Opera má pořád málo: chce „evropská“ Windows do celého světa

Opera Software je na koni. Začalo to stížností k Evropské komisi za údajné zneužití majoritního podílu operačního systému Windows na trhu za účelem rozšiřování vlastního internetového prohlížeče Internet Explorer. Když Evropská komise překvapivě dala Opeře zapravdu, začalo diktování podmínek. Microsoft se snaží uklidnit situaci a vyhnout se vysokým pokutám, proto se postupně přizpůsobuje…

Začalo to možností odinstalovat internetový prohlížeč Internet Explorer z nového systému Windows 7. Zástupci Opery se však vyjádřili v tom smyslu, že to na situaci nic moc nemění a přišli například s nápadem, že by Microsoft mohl alternativní prohlížeče nabízet v rámci aktualizační služby Windows Update (více zde). Přestože zatím žádné rozhodnutí Evropské komise nepadlo, přišel Microsoft s nabídkou evropské verze nového operačního systému Windows 7, který bude distribuován bez internetového prohlížeče. Spor tím ale stále nebyl uzavřen. Opera trvala na nabídce alternativních internetových prohlížečů přímo ve Windows. A Microsoft nakonec přišel i s tím, že se prostřednictvím automatické aktualizace zobrazí uživatelům Windows 7 i starších systémů dialog pro výběr alternativních prohlížečů (více zde).

dialog pro vyber prohlizece.png'
Jeden z návrhů evropského dialogu pro výběr prohlížeče
ve Windows XP, Vista a 7

Zdálo by se, že Opera dosáhla svého. Jenomže technický šéf Opery Hakona Wiuma Lie v rozhovoru magazínu Network World uvedl, že by si podobné opatření představoval i u dalších operačních systémů (více zde). Jenomže tím to opět neskončilo. „Přejeme si, aby to bylo stejně i za hranicemi Evropy. Myslíme si, že možnost volby prohlížečů by měla být nabídnuta každému,“ uvedl Lie pro Computerworld. Zatím však na to nemá páky, protože Evropská komise může Microsoftu stanovit podmínky jen s platností pro země Evropské unie. Nicméně právě výsledek tohoto sporu může být precedentním vodítkem pro další kroky Opery – podobně jako u Evropské komise to nyní může zkusit u antimonopolního úřadu v USA a dalších zemích.

Opera Software nyní připravuje vyjádření k posledním krokům Microsoftu. To může zveřejnit nezávisle na evropských antimonopolních úřednících. Očekává se, že pro Evropskou komisi budou stávající opatření Microsoftu dostačující a spor bude uzavřen. Pro Microsoft je důležité, aby se Evropská komise vyjádřila konečné stanovisko co nejrychleji a mohl se plně věnovat nástupu Windows 7 na trh.

Živě komentuje

dp.jpgStávající situace snad ani komentář nepotřebuje. Každý nechť si vyvodí závěr sám. Osobně považuji celou kauzu za nesmysl a jediné, s čím bych byl ochoten sympatizovat, je možnost odinstalace Internet Exploreru ze systému. Při stávajícím vývoji nás začne Windows Update každou chvíli upozorňovat, zda chceme nahradit Media Player WinAmpem, Průzkumníka Total Commanderem, nebo prohlížeč obrázků Picasou. A další a další vývojáři softwaru se budou hlásit, že chtějí mít také svůj produkt v tom „zázračném dialogovém okénku“.

Ale co je zajímavější, to je pohled na poslední statistiky internetových prohlížečů v Evropě. Podíl Opery stále stagnuje kolem dvou procent, Google Chrome je už v závěsu. Nové uživatele se také daří získávat Safari, ale největší náskok zaujímá Firefox. Mozilla se připojila ke stížnosti Opery, ale v celé kauze zatím působí docela nenápadně. Ale očekává se, že právě Firefox bude tím, kdo na této kauze vydělá nejvíce.

Podíly prohlížečů v Evropě podle AT Internet Institute (dříve XiTi Monitor):

Prohlížeče Evropa.png

 

Diskuze (112) Další článek: SSD OCZ Colossus: terabajtový flashdisk do 3,5" pozice

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,