Chyby při čtení z HDD

Ahoj, mám úplně novou NASku od Synology DS216play a dva nové WD RED 3TB disky.V téhle věci nejsem moc zběhlý a instalaci jsem prováděl podle průvodce. Nastavil jsem pomalé vytváření svazku (podle doporučení), a po chvíli mi to zahlásilo chybu o nějakém vadném sektoru na disku 1. Pak jsem provedl secure erase, který trval půl dne. u disku zmizela informace, že obsahuje vadné sektory. Potom jsem provedl obnovení nasky do továrního stavu a znovu pustil pomalé vytváření svazku. Už to žádnou chybu nehlásí a nevím jak mám stejný problém nasimulovat. Pustil jsem kompletní SMART test na obou discích a v tabulce je toto:http://zeratul.wz.cz/disk1.pnghttp://zeratul.wz.cz/disk2.pngJe to tak ok, nebo reklamovat?Na internetu jsem se dočetl, že položka raw read error rate značí velký problém a mělo by tam být vždy 0. Jenomže já vidím hodnotu 1 u obou disků a to i u disku 2, který nehlásil žádný problém, ani při první inicializaci. Já tomu už vůbec nerozumím.

Odpovědi na otázku

Zkontroluj oba disky utilitou od výrobce. Na základě výsledku se zařiď dál. Ostatní údaje jsou irelevantní. http://support.wdc.com/downloads.aspx

Díky, tak jsem si disky připojil k pc a spustil utilitu od WD. test každeho disku trval 7 hodin. tady je výsledek:http://zeratul.wz.cz/smarttest.png

No jak sám vidíš, disky jsou v pořádku...

Ještě je můžeš pro jistotu projet HDTune (error scan)http://www.hdtune.com/download.html

Ahoj, tak jsem spustil HD tune a výsledky jsou takové:http://zeratul.wz.cz/diskspeed.pnghttp://zeratul.wz.cz/diskhealth.pngTak co? disky jsou ok? NASka nějak zapochybovala?

no?

No - disky jsou dobré.

Chybi pri čítaní sú bežné, disk vykonáva opravné čítania, to je všetko. Len vtedy, ak by disk nevedel prečítať dáta ani opakovane by vznikol problém.

Takže za vás jsou disky ok? a co ten raw_read_error_rate a reallocated_sector_count.Podotýkám, že disky jsou úplně nové, tak bych chtěl, aby byly v top stavu. žádné data ještě neobsahují.Mezitím jsem stáhl a pustil HDTune pomalý test.

Mám dva disky WD a v WinDlg mě to ukazuje od začátku to stejné co tobě. HD Tune a Crystal Disk Info, raw_read_error_rate a reallocated_sector_count ukazuje "0".

Disk měl jeden vadný sektor, který byl příčinou chybného čtení. Byl přemapován do náhradní oblasti a tím se "opravil" Proto naběhl počet 1 v položkách raw_read_error_rate a reallocated_sector_count. Disk je v tomto okamžiku v pořádku a pokud nejsou dosaženy hranice dané výrobcem ve smartu, disk není reklamovatelný. Akorát doufám, že nemáš smůlu na pověstnou řadu RED.Obecně ti můžu říct, že pokud začnou naskakovat přemapované sektory, není to dobré. Disk musíš hlídat jestli nepřibývají.Nicméně předpokládám, že je máš v NAS jako zrcadlo, tak se neznepokojuj. Disky si hlídá a kontroluje. Včas ti řekne, že je potřeba disk vyměnit. Pak si uvědom, že v NAS ti běží Linux a tam mi připadá, že smartctl líp rozpozná, na čem disk je.Jestli jedeš ve stripingu nebo JBOD, tak to nemusí být dobrý nápad s těmito disky, když nové po 86 hodinách přemapovaly první sektor. Nemusí to nic znamenat a dál bude pokoj, ale také ne. Až čas ukáže.Položka raw read error rate u všech disků je 0, protože zapisují jen neopravitelné chyby. Jediný Seagate tam píše všechny chyby a proto jsou tam takový šílený cifry chyb.

Děkuji za odpověď. Tak nějak si taky myslím, že to je. Že při hodnotě jedna to hlásí že je vše v pořádku, protože to nepřekročilo hranici. Disky jsem zatím vrátil do stanice, začal jsem na ně kopírovat data a zatím se zdá že další sektory se neobjevují.