Chybné PCIe 3.0

Zdravím.Mám: CPU AMD Athlon X4 880Kdesku MSI A88XM-E35 V2 - AMD A88X grafiku GIGABYTE Radeon RX 460 4GBPotřeboval bych poradit s grafikou. V Catalystu se mi zobrazuje Aktuální nastavení sběrnice PCIe 3.0 4x místo 16x. Mohu to nějak změnit? Přes Aidu jsem si zkontroloval napětí a teploty a všechno je v normálu, takže deska by poškozená být neměla. Ovladače na grafiku mám poslední (verze 17.3.3).

Odpovědi na otázku

A máš jí v tom horním slotu?

Ano, je v horním.

Vyskusaj iny software napr. CPU-Z alebo HWiNFO.

Máš v PC ještě nějakou další PCIe kartu? Nemáš to nějak přetaktované? Grafika nepotřebuje všech 16 linek, když není v zátěži. Není možné, že se nepotřebné linky odpojují kvůli ůspoře energie? ☺

RX 460 má nativně pouze 8 linek (16 nepotřebuje, jen jsou nakreslené na slotu).

dnes si to pcie řídí sama podle vytížení. Mě třeba GTX1060 běží při prohlížení netu dokonce v x4 1.1 režimu. Když dám ten int. test v gpu-z tak se zvýší na x4 v 3.0. Taky mi to přišlo podezřelé, ale ve hrách není vůči výkonovým testům co jsou na netu rozdíl. Takže předpokládám že se propustnost navyšuje až když je potřeba nárazově.

tak mě ještě napadá jít do Správce napájení a vypnout v něm Řízení spotřeby PCIE

Zkusím zkontrolovat. Mám nastavené napájení na režim Vysoký výkon, tak možná zkontrolovat konkrétní položky. díky

Řešíš naprosté nesmysly.OS si nastavuje režim sběrnice podle aktuální potřeby.