» Poradna » Počítačové sítě

Agregace

Ahoj lidi, řekne mi někdo z vaší zkušeností, jaká je max. přijatelná agregace? Pokud to vyjde, tak už bych měl jít do menšího bytu s bráchou a chceme si tam zařídit internet. Nicméně já jsem na net fakt náročný a chci, aby mě agregace např. neovlivnila při hraní League of Legends. Chci mít stálý ping. Jinak je agregace to, že linku, kterou používám, používá 20 lidí, pokud je to 1:20? Nevím, jestli je to linka či připojení, ale jsem blízko, ne? Ano, mohu si to vyhledat na internetu, ale když už se na tu na ní ptám, tak si počkám zde :ú).

Odpovědi na otázku

Ona je agregace a agregace. Záleží na tom jak je dělaná. Ano v principu máš pravdu, jde o to s kolika dalšími přípojkami se dělíš o rychlost připojení. Ale jde dělat dobře a špatně. Pro příklad uvažujme například poskytovatele, který nabízí přípojku o rychlosti 1Mbit a agregaci 1:20, a má celkem 100 přípojek.Správný způsob je takový, že těch 100 přípojek dohromady omezí na rychlost 1*100/20 = 5Mbit a každou z přípojku omezí na 1Mbit. Jenže toto znamená že je nutné aby měl poskytovatel kvalitní infrastrukturu, která má od uživatelských připojek až do tohoto centrálního agregačního bodu dostatečnou kapacitu a nedocházelo k omezování.A ten špatný způsob je takový že poskytovatel vytvoří 5 skupin, do každé skupiny přidělí 20 přípojek a celou skupinu omezí na rychlost 1Mbit. Pak mu odpadá nutnost druhého omezovače (na jednotlivou přípojku) a může mít slabší spoje, protože ty lidi co jsou na určitém drátu tak dá do jedné skupiny a má vystaráno. Jenže pro uživatele je to horší, protože každé načtení stránky jednou přípojkou způsobí krátkodobé vytížení (třeba 3s) celé skupiny 20 přípojek a těch ostatních 19 v ten okamžik má zvýšenou odezvu a pomalejší internet.Tohle jsou dva krajní případy, realita může být i cokoli mezi, například 2 skupiny po 50ti přípojkách, každá skupina má souhrnou rychlost 2.5Mbit a omezení jednotlivé přípojky na 1Mbit. Jaká bude realita ve tvém případě nevím. Pokud je to blíže tomu horšímu řešení tak i agregace 1:5 je znát. V opačném případě, když je to děláno dobře a jedna přípojka nemůže naplno vytížit celou skupinu, tak se ty špičky rozprostřou v čase a rozmělní a i agregace 1:50 (nebo i vyšší) může být úplně v pohodě. Bohužel nikdo (a asi ani ten případný poskytovatel) ti neprozradí jak to je dělané.

Vysvětli to PL,ne tak odborně.

Nevím, co je PL, ale nevím, proč ze mě děláš lempla. Jeho vysvětlení je pro mě skvělé a rozumět tomu musím, když ve škole máme i pc. sítě a byl jsem ze dvou či tří z cca 24 lidí, co měl jen jedničky v testech a na vystrko také :ú)

LOL

PL = po lopatě

Vždy jsem nad vašimi "znalostmi" zcela deprimován. to je tedy ale hrozná škola, nebo vzdělávací systém klesl opravdu obludně.

Polsky :)

Ona jest agregacja i agregacji. To zależy od tego, jak to się robi. Tak, w zasadzie masz rację, to jest kilka innych połączeń z delikatesów na szybkości połączenia. Ale to dobrze i źle. Na przykład, należy rozważyć przykład dostawcy, który zapewnia połączenie prędkości agregacji 1Mbit i 1:20, w sumie 100 sposobu přípojek.Správný jest tak, że złącza 100 ze sobą w celu ograniczenia szybkości 1 * 100/20 = 5mbit i każdy połączenia między innymi 1Mbit. Ale to oznacza, że jest konieczne, aby dostawcy wysokiej jakości infrastruktury, która ma połączenia z użytkownikiem do centralnego punktu agregacji, że wystarczającą pojemność i uniknąć omezování.A niewłaściwy sposób jest taki, że dostawca tworzy pięć grup, każda grupa przypisana połączenia 20 i cały grupa ograniczona do prędkości 1Mbit. Wtedy to eliminuje konieczność drugiego ogranicznika (w jednej linii), i może mieć słabe połączenia, bo tych ludzi, którzy są na określonym drutu i umieszczone w jednej grupie, a uczynił. Ale dla użytkowników jest gorzej, ponieważ każda strona jest ładowana po połączeniu powodować chwilowe obciążenie (na przykład 3 sekundy), grupę 20 linii i drugiej 19 w tej chwili ma zwiększona reakcja i wolniejsze internet.Tohle są dwa skrajne przypadki, w rzeczywistości może być coś pomiędzy na przykład 2 grupy po 50 połączeń, każda grupa ma prędkość Podsumowując 2.5Mbit i ograniczenia indywidualnych połączenia do 1Mbit. Jaka jest rzeczywistość w twoim przypadku, nie wiem. Jeśli jest to bliżej gorsze rozwiązanie i agregacji 1: 5 są znane. W przeciwnym razie, jeśli jest to zrobione dobrze i jedno połączenie może nie w pełni vytížit cała grupa, więc te szczyty rozłożone w czasie, a nawet agregacji pokruszonym 01:50 (lub nawet więcej) może być dobrze. Niestety, nikt (a prawdopodobnie nawet ewentualny dostawca) nie ujawnia, jak to się robi.

No jako člověk který Polsky umí a to dokonce i číst - jsem zhnusen paskvilem co jsi přetáhl přes translátor.

Už chápu, na čem tu stojí většina odpovědí. CTRL + C a V. Také to je vidět xD.

Asi jsi nepochopila vtip ze.

Děkuji za vysvětlení. Mam celkem 3 možnosti, jaký zvolit. Našel jsem 30 MB/s za 300Kč s agregací 1:3, či 20mb/s za 380 s neznámou agregací(už jsem jim poslal email) a nebo O2 VDSL. Kamarád O2 VDSL má, takže zkusím u něho ping.Mimochodem koukám na stránky O2 a nic tam nepíšou o agregaci, takže to je 1:1? Asi naivita, že?

O2 má 1:50

T-mobile také? Ještě zvažuji net od nich, pokud by byl lepší.

Ty vado,agregace 1:50?Na to bych se raději vysral.

A právě agregace u xDSL přípojek je jeden z těch případů, který se blíží tomu "správnému" řešení. Osobně nevím o žádném případu, kdy by docházelo k ovlivnění rychlosti z důvodu agregace. Ti co to mají pomalejší tak to mají způsobené nekvalitou vedení apod. Agregace to není. Agregace se dá poznat snadno. Když si změříš rychlost cca v 19:00 hodin (špička internetové komunikace) tak naměříš nižší rychlost než když to změříš v cca 4:00 (minimum internetové komunikace). Ikdyž u toho xDSL to tak nemusí zcela platit, protože vedení často jede na hraně a v době špičky díky přeslechům na vedení se zvýší šum ve tvém drátu, což následně způsobí pokles rychlosti. Ve výsledku je to pokles rychlosti způsobený dočasnou zhoršenou kvalitou vedení, a opět se nejedná o omezení agregací.

VDSL od O2 1:50 a latence je 23ms , takze bych se zrovna tehlech nebal.

Díky :ú)

Podle té latence předpokládám že Praha nebo jiné větší město.Jinak já taky dost hrával LoL a na xDSL lince od O2 jsem snad nikdy neměl problém. Kolísání latence ani max rychlosti download/upload se prostě nekonalo a nekoná.A LoL mi hlásí ping 45, 57, 65 v závislosti na tom, na kterém serveru hra zrovna běží (v rámci jednoho regionu, např. eune), takže pozor na testování latence v LoLku.

Naivita dost veliká.

Agregace je vždy . Alebo si myslíš , že iba pre teba budú ťahať linku ? Asi nie! Ale ja rozdiel , keď na okolí máš 10 dôchodcov , alebo 10 hráčov.

Blbost. Kabel jeden vedou do baraku s propustnosi par Giga, a pro cely barak daji zarizeni s rychlosti par Mega. Timpadem avmby kabel nestihal muselo by byt domacnosti sto ci dveste.

Čo za blbosť ? Aj ty žiješ vo svete kde je do každého baráku zavedený optokabel s priepustnosťou pár GB ? A to kde si videl X - GB internet ? Vieš ty vôbec čo je to GB ?

Jsem sitar 20let. Vim to. Tys asi nepochoil me. Ja jen chcu rict ze interni rozvody isp maji jen fyzikalni limity, ethernet kable 1Gbit, optika omnoho vice. A pokud mas rychlost treba u nekterych na kablu 50Mbit tak ty interni rozvody isp jsou mnohokrat rychlejisi, nezli internet, ktery isp prijma. Timpadem muze isp koupit mnohoktat vetsi konektivitu a lidem zvysit rychlos aniz by museli prebudovavat site a rozvody.

Poskytovatele vybírej hlavně podle toho jak mu to reálně funguje. Ideální je mít nějakého známého kdo konkrétní připojení má a můžeš si ho u něj vyzkoušet a porovnat. On může mít poskytovatel třeba levné a rychlé připojení, ale třeba mu to každou chvíli padá nebo se zvyšuje odezva. Jinak agregace je otázka rychlosti a nikoliv odezvy (tedy v případě kvalitní infrastruktury).

Plzeń snad má smůlu, že jste odtamtud, to není v dosahu Pilsfree v "kabelové podobě"?

... NO COMMENT

Pročpak ne?

Protože kdybych měl možnost ho mít, tak ho třeba mam?! Také jsem psal výše, že mám 3 volby, jaký net vybrat. Vy jste studoval ještě na lepší škole jak já, že?

Určitě, i nejhorší základka z dob před třiceti lety byla lepší než leckteré dnešní střední chovné stanice. Vy jste ukázkou.

Podle jeho odpovědí nějaká VOŠmanažerská nebo soukromé bussiness jazykové školy v Česku. Akorát naučí ego, ale do znalosti nulové.

Pokud má poskytovatel dobře udělanou síť tak by agregace neměla mít na odezvu vliv (nebo jen zanedbatelnou (řádově jednotky ms). Ve výsledku pak jde o to jestli budeš využívat linku na maximum. Tím maximem je myšleno to co ti zrovna pustí poskytovatel vlivem agregace. Pokud budeš vytěžovat linku víc než ti pustí poskytovatel tak se začnou ztrácet pakety a odezva půjde nahoru (někdy i dost výrazně).

Na agregaci se vy..r, ta ti nic neřekne. Důležitej je ping při vytěžování linky. Já mám např. agregaci 1:1, ale pokud linku vytížím na 50%, tak mi ping vylítne z 16ms na 80ms... třebas... A to už je sakra cejtit. Když linku vytížím na 90-100%, tak mám ping 300ms+.