» Poradna » Ostatní

Archivování dat na SD karty.

Dobrý den, zajímá mě Váš aktuální názor na ukládání (archivování) dat (fotky, dokumenty) na SD karty, vs CD/DVD. Co se obecně tvrdí o životnosti dat, uložených na zmíněných médiích? Děkuji za odpověď. Pavel Strnad

Odpovědi na otázku

ANO JEDNO. Nejlepší archivace fotek na dlouhou dobu je PAPÍR. Mám doma 100 let staré fotky a stále jsou v dobrém stavu.Žádné dnešní médium není stavěno nad 10 let. Mnoho z nich umře výrazně dříve. Další věc je možnost jejich načtení po delši době. Kde dnes načteš 8" disketu?Na ukládání dat je nejvhodnější uložení na více různých místech (lokákně na PC, v NASu a někde na internetu) a migrace v čase na nová média.

Kombinovat metody, aktualizovat v průběhu času.Začal jsem s CD, přešel časem na DVD (vždy na dvě média), pak přešel na externí HDD uložený jinde, než doma + data na PC i NB (tzn. na třech místech). Teď bych uvažoval o on-line zálohování, asi Acronis.Co se týče archivace, je opravdu třeba jak jde technika vpřed vždy změnit média na aktuálnější...Jediné, co uložené v obalu a ideálních podmínkách v "sejfu" SNAD vydrží, je tištěná podoba. Ale také záleží na papíru, inkoustu (toneru)... Mám doma fotky z šedesátých let - nekvalitní papír, vývojka, ustalovač, kašlalo se na teploty - možná něco z toho, možná vše, každopádně už se i ve tmě utopily ve vlastní šťávě (chemikálie). To samé některé negativy...Jak se říká - všeho do času....Osobně ale ironizuji, že "jednou na netu, navždy na netu", takže tady bych cítil snad největší šance, ale má to taky svá velká ALE.Měj se, Kuba

SD karty mají nevýhodu, že je můžeš omylem smazat.Za archivační médium lze považovat DVD s kovovou vrstvou, například Datatresordisk nebo ještě trvanlivější (ovšem za cenu specielní vypalovačky) Millenniata m-disc. Nevýhodou je na dnešní dobu nízká kapacita.

Jaká je jejich SKUTEČNÁ životnost?Opravdu za 20 let seženeš HW k jejich načtení?

To je asi tak relevantní úvaha, jako se před dvaceti letry ptát, jestli za dvacet let seženeš HW na přehrávání audio kazet

SDkartu muzes zamknout prepinacem.

Jenže na jejich smazání stačí zakolísání magnetického pole třeba u repráků, detektory kovů a podobně. Mě se po dovolené ztratily fotky z karty hozené v kufru, cestou letadlem. Takže na zálohování tyhle flash paměti a karty vřele nedoporučuju a snažím se na nich nemít důležitá data.

"zamknout" sotva. Jde o sw věc. Canony umí nabootovat firmware, je li na něm uložen ps.fir nebo diskboot.bin a je li "SDkarta zamknouta prepinacem.".

Na to se uživatel jistě ptal v prvé řadě, tedy že bude chtít í nabootovat firmware, je li na něm uložen ps.fir nebo diskboot.bin a je li "SDkarta zamknouta prepinacem .... jeho velmi nepravděpodobně bude asi zajímat, kam složit svoje fotky a videa ....

Ani jedno, ani druhé. Jednu zálohu na HDD, (pak i více) a pojistka archivu na BD-R SL. Nikdy jsem z BD o data nepřišel a že jsou to stovky TB (ostatně z DVD také ne, a byla to normální média), ale optiku nikomu nenutím. Lze se jí vyhnout, použitím více HDD, tedy jedno, zálohuje druhé, a třetí je archiv.Moje řešení, léty prověřené: HDD provozní, druhé HDD záloha (střídá se s provozním), třetí záloha (střídá se také), archiv BD-R SL (dvě vrstvy nejsou bezpečné).Poznámka: Při velkých objemech dat nad 1PB pochopitelně LTO (pásková mechanika), místo optiky.

Jen ze zvědavosti - jak dlouho zhruba trvá záloha menšího objemu dat, řekněme 3TB, na externí disk USB 3.0, 7200rpm, bez šifrování? Díky.

Snadné. 3TB disk, 3000GB, použitelných cca 2790GB (NTFS), přenos USB 3.0 typicky 75 - 85MB/s, disk nemůže jet všude na plotnách na max., tedy průměr. A, 2.790.000MB / 85MB = 32824sec. = 547min. = 9.1hod.

Díky. Totéž ještě 2x (druhá a třetí záloha), nějaký čas na přípravu, pak zálohy ověřit/porovnat, takže to znamená necelé 2 dny radši počítač neotravovat jinou činností.

Ne, příprava nutná je, ale AcronisTrueImagem lze zálohovat jak celou partyšnu, tak jen jednotlivé soubory nebo adresáře. Lze nastavit max. datový limit, a zátěž CPU tedy podle toho, zda PC nějaký výkon potřebuje, pak se ATI omezí. Tedy, je naprosto normální zálohovat zároveň při běžné činnosti PC, jen je lepší nepracovat na int. HDD, které je právě zálohováno.

Doporučuji zálohovat min. 2x a na 2 různých místech. Jednu zálohu doma, druhou mít mimo domov. Dům může vyhořet, může přijít hurikán, tornádo, pád letadla na dům, pád družice z kosmu na dům, pád asteroidu popř. i méně pravděpodobná varianta - pád UFO nebo mimozemského plavidla a dům je totálně zničen a vaše cenná data pryč. Ale jste zachráněn, pokud vaše cenná data jsou uložena v sousední vsi u vaší hodné babičky např. ve 100-letém sklípku. Toto téma se už probíralo, někdo navrhoval i variantu, poku nemá někdo babičku, ale vlastníte zahradu a studnu, uložit vaše data - ať už v SD, CD, DVD nebo ext. HDD do hermeticky uzavřené schránky a spustit do studny - toto řešení přečká i hurikán a pád čehokoliv na váš dům. Padající letadlo málokdy dopadne špičkou přesně do vaší studně.