» Poradna » Windows (a jiné OS)

Chtěl bych přejít na Linux

Zdravím Vás všechny poradí mi někdo prosím nějáký link kde stáhnu instalaci nějákeho linuxu? Windows mě už nebaví pořad tam něco leze a chce to něco stahovat. moje pc je zavirovaný a používám ho jen pouze na net a přehrávání filmu .dík za radu co s tím jsem nováček

Odpovědi na otázku

A myslíš, že Linux udržíš v kondici s takovým přístupem?Začni třeba UBUNTU:http://www.ubuntu.cz/

Nie, nie taketo odkazy nie.Zacinajte tymto http://wiki.ubuntu.cz/

Hloupý pokus o flame war. PrasatkoPee

Pane kolego, mám obavu, že toto je myšleno smrtelně vážně. Snad ještě funguje pravidlo přírodního výběru.

Já tedy doufám, že tím "odkazem na stažení" bylo myšleno doporučení distribuce. Jinak se také přikláním k Mintu nebo Ubuntu. Popřípadě Arch, pokud by bylo cílem i naučit se dost o "vnitřnostech" systému, pořádně si s tím pohrát a začít s nějakou výzvou. Ale vzhledem k povaze dotazu to asi nebude to pravé :)

Proč se pokaždé, když se někdo ptá, s jakým distrem začít, najde někdo, kdo doporučí Arch?Zvláštní je, že jsem nikdy neviděl, aby někdo nováčkovi doporučil např. LFS, přestože je to pro začátečníka úplně stejně nepoužitelné. Asi proto, že Arch dokáže taky nainstalovat i slepice se zrníčky na enteru, akorát taková slepice má pak pocit, že je z ní nadslepice, a to "nad" způsobuje právě Arch.

V Mintu pozor na scannery. Někdy si musíš pohrát se SANE, aby to chodilo. Tiskárnu přes CUPS zvládneš.

za mě taky ubuntu nebo mint který z části postavený na ubuntu a nebo ještě kubuntu a ještě drobnost šel bych do LTS verze s prodlouženou podporou. takže 16.04 nebo starší 14.04

Začni na Mintu, pak můžeš třeba Ubuntu, nebo Fedoru. Pokračovat můžeš s openSUSE, Debianem, nebo třeba Manjarem.

možná by bylo lepší aby si jednotlivé distribuce vyzkoušel live a která mu nejlépe sedne tak instnout.

No jen aby se z něj s takovým seznamem nestal distribuční turista, co bude utíkat k jiné distribuci při prvním problému, místo nalezení řešení. To je celkem běžná past.

Já mám na svých kompech:RedHat Fedora 25 Workstation - utíkal jsem z Fedora 23 WorkstationopenSUSE 42.2 Leap s KDE - utíkal jsem z 12.3 GNOME (nebo 13.2? nevim)Ubuntu 16.04 - utíkal jsem z Ubuntu 14.04Všechny tři systémy používám téměř každý den ( hlavně tedy Fedoru ) a všechny mohu doporučit.

Tak nevím, tomu čemu říkáš útěky spíš říkám update :)

oSUSE je skvely, dovody - snapper, yast, obs, nic sa nerozbije updatami (vdaka zypperu sa da dokonca prechadzat medzi leap>tumbleweed>leap podla nalady) , nie ako ubuntu a ine distribucie kde sa stale nieco rozbija

Ubuntu mám na notebooku ASUS ROG a vše jede bez problému. Ale je pravda, že mám radši distra, jako je Fedora a openSUSE.Působí na mě profesionálnějším dojmem a openSUSE je opravdu dobře optimalizované. I s procesorem AMD FX-9590 jede skvěle, edituje se na tom video, vše jede krásně. Fedoru mám na Inteláckém počítači s podstatně výkonnějším procesorem a rozdíl poznám tedy jen, když dělám výkres v CADu, nebo renderuji v Lightworks

Jj yast - jednemi milovan, druhymi nenaviden...

jj, mně třeba moc nesedl.

Za mna Mint KDE alebo Mint Mate alebo Mint Cinnamon.Pozri si obrazky, ako ktory vypada a podla prostredia, ktore sa Ti paci si mozes vybrat.Vsetky funguju ako live boot, takze mozes nabootovat, neinstalovat a iba vyskusat, ktore prostredie ti sadne najviac. A podla toho potom nainstalovat na systemovy disk.

Dakujem, ale hentaku pi*ovinu by som neodporucil asi nikomu :)

... Lubuntu W7 14.04 - najhoršia distribúcia Linuxu na svete.Takmer nikomu sa to nepodarilo inštalovať bez havárie inštalátoru tesne pred koncom inštalácie.Aj ja som to vyskúšal a dopadol som rovnako - haváriou inštalácie. Urobil som niekoľko pokusov (na pokusnom disku - také veci vždy robím na pokusnom disku), vždy to končilo haváriou. Po reštarte nastávali 2 prípady - buď nábeh systému trval nekonečne dlho (vyše polhodiny som videl animovanú ikonku - potom som to vzdal), alebo systém nabehol ale nebol vytvorený užívateľ nastavený pri inštalácii, rovnako ani heslo a klávesnica. Namiesto toho boli užívateľ "flynn" s heslom "flynn" a nastavenie českej klávesnice skopírované z live CD. Jediná vec, ktorá sa zachovala z nastavenia pri inštalácii bol názov počítača. Užívateľ, ktorého som potom vytvoril, nebol hlavný užívateľ, hlavným užívateľom zostával stále "flynn" a nebolo ho možné ani vymazať ...

"Takmer nikomu sa to nepodarilo inštalovať bez havárie inštalátoru tesne pred koncom inštalácie."Tak to zas přeháníš. Jednak by asi bylo fér říct, kterou verzi konkrétně myslíš. Já dával r5 několika lidem na různé stroje a problém nebyl. To s tím účtem jsem neřešil, byli to povětšinou důchodci, co chtěli "něco na internet" a uvítali to, že bez přihlášení najede hned plocha s ikonkami.Nabootovalo mi to v pohodě a instalace krom toho s tím účtem v pohodě proběhla na celkem pestré směsky strojů od shit desktopu s P4, přes nějaké netbooky a staré C2D notesy."najhoršia distribúcia Linuxu na svete"To je hodně neprofesionální tvrzení. Tu na Poradně bych čekal trochu větší úroveň a ne směsku citově afektovaných nářků promíchaných s útržky faktů. Já se na pár počítačích taky potýkal s různými windows, které jinak jedou normálně a i na zmíněných strojích měly jet normálně a přesto tu nehejtuju daná Windows.

prehlad linux distr. -- http://distrowatch.com/Zorin OS is a replacement for Windows and macOS -- https://zorinos.com/ -- podpora czhttps://www.linuxliteos.com/

Konečně pořádné novoroční předsevzetí

Zavirovaný systém je problém hlavně mezi židlí a klávesnicí. Pro začátek bych tedy doporučil nestahovat (a hlavně nespouštět!) kdejakej bordel, porno sledovat výhradně na ověřených a velkých webech (pravda, jestli tě berou zvířátka apod, tak holt s bleškama asi počítat musíš ) a pak můžeš začít nekonečný maraton s výběrem vhodné distribuce třeba tady: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_distribuc%C3%...

On si ten bordel natáhne do Chrome i na Linuxu, takže za chvíli na tom bude stejně.

Ubuntu ti bude plně vyhovovat a je blbuvzdorný. Stáhneš ISO, nainstaluješ a žiješ, máš vše, co potřebuješ.

zvážil bych Kubuntu - uživateli Windows by mohlo být bližší a platí pro něj stejné návody apod. jako pro Ubuntu - koneckonců "pod kapotou" je totéž.

Nebo naopak, plusem může být, že to vypadá úplně jinak. Ale ono je nejlepší vyzkoušet vícero distribucí a vybrat si tu srdci nejbližší.Filip se tu od pondělka neukázal, takže si asi nějak poradil.

Co si třeba nechat přeinstalovat Winy a neinstalovat každou blbost co najdeš na netu = vyhnout se virům?

Najprv si to natrenuj cez Lili.http://www.linuxliveusb.com/en/download

Mint, Ubuntu, Kali a pokud máš slabej PC tak Puppy.