» Poradna » Web a internet

2 Wi-Fi v domácnosti

Chtěl bych mít konkrétní radu od Vás, moc lidi u nás neumějí vůbec nastavit 2 Wifi v domácnosti. Bydlím v malém baráku.Takže u sebe mám 2 routery TP-LINK TL-WR1043ND, zřejmě tam jsem nainstaloval firmware novější verzi letošního roku.Pak dál už nevím, jak je přesně nastavit postupně.ROUTER1 má IP adresu od DHCP AirMax.- funguje internet bez problému, vše jsem vyzkoušel na každém PC, vše je OK. Rychlost odpovídá podle nabídky připojení.Pak už jedině nevím, jak je přesně nastavit 2 Wifi sítě, jedná se o blok přízemí a o blok prvního patram prosím sem napište postupně, jaké je přesné nastavení by mělo být, aby bylo funkční WiFi ve obou routerů.Děkuji moc.

Odpovědi na otázku

A chceš vytvořit dvě nezávislé sítě, anebo jednu, aby se všechny počítače navzájem "viděli"?

Co je lepší? Výhoda a nevýhoda u dvou jiných názvů a u dvou stejných názvů?

Jednoduše. Z routeru 2 odpoj všechno a jen ho připoj k počítači. Přihlas se do administrace, najdi sekci LAN. Tam změň IP adresu routeru, aby byla o číslo vyšší, než IP routeru 1. Např. pokud router 1 má vlastní IP 192.168.1.1, tak u routeru 2 nastav 192.168.1.2 Potom v routeru 2 nastav wifi na jiný vysílací kanál, než má router 1 (alespoň o dva kanály jinde), ale nastav stejné SSID, typ zabezpečení a heslo, jako router 1. Potom v routeru 2 vypni DHCP. Nakonec natáhni propojovací kabel z routeru 1 zásuvky LAN do routeru 2 také zásuvky LAN. To je vše, teď máš oba routery jako jednu síť, ale vysílající ze dvou bodů.

Pokusim se to, a ptám se na jaké číslo kanálu je dobré? já mohu třeba 5 a 7? nebo 9 a 11?

Prostě jiné než má 1. router.

díky moc ted funguje, a budu monitorovat jestli nebude nejaky problem

Nebude, nemá proč

A neobsazené jinou wifinou.

OK, ostatni maji 2, 5, 1, 13 a ja sem zvolil 9 a 11.

Jsou moc blízko, překrývají se ti. Chtělo by se podívat, jak silné jsou ty jednotlivé sítě v porovnání s tvými a je důležité, aby silné sítě byly daleko od sebe - například 3 a 11

Raději bych vynechal aspoň 2 kanály. Takže třeba 2 a 5, 3 a 6 atd.

OK zkusim to a nastavil jsem 9 a 13.

To bych zrovna nedával, raději do 11....

proc ne 12 a 13?

Protože některá zařízení, jako notebooky a telefony umí jen kanály 1-11. Takové zařízení ti potom wifi na kanálech 12 a výš nevidí.

Dva kanály? Zaspal jsi dobu, to platilo u wifi 802.11g. 802.11n 20 MHz pro nerušení vyžaduje odstup 5 kanálů (1 - 6 - 11) a 300Mbit/s / 40MHz sítě se vlezou do pásma bez překrývání jenom dvě.Tedy je nutné zvážit, jak silné jsou ty sousedovic vysílače a když tak raději volit překrytí s nimi, než s vlasním routerem v jiném patře.

Takže mohu nastavit na 40 MHZ takze kanal 3 a 10, bude to fungovat?

Fungovat to bude ale záleží jakV dnešní době vybrat nepřekrývající se kanály je docela problém. Možná někde na venkově ale to už asi taky ne. To co se zdá volné dnes už zítra nemusí.Prostě něco nastav a vyzkoušej jak to jde.Doporučení: to co můžeš připojit kabelem tak to připoj. Kabel je kabel, jistota a klid.

Do vecera sem hodim monitorovani ruznych WiFinu okoli naas doma, OK

ohledně těch kanálů - většina lidí má doma v routeru místo napevno zvoleného kanálu nastavenu automatiku - pak router při každém startu koukne jaké kanály jsou kolem obsazené a pokusí se vysílat na tom kde je volno (nejměnší možnost rušení) Takže i když si uděláš dokonalý přehled o sousedech a kanálech jejich wi-fi sítí, druhý den může být půlka jinak, stačí aby zrestartovali routery.

Takže finální rozhodnutí je takové, že na oba dva routery nastavím na 40 MHZ, vše automatické, a na jednom společném názvu SSID. Pravda, při monnirotování u sousedů také wifi kanály se mění, vypadá, že tam mají také automatické. Děkuji za radu.

Jsi jim to zarušil tak přehazují kanály Ale neřeš to, tobě to jde. Až budeš honit vyšší rychlost WiFiny tak budeš taky ladit.

Špatné rozhodnutí Nastav si tam manuálně kanály, kde je signál sousedů nejslabší a hotovo. Pokud oni tam mají automatiku, tak se bude tvým kanálům vyhýbat.

tady jsou mnoha nazoru, pravdy mate vsechno, takze posledni komentar co napsal jackbrno takze OK nastavim manualne kanaly na zaklade 40 MHZ, a kanaly nastavim rucne.

Už dlouho jsem si lámal hlavu jak to propojit, abych dosáhl stavu s 1 sítí vysílanou ze 2 bodů. Odpověď je zcela vyčerpávající a už mi to chodí přesně podle mých představ. V životě by mě nenapadlo připojit "přívod" do LAN portu Díky.

Že jo, taková blbost Když jsem se kdysi před nějakou dobou učil základy sítí, tak mě hrozně překvapilo, že ty LAN zásuvky na routeru jsou vlastně switch a že wifi je vlastně jen další LAN "zásuvka" toho switch, akorát vysílaná do vzduchu Jinak ono by to šlo i skrz zásuvku WAN, ale musel by se router přepnout do režimu Bridge, kdy se vlastně deaktivuje routovací funkce. Bridge ale všechny routery neumí, kdežto při využití zásuvky LAN lze takto použít každý router s wifi.