Aktuální hry a jejich využití počtu jader procesoru

Zdravím,chci se zeptat, trochu jsem hledal, ale nenašel jsem nic, za co bych mohl dát ruku do ohně.Mám čtyřjádrový procesor a někde čtu, že to stále bohatě stačí a důležitější je grafická karta ve full HD rozlišení a vyšším. Nicméně se chci zeptat, jestli nemá někdo nejlépe osobní zkušenost s testami nových her na více než čtyřjádrových procesorech či alespoň čtyřmi jádry a 8 vlákny? A kterých titulů např. se růst výkonu týká?Přemýšĺím, jestli má smysl v rámci staršího Hasswellu upgradovat moji i5-4690 na 4790 za pár stokorun. Zda-li tím nečeho ve hrách vůbec docílím. Aplikace mě nezajímají a taky nejsem typ člověka, co si už není ani schopnej před hraním vypnout všechny aplikace na pozadí jako browser, Photoshop, apod. Takže mě také nezajímá, že více jader to zvládají lépe. Zajímají mě čistě jenom hry, kdy je vše hezky povypínané a jaký je rozdil v nárustu výkonu 4-jader vs. více jader bo vláken např. u grafických karet jako GTX 980 a výš. Zda-li už jsou ty tituly to schopné využívat a máte vyšší fps, kdy i5-4690 má stejné výkony na jádro, dvě jádra i čtyři jako i7-4790. Jediný rozdíl je pak tedy Hyper threading.Díky

Odpovědi na otázku

jestli je to za pár stokorun, tak upgraduj, vyplatí se to. Ale tisíce bych to takového PC už nevrážel. Mám tu i7-4790K a zbavuji se toho, přecházím na Ryzen 5 3600 (počítám s tím, že je to mezikrok než se povede sehnat R7 3700x, nebo R9 3900x)

Rozdíl je asi osm stovek a je to vlastně ekvivalent I7-4790. Nechtěl jsem tu neznalé uváděť do rozpaků s Xeonem E3-1285L V3, to je prakticky neznámý procesor pro mainstream. Tu 4790 z generace Hasswellu snad každý pozná.A z jakého důvodu upgraduješ, jakou máš za grafickou karu? Mně jde vyloženě o nárust výkonu procesoru s více jadry/vlákny v rámci generace. Je jasné, že ten Ryzen s paměťmi DDR4 na vysokých frekvencích udělá s nárustem své. I když si popravdě nemyslím, že ten rozdíl bude obrovský pokud fakt nemáš top kartu GTX 1080 TI, RTX 2070-2080...

upgrade dělám z několika důvodů:1. technologický - haswell deska nemá M.2, USB3.1 atp.2. větší potenciál dalšího upgradu3. obměna starého HW za nový (záruka, životnost)4. výkon5. prodej starého HW ještě vynese slušné prachy a tak upgrade nebude tolik bolet6. potřebuji více RAM a nechce se mi kupovat zastaralý produktJinak mám RX580. Na youtube jsem si našel, že třeba v KC:D je rozdíl mezi těmito platformami asi 10%, přičemž na tom Ryzenu je i méně dropů.

Upgrade ze 4c/4t na 4c/8t nebo 6c/6t ti přidá ve hrách v průměru reálně tak +15% fps. Nad 4 jádra roste výkon ve fps jen minimálně. Já osobně bych neupgradoval, protože to nemá reálný význam, honíš defacto placebo efekt, podobně jako většina zde diskutujících.

upgrade dělám z několika důvodů:1. technologický - haswell deska nemá M.2, USB3.1 atp. *** spousta desek se s1150 má v posledních verzích BIOS podporu pro NVME, takže není problém vrazit do PC PCIE>NVME adaptéru za cca 3 USD z aliexpressu2. větší potenciál dalšího upgradu *** ale hovno, potenciál je skoro stejný3. obměna starého HW za nový (záruka, životnost) *** může být i protikladné, jelikož stávající sestavu máš obšlápnutou a u nové riskuješ potenciální nevyhovující stav, co když se ti nová deska bude 2x za den samovolně resetovat? Jak to pak budeš reklamovat, takovou závadu-nezávadu?4. výkon5. prodej starého HW ještě vynese slušné prachy a tak upgrade nebude tolik bolet *** nevynese, jakejkoliv jetej hardware se prodává za pár šušňů, každopádně za mnohem míň, než by si prodávající přál6. potřebuji více RAM a nechce se mi kupovat zastaralý produkt *** jeté DDR3 moduly jsou levné, navíc je otázkou, na co potřebuješ více RAM, nad 8GB ram je naprosto minimální posun ve fps - viz. videa typu 8GB vs 16GB vs 32GB na youtubeJinak mám RX580. Na youtube jsem si našel, že třeba v KC:D je rozdíl mezi těmito platformami asi 10%, přičemž na tom Ryzenu je i méně dropů.

Xeon E3-1285L v3 není ekvivalent Core i7-4790 - má nižší Turbo. A pokud jsi někde našel ES, tak se na to vykašli, protože to jsou zabugované procesory.https://tinyurl.com/rrde2s7 (biny pro 1285L v3 jsou +4/5/7/8)v singlethreadu bude dokonce pomalejší než stávající procesor: https://tinyurl.com/u3jfya8Čísla z testů považuj za orientační, protože bylo otestováno pouze 14 kusů a mikroservery mají obvykle plně saturovaný řadič pamětí (4x dual rank paměť) a k tomu nějaké optimalizace. https://tinyurl.com/uye96gaAle pokud ten procesor můžeš mít třeba za 1500 Kč a na stávájící kupce za 1200 Kč, tak proč ne.

Ahoj, ano, nasel jsem ES za peknou cenu na ebayi z Ciny. Rozdil pri upgradu osm stovek. V cem je procesor zabugovany a proc bych mel mit problemy s jeho vyuzivanim, provadi se na tom nejake zbytecne upravy, kdyz od Intelu to jede v defaultu tomu OEM? Mas konkretni praktickou zkusenost? Jinak v odkazech jsi porovnaval 1265l v3, ta je slabsi a celkem znatelne, tahle 1285l v3 je nejsilnejsi L-kova verze Hasswellu vubec s takty az na 3.9 Ghz v turbu, coz je cca 4.0 ghz te i7-4790. Koukal jsem na dostupne benchmarky a nejake testy, co jsou dostupne (jako safranu) a vykon je opravdu pekny na jadro cca stejny jako i5-4690.

Bugy má popsané Intel v dokumentaci. Namátkou nefunguje Speedtep a C-States, někteé modely nemají funkční PCIe v3.0, pokud deska nemá odpovídající mikrokód, tak ani nenaběhne. Bez znalosti konkrétního steppingu nelze jednoznačně odpovědět, co je špatně.Biny +4/5/7/8 pro E3-1285L v3 jsem uvedl správně. Prostě všechna jádra z 3,1 GHz základ na 3,5 GHz, jedno jádro 3,9 GHz. Správné výsledky benchmarků jsou v posledním odkazu, blbě mám pouze cpu-world. Správné porovnání parametrů je toto: https://tinyurl.com/sj9c2ks

Bohužel o těch binech jsem ještě v souvislosti s procesory nikdy neslyšel. Nová terminologie pro mě. Bude to tedy slabší, než jsem předpokládal, každopádně i tak 3.5 GHz s jedním na 3.9 Ghz není tak špatné při HT, myslím. Vycházel jsem z těchto ofiko benchmarků, kde Singl thread rating je stejný u i5-4690,4790 a E3-1285L V3, výkon všech jader s aktivovaným HT je deset tisíc jako má i7. https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Xeon-E3-128... Pak ještě jsem viděl několik reálných testů na user benchmarku, kde tyto hodnoty taky odpovídaly. Na ten Speedtep a C-States se pak podivam osobne, az mi prijde a otestuju, jestli do techto stavu cpu prechazi. Nejlepsi na testovani je cpu-z nebo je neco lepshi na freeware urovni?

Jinak zapomnel jsem dulezitou informaci a prvne jsem rozdily a vyznam neznal, ten proceser neni ES ale QS (Qualification Sample), to je pak jina trida, co se tyce potencionalni zabugovatelnosti, nicmene parametricky asi stejne bohuzel nemeni to, co jsi psal a holt to bude skromnejsi procesor s HT alespon s uspornejsim TDP 65 W, pokud tedy C-states a Speedstep bude bezne pracovat.

Pokud je to QS, tak bude naprosto bez problémů. Jestli bude v něčem nějaká chyba, tak maximálně jedna dvě instrukce pro velmi specifické případy, která je vyřešená mikrokódy nebo přes Windows Update. Naposledy se to řešilo u Skylake, kdy jedna produkční série (shodná s QS) vyhazovala chybný výsledek ve velmi specifické situaci při testování stability v Prime95. Intel u opravené verze ani neměnil CPUID.Bin je číslo vůči základnímu násobiči - myšleno Turbo, o kolik se může automaticky zvednout násobič pro určitý počet jader. Jestli má prodejce i podobně taktované QS Broadwell (tvoje deska je umí) a stojí podobně, tak jdi spíše do něj. Většina modelů má L4 cache (bohužel s minimálním vlivem na výkon), ale hlavně má více vnitřních registrů, výpočetních jednotek a kratší frontu.

Aha, díky za veškeré informace. Je vidět, že se ponořuješ do hloubky počítačového HW už hodně dlouho. Broadwell je bohužel předražený a málo dostupný na trhu, cena příplatku je skoro dvojnásobná, což je dle mě škoda peněz. Co jsem viděl, min. další tisíc kč navíc za čtyřjádro bez HT. Proto jsem lovil ve vodách Xeonů, které jsou nejlevnějším možným upgradem i v porovnání s I7. A provozní vlastnosti by měly být lepší. Grafiku mám GTX 980 Asus Rog Strix, což je jeden z nejpreciznejších modelů co se týče zpracování karty a taktů, životnost je deklarována na dlouhou dobu, chladič teploty drží pod 70°C i při max. boostu. Takže na ten pc už teď dlouho sahat nebudu, ve W7 a directuX 11 na full HD při 60 Hz se dá hrát vše s raritním jistým menším omezením u nejnáročnějších her. A nový procák snad už teď podrží, když se nároky na něj začínají zvyšovat. Je fakt, že někdy s tou i5-4690 mi to v náročnějších lokacích jako např. hustá města v Assassinech Odyssey začalo zamrzávat na krátký časový úsek (1%), tak věřím, že to ten Xeon s více vlákny vyřeší a pc mi vydrží ještě nějaký dva-tři roky alespoň v základu, kdy deska a spol. zůstane a budu muset jen vyměnit grafiku třeba za GTX 1070 (Ti), 2060. Myslím, že by je tenhle model Xeonu ještě měl utáhnout bez ztráty kytičky a nedokážu si představit, že by za ty 3 roky RX 2060 nebo GTX 1660 Ti nestačila na full HD při obnovovací frekv. 60 HZ.

rozdiel vykonu v hrach bude v jednotkach %, vykasli sa uplne na to aj tak ti zachvilu odide doska :) A co je par stokorun? Ja by som ti moj 4790 s doskou, ramkami a windowsom pod 300-350€ urcite nepredal a to sa neoplati kupit...

Já mám vše už hotové a jedu na tom pár měsíců, desku ASUS PRo Z97 deluxe, v ní I5-4690 a 16 GB Ram DDR3, co jedou v profilu XMP na 2 400 MHz. Jen řeším ty jádra s vlákny na momentální standardy her i s ohledem na budoucnost. Nový pc skládat nehodlám.Ten I5-4690 prodám známému, procák koupím na ebayi a rozdíl bude osm stovek.

nj.. ta doska ma M2, jeden z dovodov preco chcem menit B85pro gamer+4790+16ram. Dalsi je, ze 4 roky som este nikdy vzivote nemal 1 CPU a mam z toho divny pocit :) Problem je ale predat to, takze asi mi Jezisko prinesie radeon 5700 namiesto noveho ryzenu... uvidime... lebo aj predat 1060_6 je uz celkom problem

Ta základní deska Asus Z97 PRo Deluxe, co mám já, už má M.2 slot na SSD disky a určitě najdeš i od jiných výrobců u té nejnovější generace chipsetu (H97/z97). Tak pokud jen to, tak se můžeš v rámci zachování všech komponentů kouknout po bazaru, za 50 éček se sehnat občas i dá.https://www.asus.com/cz/Motherboards/Z97DELUXE/

zasadne nekupujem bazarove veci, co sa kazia ;) takze ramky, cpu bez problemov, dosku, grafiku, disk.... ani zadarmo.

za 50€ by som radsej kupil nejaku a320 najvacsiu sracku pre AMD ako staru hociaku dosku...