» Poradna » Počítačové sítě

CCNA

Dobrý deň,
nedávno som sa dozvedel o CCNA a celkom ma to zaujalo, ale taktiez som cital, ze certifikacia je naozaj narocna a clovek bez praxe viac menej nema sancu. So sietami som nikdy nepracoval, ale mam celkom dobre znalosti z elektrotechniky, programovania (C#, PHP) a databazami (MySQL, MSSQL). Myslite si, ze je mozne v tomto kurze obstat a nasledne ziskat certifikaciu, aj ked som so sietami nikdy nepracoval?Samozrejme doma si viem nakonfigurovat router, urobit kabel, zakladnu domacu infrastrukturu, atd.

Vopred dakujem za odpovede.

Odpovědi na otázku

Není. Za pár týdnů intenzivního studia se to naučíš.

Ano, intenzivní studium a "otevřená hlava"
Jen podotknu, je potřeba nalít do hlavy různá čísla (třeba defaultní metriky různých routovacích protokolů) a naučit se počítat subnety (stačí na papíře, lépe z hlavy). V simulované síti při troubleshootingu se vyplatí zkontrolovat záměrné překlepy v IP adresách.
Pro představu jak vypadají otázky v testu hledej "CCNA testking" PDFka s vyřešenými otázkami přímo z testu. Většinou se dají někde stáhnout starší, už neaktuální. Aktuální jsou placené a mělo by stači se je do písmene nadrtit.

Urcite som pripraveny, ze sa budem musiet ucit vela veci, ale to mne vobec nevadi. Rad sa ucim a toto je oblast, ktora ma naozaj zaujima. Len ako som napisal, celkom ma odradilo to, ze niektori tvrdili, ze to zvladnu len ludia s praxou...

Není. CCNA jsou v podstatě základy. CCxP nebo CCxE už je jiný kafe.

Naučíš se dost ze základů LAN a WAN sítí. Praxe není nezbytná, ale možnost si aspoň "osahat" CISCO router a switch (CLI rozhraní přez telnet/ssh) dost pomáhá. Z naprosté nuly jsem se učil asi 3 měsíce.

Ahoj, neboj se a klidně se na certifikaci nauč. Vezme TI to měsíc nebo 2 intenzivního učení. Knížka na to má tak 900 stránek. Je to těžká zkouška, ale stojí za to. Cena zkoušky je 250 US dolarů, ekvivalent podle měnového kurzu se dá zaplatit v korunách nebo jiných měnách. Dá se jít na tzv ICND1 a ICND2, každá se platí zvlášť, ale jednak to vyjde dráž a jednak je to dvojitý stres ze 2 testů. Přihlásit se můžeš na www.pearsonvue.com. Tam si vybereš nejbližší testovací středisko, zaplatíš, vybereš si termín a jdeš. Učit se můžeš z knížek. Je jich dost, třeba Sybex od Todda Lmmla nebo Self study guide přímo od Cisca a ledacos dalšího. Jsou i v češtině a Slovenčině přeložené, ale dobré je číst originál v angličtině. I zkušební otázky a vlastní test je v angličtině. Je na něj dost času. Protože nejsi rodilý mluvčí anglického jazyka, dostaneš ještě čas navíc, to je v pravidlech. Zkušební otázky a laby (= situace v síti, něco jako řešení křižovatek v autoškole) jsou v různých provedeních; Pass4Sure, TestKing, dobrý je Visual Cert Exam s posledním platným dumpem otázek. To jsou všecko placené věci, ale VCE se dá sehnat i trial verze a vyzkoušet bez registrace. Zkouška je 55 otázek, 3 laby a kolem toho otázky na 2 hodiny. Při testu se nemůžeš vracet. Na konci testu se hned dozvíš počet bodů a víš hned, jestlis uspěl nebo ne. Musíš mít aspoň 825 bodů z 1000, abys uspěl. Navštívit můžeš weby:
www.9tut.com
tam jsou otázky a poslední platné laby na vyzkoušení s odpověďmi,
www.subnettingquestions.com
pro zkoušení subnetů. Je to sice demonstrováno na privátních subnetech, ale když se naučíš principy na tomhle, budeš je umět aplikovat i na veřejné adresy. Můžeš se podívat na
www.sadhikov.com
tam je fórům o certifikacích, poslední hinty od čerstvých absolventů a diskuse o tom atd.
Ještě můžeš zkusit
http://www.examcollection.com...
další kolekce otázek a další weby, je toho plno.
Po bezplatné registraci u Cisca si můžeš zahrát hru o subnettingu na stránkách Cisca. Subnetting Ukázat celý příspěvek

Dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved.

Tak TOMU říkám odpověď. Smekám, pane.

Skvela odpoved :) btw nevite nekdo jak je to u ICND1 zkousce?

Konkretne me zajima kolik casu na to je kdyz to absolvuju v AJ. Kolik bodu z kolikati musim dosahnout a kolik je tam simulaci?

Diky za info.