» Poradna » Notebooky

Asus Zenbook vs. Macbook Air

Ahoj, starý notebook mi dosluhuje, a tak se poohlížím po něčem novém. Notebook mi slouží zejména pro práci do školy, tzn. internet, Office. Hry nehraju, videa nestříhám, tudíž obrovský výkon a grafickou kartu nutně nepotřebuju, ale i tak uvítám nějakou výkonovou rezervu, aby byl notebook dobře použitelný i za pár let. Moje další požadavky jsou nízká váha, dobrá výdrž baterie a kvalitní zpracování, úhlopříčka 13 - 14 ". Zatím se mi nejvíce zamlouvá ASUS ZENBOOK UX410UA-GV018T. Vzhledem k tomu, že cenově je na tom velmi podobně Macbook Air v základní konfiguraci, chtěl bych se zeptat na Váš názor. Často se setkávám s tím, že si lidé Macbooky hodně pochvalují zejména díky operačnímu systému Applu. Snad ve všech ohledech vychází Asus lépe, pravděpodobně kromě výdrže. Sám jsem nikdy zařízení Applu nevlastnil, proto nedokážu zhodnotit, zda se investice do něj vyplatí. Co myslíte, má smysl si ho pořídit kvůli OS, nebo jde jenom o pózu? Berte prosím v úvahu potenciální využití v mém případě, tj. pohodlí a rychlost při většinou nenáročných programech a aplikacích. Díky moc za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Určitě Apple. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit. Vzhledově i parametricky jsou oba skvělé kusy, ale co se výdrže baterie týče, tak macOS je bezkonkurenční.

Moc díky za názor Taky si nejsem jistý ohledně displaye, Asus má při dokonce o zanedbatelných pár mm menší rozměry a přitom 14" matný, který používám doteď, tak nevím, jak bych si zvykal na lesklý. Venku sice notebook nijak zvlášť nepoužívám, ale i v učebnách a posluchárnách se zářivkami by mi to možná vadilo, nevím. Pecka je Retina u Macbooku Pro, i když taky lesklý, nicméně to už je pro mě moc drahá záležitost

mám zkušenost jak s lesklým tak s matným displejem a pracovat ve škole ap. s lesklým je utrpení - pořád nějaké odlesky/odrazy, skoro aby si člověk v létě dával přes hlavu a monitor černý hadr jako staří fotografové...

Jojo, to máš určitě pravdu. Vzhledem k tomu, že doteď jsem zvyklý na matný display, tak si odlesků taky vždycky hned všímám a otravují mě. Asi to bude docela důležitý faktor, čím víc o tom přemýšlím.

Nedávno jsem si koupil Asus Zenbook UX510UW-CN048T a max. spokojenost. Upravil jsem si konfiguraci 8->24GB RAM, vyhodil mechanický HDD a vyměnil původní SSD 256 GB M.2 za Samsung 960 PRO 512 GB M.2 NVMe (čtení/zápis 1850/1700 MB/s). Notebook není v klidu vůbec slyšet, s i7 Kaby Kake 7500U běží jako raketa a má bezvadný zvuk (Harman Kardon). O Applu bych nikdy neuvažoval.

Díky za info, to jsem rád, že jsi spokojený. Mně by výkon, který má ta 14, jak jsem psal určitě stačil. Koukám, že ty máš 15". Můžu se zeptat, jak jsi na tom s výdrží? Spíš při nějakých kancelářských programech a wifi, pokud máš otestováno Já teda taky spíš počítám s tím Asusem, který se mi zdá hlavně jako super poměr cena/výkon. Nicméně nechtěl jsem hned Apple posílat k šípku, když s ním nemám vůbec zkušenost.

Výdrž na baterii jsem nezkoušel, mám ho stále zapojený v síti. Četl jsem, že by měl při běžném použití vydržet cca 5,5 hodin, sledování videa až 8 hodin.

Sledovanie videa 6

Na ten Asus jsem se nedíval, ale Macbook Air v základu má 128GB SSD? Nebude to málo?

Jojo, je pravda, že ten Asus má 512 SSD, což se s Macbookem nedá moc srovnávat. Na druhou stranu filmy a fotky stejně uchovávám na externím disku a na nějaké dokumenty, prezentace atd. by mi to stačilo. Vím, že prakticky ve všech směrech je Asus lepší, jen se zkrátka snažím přijít na to, jestli se vyplatí za Apple připlatit kvůli ovládání a odladění OS či zpracování, i přes to, že parametry jsou zkrátka horší.

ZenBooky nejsou zrovna nejspolehlivější a Airy mají příšerný displeje a malý SSDčka za strašný peníze.

Neviem preco uvazujes o Macbooku, ked s nim nemas ziadnu skusenost aj software budes musiet kupit pre Mac OS.

Uvažuju o něm proto, že spousta lidí v okolí ho používá a pochvaluje si ho. Kdybych bral vždycky v úvahu jenom něco, s čim mám zkušenost, tak bych moc na výběr neměl, stejně tak nemám zkušenost konkrétně se Zenbookem. Proto sem píšu a ptám se lidí, kteří zkušenosti mají.

S ohledem na školu by stálo za to řešit i SW - na Windows problém nebude, Masox je omezený. Jo a je to hodně subjektivní, ale mne Masox děsivě štval tím divným ovládáním.

Jasně, díky za názor Do školy nic extra speciálního nepotřebuju, protože 90 % věcí, které pro studium využívám jsou fakt jenom sada Office a prohlížeč, takže toho bych se nebál. Jinak o tom ovládání to právě asi bude, někdo si ho nemůže vynachválit, někdo jiný si nezvykne ani za rok. Takže závěrem asi bude, že dokud bych to nevyzkoušel po delší dobu sám na sobě, asi toho moc nevymyslim a všechno jsou spekulace.

No zalezi ale, zda ta chvala je uprimna, ci je to jen proto, ze je to MAC a ten musi byt dobry. Proslo mi rukama mnoho ntb, od zenbooku 13' 4k ktery je uplne nepouzitelny, pres to co chces i MACy, ja uprimne do applu bych nesel. Predrazene a pokud si zvykly na Win tak proste win. Mozna pikud si z bohatsiho kraje a hracicka, tak muzes vyzkouset MAC, ten ma ale nejvetsi smysl, pokud mas iphone a jine veci od apple. Napr spojeni s chytrou tv je s win a androidem pro tv luxus, na masu uz horsi. Atd atd

I když ten applácký TN je dost dobrý, na IPS to nikdy mít nebude.Generace procesoru a grafiky je taky rozdíl.Sice Mac má perfektní pracování, naprosto skvělou výdrž na baterii, za ty peníze se dá sehnat lepší výbava. Pokud jste zvyklý na Win, tak bych klidně do toho Zenbooku šel. Co se týče systému, je to na Vás. Můžete si MBA koupit přes internet, vyzkoušet a pokud Vám nebude vyhovovat, do 14 dnů vrátit. To je asi ideální a uděláte si obrázek sám.