» Poradna » Notebooky

Asus UX32VD - černá obrazovka (nenaběhne BIOS)

Ahoj všem, rád bych poprosil o radu, pokud někdo bude vědět... Mám notebook ASUS UX32VD. Včera jsem chtěl přeinstalovat Windows, protože běžely už strašně pomalu a zničehonic se nešlo dostat do BIOSu, abych zvolil bootovací jednotku.Na nějakém zahraničním fóru jsem se dočetl, že by mohlo pomoci držet 1-2 minuty startovací tlačítko bez připojeného síťového adaptéru (tím se prý nějakým způsobem zresetuje baterie) a pak při startu zmáčknout Fn + F5 (tím se prý má zresetovat BIOS). Opravdu pak BIOS naskočil, normálně jsem nabootoval USB, nainstaloval Windows 10, pak jsem klasicky nainstaloval ovladače, párkrát restartovat a vše běželo normálně.Dnes ráno však stejný problém. Po zapnutí je pouze černá obrazovka, nenaskočí BIOS a bohužel ani kombinace přidržení tlačítka a Fn + F5 nefunguje (zkoušel jsem asi 3x).Nevíte někdo, kde by mohl být problém?

Odpovědi na otázku

Neflashoval jsi BIOS?

Typický blackscreen. Závada graf. čipu. Řeší se výměnou ZD. U staršího stroje se oprava (cca 3k) finančně nevyplatí...

Tento notebook by měl mít dvě grafické karty, INTEL + nVIDIA... Není možné, aby aspoň na jedné naběhla? A jak je možné, že třeba včera 5 hodin šel bez problémů a nyní opět nic?

Nuž - ASUS s dvoma grafikami - integrovanou a dedikovanou využíva jednu zvláštnosť.Pri nábehu (bootovaní) je aktívna integrovaná, ktorá niekedy je aktívna i pri bežnom používaní - dedikovaná však nabieha v prípade náročných grafických operácii - a to nie samostatne, ale ako akcelerátor pre integrovanú. Takže ak odíde integrovaná - prípadne je chybná - dedikovaná samostatne nenabehne (žiaľ) - je to neduh ASUSov s dvoma grafikami. Hlavne že v popisoch často píšu o dvoch grafikách, len nenapíšu to, že tá druhá slúži ako akcelerátor...

Protože není vadný samotný čip, ale jeho napojení na ZD. To se může v čase měnit, hlavně v závislosti na teplotě, zkrátka takový "studený spoj". A od té doby co je nařízeno používat bezolovnatou pájku (rohs) je to častá závada.

Jeste zkusim ntb zahrat bez baterky v perine... cetl jsem, ze to spoustu lidem pomohlo... Ma s tim nekdo zkusenosti?Pak bych asi byl pro tu vymenu ZD... Ntb je sice stary 3 roky, ale porizovaci cena byla cca 35 tisic korun, takze porad nejaka ta tisicovka investovana bude mit smysl.

Zahřívat v peřině ne, chce to radikálnější postup.http://www.white-bear.cz/oprava-notebooku.html Většinou pomůže, otázka je, jak dlouho. Někdy se za měsíc závada vrátí, jindy to funguje dál několik let. Takže než desku vyhodíš, můžeš to zkusit...