře, záložky a další nepotřebné věci. Mám tam Thunderbird 2 a spokojenost. Dobrý klient by byl třeba český Mailer ale ten bohužel už se delší dobu nevyvíjí a nepodporuje zabezpečené připojení SSL.

pokud ti jde o jednoduchou a nenáročnou náhradu OE z XP, tak Claws Mail jsem zkoušel a je v pohodě:https://www.claws-mail.org/screenshots.php(já ale zas ten kalendář potřebuju, tak mi Claws nestačí)jo a dobře a slibně vypadá tenhle, pokud nepotřebuješ podporu POP3, ale stačí ti IMAP:http://www.omgubuntu.co.uk/2017/02/install-trojita-e... (článek je o linux verzi, ale pro Windows mají instalačku taky)ke staženíhttp://trojita.flaska.net/download.html

Claws jsem zkoušel ale Thunderbird mi víc vyhovuje. POP3 používám a jsem na něj zvyklý. Ale díky za snahu.

Aj sused, co ti Wiresharkom sniffuje pakety je spokojny, ze si moze bez namahy citat Tvoje maily je urcite spokojeny.

Igen ?

Nemtudom.

thunderbird přestává xp také podporovat

Můžeš upřesnit od které verze? Aktuální 45.8.0 bez problému.

tady má Vistu, takže by to neměl být problém. S XP bych na net už nelezl.

Pokud na 9 let starém kompu nemáte problém s Vista a vyhovují Vám a nepoužíváte bezpečnostně kritické aplikace (účetnictví...), používejte dál beze změn. Myslím, že přejít legálně na vyšší systém Windows by bylo u takového kompu plýtvání penězi. Jedině přejít na zdarma Linux-distribuce.

Fyzicky upgradovat to jde na sedmičky. Já bych to nechal dožít.

Nejjideálněší by bylo, používat Vistu na věci, na které není internet potřeba a na věci, na který potřeba je, používat Linux. Nebo rovnou jen Linux. Takže dual boot. Ale to záleží na tom, jak moc věříš, že nepodporovaná Vista, ti bezpečnost moc neohrozí...

Za slovo "nejideálnější" by se mělo střílet.

Asi tak.

Otázkou je, jestli by se nemělo také střílet za neslušné chování, což upozorňování na gramatické chyby, na foru o počítačích, je. Ještě sem se nesetkal s tím, že by mojí angličtinu, na internetu rodilí mluvčí opravovali, to se dělá jen přímo, na to určenému, diskusnímu foru...Další věcí je, že by opravování, také mělo zahrnovat, co je špatně a proč. Jinak takové opravování má takový přínos, jako dát Eskymákovi slunečník. :D

Jaký je podle tebe význam toho slovního nesmyslu "nejideálnější"?

Zdravím. Mám též Visty. Pro jistotu jsem udělal zálohu disku, koupil a nainstaloval tzv. (polotovar) Windows 10. Zjistil jsem nefunkčnost ovladačů na scener, jehličkovou tiskárnu a nesmyslně nepřehledné tapety. Obnovil jsem Visty ze zálohy a jedu na ně dál. Na tzv. desítky si počkám cca ještě tak 2 roky, možná, že se je tvůrci podaří jednou dodělat. Zdraví Mirek.

Ony jsou dodělány velice dobře. Spíš musíš dospět do stádia, kdy nebudeš používat prehistorické periferie, pro které jejich výrobci (pokud ještě vůbec existují) už ani nevydávají ovladače. Na desítkách mi běhá letitý plotr, pro který jsou poslední ovladače pro Visty, nedávno jsem kamarádovi rozchodil multifunkční starou Minoltu, všechno to je ještě staré LPT. Skenery je kategorie sama pro sebe, ale pokud to není nejlevnější plečka, existují alternativní programy s ovladači, pod kterými skenery fungují.

tak minimálně z hlediska vzhledu / ergonomie ovládání mi W10 přijdou spíše "do*ebané", než "dodělané". Takže se jim taky zatím vyhýbám - nepřináší nic, kvůli čemu by mi stálo za to na ně přejít.

To je o zvyku. Já jsem se od starších verzí definitivně odstřihl a po roce mám spíš opačný problém.