NanoPi: 500korunový počítač na destičce pro geeky

Po vzoru Raspberry Pi a mnoha dalších se objevuje nový levný miniaturní počítač na destičce – NanoPi. Co nabízí za pouhých 500 korun?

Už i nejpopulárnější Raspberry Pi je k dispozici v několika verzích, ale i konkurence modelů počítačů na destičce je neskutečně obrovská. V posledních letech jsme mohli slyšet o BananPi, OrangePi, BeagleBoard, Gizmo Board, HummingBoard, Cubox-i a do stejného segmentu lze jistě zařadit třeba i Galileo od Intelu a spoustu dalších.

Tentokrát se podíváme na NanoPi, který je o polovinu menší a levnější než Raspberry Pi, přičemž nabízí velmi slušnou výbavu.

NanoPi: omezený výkon, ale slušná výbava

Počítač na destičce NanoPi je postaven na 65nm čipsetu Samsung S3C2451, který obsahuje jednojádrový procesor s architekturou ARMv5 s frekvencí 400 MHz. Podporu pro 3D akceleraci byste hledali těžko, akcelerace je dostupná pouze pro 2D.

nanopi.jpg
NanoPi je opravdu malý počítač na destičce

Spousta aplikací sice nevyžaduje ani takový procesorový výkon, ale značným omezením by mohla být operační paměť DDR2 s kapacitou pouze 64 MB a frekvencí 133 MHz. Výrobce uvádí, že je počítač určený pro fanoušky Linuxu a podporuje třeba Debian. Je ale jasné, že se počítá s použitím hlavně v rámci příkazového řádku, než pro náročnější věci v grafickém rozhraní.

nanopi_i.gifnanopi_sb.jpg
Detail rozložení a rozměry

Přímo na desce o velikosti 7,5 × 3 cm má NanoPi integrované moduly pro Wi-Fi i Bluetooth (AP6210), což jistě dost usnadní bezdrátové použití. K dispozici je jeden port USB 2.0, slot pro micro SD kartu (maximálně 32 GB), micro USB pro napájení i přenos dat a spousta dalších rozhraní. Zapojit lze jednoduchý displej (RGB 8-8-8) nebo senzory do konektorů FPC (SMT), nechybí ani GPIO. Micro USB lze proměnit na ethernet.

Parametry NanoPi

  • Platforma: jednojádrový Samsung S3C2451, 400 MHz (ARMv5, 65 nm)
  • Grafický čip: pouze akcelerace 2D
  • Operační paměť: 64 MB DDR2
  • Úložiště: slot na microSD kartu
  • Výbava: Wi-Fi, Bluetooth, 1× USB 2.0, 2×20pinový a 12pinový GPIO, FPC/SMT rozšíření pro kameru a displej
  • Rozměry: 7,5 × 3 cm
  • Napájení: micro USB, 5V
  • Cena, OS: 16 dolarů (přibližně 500 Kč s DPH), podpora Linuxu 4.1+Qt, Debian

Určeno pro „geeky“

Cena za NanoPi je stanovená na 16 dolarů, což v přepočtu vychází s daní na cenu kolem 500 Kč. Problémem je ale poštovné, které je dokonce vyšší než cena samotného počítače. Objednávka jednoho kusu se tak moc nevyplatí a je lepší objednat více kusů najednou, protože poštovné zůstává skoro stejné, takže se rozloží.

nanopi_bb.jpg
Spodní strana NanoPi se slotem pro microSD karty

NanoPi podporuje Linux 4.1+Qt a Debian, spuštění je relativně jednoduché, ale využívá příkazového řádku. Prvotní zapnutí vyžaduje připojení k počítači přes micro USB, samozřejmě už musíte mít ve slotu micro SD kartu s instalací Linuxu. Po nastavení Wi-Fi už je možné počítač napájet třeba externím adaptérem a bude využívat bezdrátově připojení k síti.

nanopi_zb.jpg
Horní strana obsahuje rozhraní a čipy

Počítač není určen pro multimediální použití nebo dokonce hraní her, ale rozhodně se jedná o zajímavý poměr mezi jednoduchostí, výbavou a cenou. Zkrátka něco mezi Arduino a Raspebrry Pi, co má integrované moduly pro Bluetooth i Wi-Fi.

Diskuze (9) Další článek: Jen pro náročné vývojáře: 96 MacBooků Pro v jednom racku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,