Asus router - problém s kolísáním rychlosti.

Zdravím,před časem u nás doma dosloužil staletý router - koupili jsme proto nový.( https://www.alza.cz/asus-rt-n12-ver-d-d390719... ) Instalace proběhla nejjednodušeji jak to šlo - jen připojení kabelu a nastavení jména/hesla. Nic dalšího nebylo nastavováno, router je tedy víceméně v továrním nastavení. Od doby instalace však máme problém s kolísáním rychlosti. Často rychlost padá na 1/3 ; 1/4 předplacené rychlosti. Když připojím notebook přímo na kabel z přijímacího zařízení, rychlost je v pořádku, problém bude tedy nejspíš v routeru. Pár informací navíc: žijeme na vesnici, v okolí domu nechytnete jinou wifi, tudíž nějaké rušení okolními wifi by to být nemělorestart routeru nepomáhá, pomůže ale vytažení/zastrčení kabelu z routeru, pak rychlost jede na nějakou dobu tak jak máNapadá někoho zběhlého v problematice čím by to mohlo být? Případně jestli má smysl poslat router na reklamaci?

Odpovědi na otázku

1) Aktualizovat router na nejnovější verzi firmware2) zkusit nastavit wifi pevný kanál 3) jak daleko je koncové zařízení od routeru?

1) Firmware je aktuální, 2) Pevný kanál byl nastaven už od začátku.3) Během normálního provozu cca 3-5 metrů, ale když jsou problémy tak jsem zkoušel měřit přímo u routeru (speedtest z android mobilu + 2 notebooků) a rychlost se nezlepšila.

Aka je verzia firmwaru v routery?

Firmware 3.0.0.4.380_4180-ge57f472

Aku rychlost dosahujes na kabli? 1/3 si dokazem vypocitat.

Na kabelu 8 Mbps download / 2 Mbps upload. Vesnice, takže nic moc, ale před problémy to stačilo na full HD stream bez sekání, teď to nezvládne ani 720p. Uvažuji o upgradu, ale nejdřív chci vyřešit tenhle problém.

Ak pouzivas 2.4GHz pasmo, tak nastav sirku kanalu na 20MHz fixne. Nedavaj to na 20/40MHz, alebo nejake auto. Potrebovali by sme vediet ako mas nastaveny router. Stacilo by sekciu wifi a 'advanced wifi'. Akou rychlostou sa ti pripoji pocitac na router?

Nastavené bylo 20/40 Mhz, nastavil jsem tedy 20. Nastavení wifi zde - http://imgur.com/a/vPvaQDo nastavení routeru se dostanu většinou okamžitě, max pár sekund.

Ak sa to nevylepsilo, je mozne vyskusat:- vypnut APSD (to je 'vylepseny' PowerSave). Niektore ovladace v pocitacoch s tym maju problem.- znizit vysielaci vykon na taku hanicu, pri ktorej to bude ok.Na tomto routri tusim chyba nastavenie jedneho mimoriane doleziteho parametera, ktorym je: Guard Interval. ten by mal byt pri problemoch nastaveny ako Long GI (vypnuty Short GI). Ak to tam chyba, tak to riadi to automatika a ako vieme, automatiky funguju tak vselijako.Ak nic nepomoze vyskusaj nastavit bezdratovy mod 11b/g. Ak to v tomto mode bude fungovat lepsie (aspon 70% rychlosti LAN), tak je problem s nastavenim Guard Interval. Ak to nebude fungovat lepsie, je mozne, ze ta nieco rusi. Moze ta rusit vysielajuci susedov pocitac aj zo vzdialenosti 60m. Vysielajuce pocitace, tablety, mobily a pod. nieje vidiet. Najvacsim problemom je, ak to vysiela na 40MHz. Vtedy nieje ziadna sanca sa preladit niekde inde, zvlast ak su dva taketo rusiace zdroje na pasme na roznych kanaloch.

Zatím to vypadá, že změna na 20 Mhz pomohlo, tak snad to tak zůstane. Velké díky za rady. :)

A kdyz se pripojis kabelem na ten asus? Tak to jede jak?