» Poradna » Ostatní

Aktualizácia Libre Office

Vie mi dakto poradiť, ako mám aktualizovať Libre Office v Linux Debian na poslednú verziu 5? Voľačo som cez google našiel, ale nie som si istý.

Odpovědi na otázku

1. pozrieť do repozitára či existuje už verzia 52. stiahnuť balíček deb a inštalovať ručne.

a jakou verzi ti nabízí repozitář?

LO 4.3.3.2 Aktualizoval som systém príkazmi "aptitude update -y" a "aptitude update -y" no LibreOffice to nezaktualizovalo (podobne Firefox a VLC). Som začiatočník.

Pokud hledáš aktuální software, není Debian úplně optimální volba. V základu používá starší verze a zakládá si hlavně na stabilitě a ne na nejnovějších verzích.

Aha, no to som nevedel. Lenže mi to nezaktualizovalo ni FF, VLC. Tie sú tiež staršie.

Přesně jak říkám, tohle platí pro všechen software.

Ono Debian se pro běžného uživatele moc nehodí. Lepší je Mint nebo Kubuntu. Debian je spíš na servery a profi pracovní stanice.

Přímo takhle bych to neřekl. Je to distribuce, která se hodí buď do profi prostředí kde je kladen důraz na stabilitu a případné nové verze softwaru profesionální admin zvládne, nebo i pro domácí uživatele, kteří hledají maximální stabilitu, nebojí se konfigurace - v základu není nainstalováno mnoho grafických klikátek a jsou ochotni pro to obětovat nejnovější verze softwaru..

mně to vždycky přišlo hrozná pruda - docpat do Lennyho tehdy nonfree balíčky a dostat to do stejného stavu jako *buntu dalo dost práce a u daného uživatele nebyl pozorován žádný rozdíl ve stabilitě. Takže domů bych se na to už dneska vykašlal

Mint mám na svojom počítači asi dva roky. Debian som dával svojim známym. Kedže s ním nemám skúsenosti, zašiel som pre radu sem.

Povol si repozitář Backports. Již tam je obsažena.

Možno blbá otázka, kde sa to nastavuje?

/etc/apt/sources.list - odkomentovat požadovaný repozitář nebo dopsat - univerzální odpověď pro každé pracovní prostředí. Jinak někde v používaném správci balíků, nebo samostatném programu. Hledej něco jako zdroje software.

Tady přidám odkaz na generátor repozitářů, https://debgen.simplylinux.ch/Pozor zacházet opatrně, můžeš si povýšit mnoho aplikací, ale divoké kombinace neoficiálních repozitářů mohou způsobit mezi balíky konflikty. Pro začátečníka platí přidávat opatrně a zacházet z rozumem.

Až tě přestanou bavit ty tady doporučené, úplně nesmyslné experimenty (to fakt někdy člověk žasně jak je možné vrtat se levou rukou v pravém uchu ) a budeš opravdu chtít nainstalovat do Debianu aktuální LO (ano, aplikace lze samozřejmě udržovat v Debianu aktuální i bez nesmyslů typu editace sources.list) tak postupuj následujícím, notoricky známým způsobem.Ze stránek libreoffice.cz si stáhni aktuální balíky pro Linuxová distra založená na .deb. Je to samotná instalace, jazykový pack a help pack.Typicky se ti stáhnou do /home/user/Stažené. Tam je taky všechny tři rozbal (pravé myšítko - rozbalit sem). Potom a to je důležité, odinstaluj stávající verzi LO z Debianu. To provedeš příkazem v terminálu jako SU :apt-get remove libreoffice-core apt-get remove --purge libreoffice-corePotom je třeba restartovat PC a teprvé potom udělat instalaci aktuálního balíku LO. Přepneš se do adresáře Stažené a do podadresáře DEBS postupně v každém ze tří balíků extra (ty názvy bylíků se samozřejmě liší podle architektury, já popíšu instalaci poslední verze pro x64), to znamená :cd /home/user/Stažené/Libre_Office/LibreOffice_5.3.0.3_x86-64_deb/DEBSdpkg -i *.debcd /home/user/Stažené/Libre_Office/LibreOffice_5.3.0.3_x86-64_deb_langpack_cs/DEBSdpkg -i *.debcd /home/user/Stažené/Libre_Office/LibreOffice_5.3.0.3_x86-64_deb_helppack_cs/DEBSdpkg -i *.debHotovo. Restart, máš aktuální LO, po každém spuštění se automaticky provede kontrola nové verze a ty si zvolíš co chceš udělat, zda-li aktualizovat, či ne. Jednoduché jak facka, práce na 5 minut ...

Také řešení, ale neřeší celkový problém neaktuálního softwaru, jenom LO.

Globální řešení milerád přenechám Evropské unii, protože spravidla nefunguje a podle toho to taky vypadá. Ideální je mít možnost kontrolovat vše extra. Kdo chce aby za něj operák myslel i pracoval, nechť používá srandy typu Linux Mint. Sice se nikdy nic nenaučí a nic nepochopí, zato bude mít aktuální pořád i to co nechce ...

Tak výhoda linuxu je právě v tom, že komu dané distro nesedí si prostě vybere jiné. Taky bych nechtěl fungovat na Gentoo nebo LFS coby "admin" a i Debian měl na mé gusto příliš striktní politiku co se licence SW týče a v repozitářích dost staré verze.Sám mám PC na práci i zábavu, takže potřebuju, aby SW byl kapku novější. A co se aktualizací týče, tak i v tom Kubuntu a nejspíš i Mintu máš proti W10 pořád kontrolu nad jednotlivými aktualizacemi.

Ale já nic jiného netvrdím přece. Máš distribuce na hraní a máš distribuce na práci každý ať si vybere, nicméně v obou případech se dá anministrovat snadno a logicky.

"Máš distribuce na hraní a máš distribuce na práci"Takto by som to nepisal. Da sa hrat aj na debiane a da sa pracovat aj na ubuntu. Skor by som napisal nieco ako, su distribucie kde mas vacsiu automatizaciu administracie a distribucie kde mas vacsiu kontrolu nad administraciou.

Taaak, tak je to přesně formulovano. Ale o to tak nešlo, šlo o LO a jeho aktuální verzi a to co jsem navrhl já, je nejjednodušší, nejrychlejší a nejefektivnější cesta a o to šlo. Navíc je platná pro všechny distra založené na .deb.

OK, keď bude čas, vyskúšam.