Analýza PC - nerozjede se, v čem je problém?

Zdravím,

mám dotaz ohledně jedné desktop sestavy, která 3,5 roku bez problémů fungovala ale z ničeho nic přestala.

Situace: spustí se větráky, nabíhá disk, ale nic víc, monitor nenaběhne. Deska nevydává žádné zvuky co by indikovaly chybu některého HW. V náhodných intervalech (někdy vůbec, ale většinou tak za 1-5 minut) se vše samo restartuje (disková hlava parkuje a znova načítá, větráky jakoby zakolísají a znova se roztočí). Vše běželo na integrované grafice, zkoušel jsem i externí PCI-E grafiku a žádná změna. Když odstraním jediný modul RAM a spustím, tak se děje totéž - žádná změna. Vadná deska? Nebo něco se zdrojem (kolísání napětí?). Nebo něco jiného? Nemám bohužel žádné náhradní komponenty na odzkoušení a jsem ochoten koupit bazarově něco, co by to mohlo vyřešit, ale nejsem si jistý kterou komponentu zkusit nahradit. Proto uvítám jakoukoli radu zkušenějších.

Jde o poměrně slušnou desku Gigabyte GA-945GZM-S2, 1GB DDR2 667MHz (1 modul), procesor Celeron D/LGA775, grafika integrovaná už nevím co je přesně zač, tak externí je nVidia 7500LE 128MB/64bit.

Odpovědi na otázku

Půjč si na vyzkoušení jiný - lepší kvalitou, ne počtem Wattů - zdroj a budeš vědět víc.
Jenže těch možností je dost - třeba disk nebo i ta deska.
Nemáš kámoše, který by ti půjčil zdroj?
Takové kupování komponent na slepo není nejlepší postup.
A kupovat starší zdroj je něco jako kupovat jeté brzdové destičky...

Zdroj bych asi mohl sehnat, stejně tak disk (ale vzhledem k tomu že PC funguje i bez disku a tento se ani nerozjede bych tam problém nehledal - kromě toho jsem to samozřejmě zkoušel i s odpojeným diskem a žádná změna), ale jinou základku nebo paměť asi neseženu... je mi jasný že kupovat naslepo není dobrá volba, ale dávat to do servisu vyjde podstatně dráž a nevím co jinak ještě udělat pro analýzu problému

Odpoj od desky co můžeš:
přední porty skříně, disky, mechaniky
a zkus jestli se dostaneš do BIOSu jen v základní konfiguraci - deska, procesor, 1 paměť a nějaká grafika (u integrované nezapomeň připojit datový kabel monitoru na desku a nenech ho na GK).

Vyzkoušel jsem starý 400W zdroj co vydává zvuky jako traktor, nicméně funguje, ale bohužel žádná změna nepřišla. Se zapojenou integrovanou grafikou se obvykle po pár sekundách počítač vypne, se zapojenou externí PCI-E grafikou se nevypne, ale změna žádná, žádný obraz.

Otestoval jsem operační paměť tím že jsem ji vložil do jiného počítače a funguje bez problémů, takže tuto příčinu můžu také vyloučit. Zbývá tedy buď základní deska nebo procesor. Kontroloval jsem dostatek termovodivé pasty na procesoru a je to OK, vyčistil jsem chladič, větrák taky funguje. Je možné že to je procesorem nebo spíše tou deskou?

Jediný vadný procesor jsem viděla před řadou let - byl to ještě Pentium III .
Vadných desek ale celou řadu.

Na té desce nic špatného nevidíš?
Nafouklé nebo dokonce vyteklé elektrolytické kondenzátory desky apod.

Ne, deska vypadá jako nová. Navíc já osobně s deskami Gigabyte mám jen pozitivní zkušenosti. Taky jsem se poslední dobou nesetkal s vadným procesorem, ale nevím... zkusil jsem procesor vytáhnout a počítač spustit a udělá přesně totéž - rozjedou se větráky ale jinak nic, nezapípá. Ne že bych čekal že se bez procesoru něco stane ale s procesorem vevnitř by se něco změnit mělo, ale nezmění. Proto mám podezření na "mrtvý procesor" nebo na nějaký zásadní problém s FSB nebo něčím podobným na desce... Nebo něco jiného ještě připadá v úvahu?

Pokud deska nevydava zadne zvuky, neni to tim, ze neni zapojeny "speaker"?

Speaker je zapojen... tedy na kabelu speakeru není napsáno co je "+" a co "-", nicméně ani v jedné poloze žádné zvuky nevydává. Teoreticky je možné že je vadný speaker, ale to bych nepovažoval za příliš pravděpodobné:)

a mas jumper na CI? e to na neopravneny zasah do PcDal jsem ho tam a jede jak ma zkus to nic to nestoji.