» Poradna » Windows (a jiné OS)

Chybí mi 100gb na disku

ZdravímMám tady disk s OS původně 7, potom přehrán na W10. Je to 320, aktuálně 167gb volné a když mi to spočít že všechny soubory na disku mají 68gb, tak mi něco nehraje. Navíc mi chybí fakt velká složka plná fotek. Samozřejmě jsem si zapnul zobrazovat skryté soubory. Nerozumím tomu, tohle se mi nikdy nestalo. Disk nechce přehrávat ani obnovovat - bojím se ztráty těch fotek

Odpovědi na otázku

Máš tam jen jeden diskový oddíl? Třeba se tam vytvořil ještě nějaký skrytý nebo část prostoru není zahrnut v tom oddílu. To bys viděl v nějakém partion manageru. Nevím jak ve Windows 10, ale kdyby sis stáhnul nějaké live distro Linuxu(třeba Mint Mate) a nabootoval z něj(dvd/usb), spustil program GParted, tak bys viděl něco podobného:http://gparted.org/screens/gparted-main-wind... Seznam oddílů na disku včetně nealokovaného místa. Dohromady by ti to mělo dávat těch 320GB.Jednou jsem si nějak zblbnul Windows a po reinstalaci mi zmiznul 2. oddíl s daty. Tedy pořád tam byl, ale Windows jej neviděl. Přes to LiveCD linuxu jsem jej nakonec našel a obnovil (výhoda je, že to live cd běží bez ohledu na to, co je nainstalované v PC a lze tak leccos opravit aniž by do toho systém v PC kecal. Je to skoro jako bys disk vyjmul a strčil ho do jiného PC).

Typická ukázka toho, že fotky mají být na jiném oddíle než OS. Vidíte!Já přeji hezké hledání oddílů i dat a také si smaž co už nepotřebuješ, např. instalaci OS nebo složku OLD pokud se nechceš vracet k 7.

Jo, díky. Zkusím nějaké to live cd. Oddíly jsou tam celkem 3, ale ostatní mají 100MB a 450MB.Jinak to je disk kde původně byl OS, ale koupil jsem ssd a tenhle měl být jen na data.

Použij program který umí zobrazit VŠECHNY soubory a složky na disku.http://www.mindgems.com/products/Folder-Size/Fold... (spouštět jako správce!)Pak už budeš mít jasno kam se místo "podělo".

Spuštno, udělán scan. Vidím akorád že to místo zabírá System Volume information

No vidíš. A už máš viníka! Odstraň staré body obnovy. A zároveň si nastav maximální míst, které mohou zabírat (stačí cca 5 GB)

Tíhle najdu místo na disku, ale ne složku s fotkama. Aneb je v p**i.....Zkouším rollback na W7

Ten ti k nalezení fotek nijak nepomůže...Ale aspoň tě tato událost donutí mít ve svých souborech pořádek. Jak už bylo řečeno - osobní soubory na společný oddíl se systémem nepatří!K záchraně fotek použij Photorec. Pokud to ovšem není nad tvoje síly...http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step

Dík za odkaz. Zkusím co to udělá.Ten počítač není můj a majitel je rád že si umí přečíst zprávy na Seznamu. A jak jsem psal, nastala výměna disku s OS za SSD a tenhle měl být jen na data když se to stalo.

Dobrá.Jako soubory k obnově vyber *.jpgJako cíl obnovy musí být vybrán JINÝ disk než ten ze kterého se data zachraňují

"Bojím se ztráty těch fotek..."Vážně? To se asi bojíš hodně málo, že je nemáš nikde zálohované. Jsi normální? Uvědom si, že harddisk může kdykoliv a bez varování nevratně chcípnout a jsi v pr...

Asi tak… Vždyť těch online úložišť není tak málo a kapacity nabízejí i zadarmo velké. Některá z nich i šifrují data před přenosem, takže se není třeba bát ani o intimní fotky s přítelkyní. Každý se musí jednou spálit, ale data která jsou jen na jednom disku je potřeba považovat předem za ztracená.

jak jsem psal o pár příspěvků výše, ten počítač není můj. Samo že spousta těch fotek je zálohovaných, ale rozhodně ne vše.

Sorry, to mi uniklo. Hodně štěstí při záchraně, každopádně alespoň se další člověk dozví jak se nechovat k důležitým datům :)