Česká diskuzní fóra: veselé čtení pro zasvěcené

Diskuzní fóra jsou pro některé lidi zcela zbytečná, jiní v nich vidí takřka smysl života. Někteří se tam chodí vzdělávat, jiní bavit, další hledat životní partnery. Na českém a slovenském Internetu jsou rozšířena více, než kdekoliv jinde. Kde se tu vzala a jací jsou jejich návštěvníci?

Související odkazy

Slovník
administrátor
banner
diskusní fórum
chat
online
pixel
programátor
server
virtuální

Živě.cz
Fórum
Poradna

Česká diskusní fóra se v podstatě podobají jako vejce vejci. Každé z nich skýtá možnost zaregistrovat se pod vybranou přezdívkou, nahrát si na server ikonku standardního formátu o rozměrech 40x50 pixelů a začít žít svůj virtuální život. S ostatními uživateli je možné komunikovat ve veřejných či soukromých diskusních klubech, pro komunikaci „z očí do očí“ slouží soukromá pošta.

Někdy se objevují i další možnosti - uživatelé mohou zveřejňovat libovolné informace o své virtuální identitě nebo si dokonce založit vlastní webové stránky. I diskuze bývá řešena různými způsoby, ať už jde o způsob moderování či dostupnost nejrůznějších anket či statistik. Zkušenost však ukazuje, že úspěch diskuzního fóra je daleko víc závislá na diskutujících samotných, než na technické dokonalosti.

Uživatele je možno rozdělit do několika skupin. Pro obsah a kvalitu diskuze celkem není důležité, kdy se připojují, zajímavější je jejich motivace k diskuzi. Někteří si chodívají prostě jen povídat o svých koníčcích či práci. Takoví odborníci bývají největším požehnáním pro fóra samotná - obvykle udržují úroveň diskuze, která tak může být přínosná i pro ty, kteří se jí přímo neúčastní. Na různých serverech se scházejí různí lidé. Fanoušky IT samozřejmě najdeme všude, zájemce o vyšívání oproti tomu asi jen na Lopuchu.

Další se chodí prostě jen bavit. Jejich příspěvky upadnou v zapomnění ještě v týž den, kdy je napsali, ale cíle bylo dosaženo a čas ubit. Těžko říct, kolik prací znuděných zaměstnanců si krátí dlouhou chvíli podobným způsobem. Nikomu nevadí, nikoho neobohacují.

Poslední skupinou jsou tzv. prudiči - lidé, kteří se baví tím, že kalí klidné vody a snaží se rozpoutat bouři. Někteří dokonce to, co vypadá jako nejapný vtip, myslí i vážně. Administrátoři a moderátoři fór proti nim obvykle bojují. Většinou však právě prudiči stojí u zrodu událostí, o kterých se mluví ještě dlouho.

V následujícím textu se pokusíme představit některá z českých diskusních fór. Snažit se o úplnost je nemožné, vybrali jsme proto jen ta zajímavější. Mageo a Cyberspace coby fóra nejstarší, Hofyland, protože má největší návštěvnost, Lopuch, protože se zde nacházejí velmi různorodé diskuze, Newz jako zástupce fór alternativních a Xcity, které je nejnovější. Pokusíme se také zamyslet se nad tím, kdo jsou lidé, kteří se zde setkávají.

Mageo

Mageo je nejstarším českým diskusním serverem. Své uživatele nehýčká přehršlí zajímavých funkcí, jeho design se za posledních šest let nezměnil. Přesto je stálicí na nebi českých diskusních fór, i přes neustále rostoucí konkurenci má své návštěvníky. Řada z nich ostatně pamatuje časy, kdy se server ještě jmenoval Mamedia a na českém Internetu byl jediným místem svého druhu. Schází se zde zajímavá směsice lidí, což lze vyčíst i ze seznamu auditorií. Témata se různí, diskuze zde však obvykle mívají jeden rys společný - na Mageo se lidé chodí bavit a utahovat si ze světa kolem. Recese, jenž zde vznikají, mívají občas dopad i na dění mimo - mezi ty nejznámější patří kampaň pro podporu Bohunky Kulichové, kandidátky Miss Internet 2001, jejíž kvality se přinejmenším vyrovnaly Aničce Dajdou ze Superstar.

I Mageem samotným už proběhlo mnoho otřesů. Koncem roku 1998 se například odehrála tzv. Musiliáda. Jak už to na diskusních fórech bývá, na začátku byl prudič. Tento si říkal DMUSIL a jeho názory ovlivněné křesťanstvím mnoha uživatelům „pily krev.“ Jednou z reakcí na jeho chování byl i vznik identity jménem TAKY_TAM_MUSIL, kterou však Čistič (administrátor serveru) zakázal. To vyvolalo silnou nevoli všech ostatních uživatelů. Během kratičké doby snad nebylo na Mageu živé duše, která by si nezaložila nějakého Musila jako alternativní identitu. Administrátoři proti nim zpočátku bojovali, ale když ve výpisu aktivních uživatelů nebylo přes Musily vidět ostatní uživatele, nezbylo, než kapitulovat. Seznam těchto identit včetně jejich ikonek existuje dodnes.

Mageo si zkrátka během své existenci stihlo vybudovat celkem obsáhlou historii. Místní diskutující se přinejmenším virtuálně dobře znají a spojuje je spousta více či méně veselých společných zážitků - na jejich srazu na Parníku se už i střílelo. Skoro se zdá, že Mageo už nemůže ničím překvapit.

Administrátoři serveru jej poslední dobou nechávají zcela napospas osudu. Kupodivu mu to nijak neškodí. Uživatelé se v místním spartánském prostředí totiž mohou cítit svobodní. Neaktivní auditoria jsou sice likvidována týmem čističů, ale jinak je veškerému dění ponecháván volný průběh. To má samozřejmě svůj vliv i na diskuzi - náhodného návštěvníka zaujmou spíš osobnosti přispěvatelů než kvalita příspěvků samotných. Příznivci satiry všeho druhu si tu ale přijdou na své. Zvlášť když zjistí, že nezanedbatelné množství místních kontroverzních postav se tváří, že své názory myslí zcela vážně.

Cyberspace

Cyberspace má za sebou dlouho a pohnutou historii. Jeho první verze vznikla v červnu 1999 díky Tomáši Stýblovi, který chtěl vytvořit technicky vyspělejší Mageo. Přestože při jeho neustálém vylepšování příliš nedbal na názory uživatelů a jeho ovládání nebylo zrovna intuitivní, brzy jeho dílo získalo značnou popularitu. Přitahovalo zejména lidi podobající se autorovi, nejplodnější diskuze se tedy týkaly problematiky drog, alternativní spirituality a informačních technologií. Jeho technická dokonalost je dodnes vzorem pro další diskuzní fóra. Existoval bohužel pouhé dva roky, pak jej autor prodal, či se o to alespoň pokusil. Koncem prázdnin roku 2001 server přestal fungovat, aniž byli uživatelé varováni.

Poté, co skončil, se vyrojilo mnoho diskusních fór, jenž jej více či méně kopírovaly. O rok později však vznikla dočasná verze nového Cyberspace na původní doméně. K technické dokonalosti svého předchůdce má zatím ještě daleko, vznikla pro lidi, kterým chyběl Cyberspace původní. Tomu odpovídají i počty návštěvníků. Množství naráz přihlášených málokdy přesáhne padesát osob, což má ale na úroveň diskuze pravděpodobně spíš dobrý vliv. Většina aktivních auditorií se zabývá IT tematikou a lidé zde většinou rozumějí tomu, o čem píší. Na sdílení zkušeností je to tedy ideální místo.

Administrátoři serveru, tzv. Cyberpad, zasahují do diskuze opravdu výjimečně, starost o diskuzi je tedy zcela v kompetenci jednotlivých moderátorů. Cyberspace se modrou stuhou zobrazenou na titulní stránce hlásí k iniciativě odmítající cenzuru. Možná i proto se právě zde scházejí provozovatelé ostatních diskusních fór. Pokud někoho zajímá, co se na kterém fóru vaří nového, měl by začít hledat informace právě tady. Otrlejší povahy si také mohou ověřit, jak je to s tradičním nepřátelstvím Nyxu s Mageem či Newz s Hofylandem. Žabomyší války se bohužel nevyhýbají ani této oblasti lidské existence a Cyberspace je k nim vhodnou neutrální půdou. Naštěstí jsou izolovány v jednom či dvou auditoriích.

Celková úroveň serveru naznačuje, že anarchie nemusí nutně vést k chaosu. Dnes je sice Cyberspace pouhým odleskem své bývalé slávy, ale Cyberpad prý neúnavně pracuje na jeho nové podobě. Nechme se překvapit, jak to dopadne.

Hofyland

Hofyland je nejúspěšnějším nástupcem původního Cyberspace a nejnavštěvovanějším diskusním serverem vůbec. Zatímco ostatní podobné servery (Wortex, Shadownet...) upadly téměř v zapomnění, zde si téměř v každou denní dobu povídá více než 300 uživatelů. Těžko říct, jak se mu této popularity podařilo dosáhnout, protože některé kroky jeho správce Hofyho byly přinejmenším diskutabilní (např., když uváděl server do provozu, neváhal ospamovat ostatní diskusní fóra) - leč budiž mu to přáno. Zdá se, že Hofy, přestože tvrdil opak, jej již od samého začátku zamýšlel využívat komerčně. Dnes je možné zaplatit si na jeho serveru V.I.P. členství, což se nelíbí uživatelům, kteří kdysi přispívali na nový server s tím, že Hofyland bude vždy zadarmo. V.I.P. členové mají možnost využívat rozšířených funkcí serveru a nezobrazují se jim reklamní bannery. Pro běžné uživatele možnosti, jenž jim server skýtá, nijak nevybočují z normálu, ovládací prvky jako by z oka vypadly původnímu Cyberspace.

Při takovém množství uživatelů už mívají diskuze tendenci připomínat rozhovory na chatu. Hofy si však své fórum řídí pevnou rukou. V případě potřeby neváhá problematickým identitám zakázat přístup, kdysi dokonce zakázal registraci nových uživatelů poté, co se znovu a znovu registrovali ti samí lidé s novými jmény.

Na Hofylandu se většina diskutujících koncentruje v auditoriích zabývajících se sexem a erotikou, kde si vyměňují obrázky. Další významnou skupinou jsou hráči online her.

Lopuch

Zatímco Hofyland je v podstatě klonem Cyberspace, Lopuch je jedním ze serverů vzniknuvších poté, co zmizel ze scény populární Průvodce. Kromě soukromé pošty a diskusních klubů svým uživatelům nenabízí nic převratného, přesto se zde kdykoliv přes den najde alespoň 100 diskutujících. Donedávna jich bývalo ještě o něco víc, ale potom se díky názorovým sporům administrátorů rozpadl na dnešní Lopuch a nový Lapiduch, které se zatím liší jen vzhledem a plány svých provozovatelů do budoucna. Uživatelé se víceméně rovným dílem rozdělili na obě strany, byť samozřejmě nezanedbatelná skupina lidí diskutuje na obou frontách.

Oba dva servery jsou svým vzhledem lákadlem i pro začínající uživatele diskusních fór. Ovládání je velmi intuitivní a v mnohých fórech mohou diskutovat i anonymové. Zárukou kvalitní diskuze je i propracovaný hierarchický systém moderátorů - pokud uživatel založí klub, dostane moderátorskou úroveň číslo 6. Ostatním pak může přidělit libovolnou nižší úroveň, a ti dalším ještě nižší. Kluby jsou rozděleny do přehledných tematických kategorií, které mají své správce dbající o to, aby se diskuze netříštila do duplicitních klubů. Opuštěné kluby končí nekompromisně v odpadu. Celý systém je tak mimořádně přehledný a uživatelsky příjemný.

Skupiny diskutujících na Lopuchu jsou dost různorodé a některé kluby již slávou přesáhly svůj rodný server. O kontroverzní soutěži jménem Krabice živých se již psalo i v tištěných médiích. Donedávna se zde scházeli snad všichni internetoví příznivci soutěže Česko hledá Superstar. Významnou část uživatelů tvoří také komunity nadšenců do audiotechniky a sadomasochisti. Na Lapiduchu se zase koncentrují zejména přívrženci sci-fi a filmoví fanoušci.

Newz

Newz jsou takovým českým diskuzním undergroundem. Jde o kombinaci diskuzního fóra a publikačního systému. Technická vyspělost a neintuitivnost ovládání jej předurčuje stát se domovem počítačových nadšenců. Scházejí se zde také nejrůznější rebelové - nejaktivněji se diskutuje jednak o bezpečnosti, volně šiřitelných operačních systémech apod., jednak o uživatelích ostatních diskuzních fór. Místní lidé mají dost svérázný smysl pro humor a tvoří poměrně semknutou komunitu. Pokud se zde sejde naráz víc než třicet lidí, je to důvod k oslavě. Přesto se však právě tady lze dostat k informacím, které zůstávají uživatelům jiných fór skryty.

Xcity

Xcity vzniklo poté, co byly zpoplatněny některé služby na Nyxu a jde o dosud nejmladší české diskusní fórum. O registraci zde je třeba požádat, nefunguje automaticky jako na většině ostatních serverů. Zprvu mělo poměrně dost aktivních uživatelů z řad zvědavců či nespokojených s Nyxem či Hofylandem, časem ale návštěvnost prudce poklesla. Stalo se tak poté, co Cyber (správce Xcity) začal razantně zakazovat přístup lidem, kteří dle jeho názoru dělali nepořádek. Návštěvníci fór si však obvykle cení především svobody a tuto aktivitu neunesli. Vesměs se však shodují, že je to škoda, protože Xcity nabízí spoustu užitečných funkcí, které konkurenci chybějí. Za všechny se zmiňme třeba o prostoru pro webové stránky.

Z kauzy Xcity plyne důležité poučení pro případné budoucí administrátory. Jaký je recept na úspěch? Diskusní fórum nemusí být nijak dokonalé. Chceme-li přilákat uživatele, je nejlépe se po spuštění fóra stáhnout, opravovat technické chyby a do jeho chodu vůbec nezasahovat. O zbytek už se postará „národ sobě.“

Kdo chodí na diskusní fóra?

Popsat něco jako „typického uživatele“ diskusního fóra je poměrně problematická záležitost. Názor většiny lidí, která na fóra pohlíží spíše svrchu, se však obvykle dosti liší od skutečnosti. Virtuální světy diskusních fór nejsou pouhým útočištěm zastydlých puberťáků, ubožáků neschopných bavit se mimo internet a zaměstnanců neochotných věnovat se své práci. Samozřejmě, že složení diskutujících odráží dostupnost internetu u nás, a tak zde narazíme na mnoho mladých mužů zaměstnaných v IT, zatímco postarší prodavačku textilu nejspíš nenajdeme. Záleží však i na tématech diskuzí. Zatímco na Newz se vyskytuje minimum jedinců hlásících se k ženskému pohlaví a věk průměrného uživatele nepřesáhne 25 let (pravděpodobně, seriózní průzkum samozřejmě není dostupný), na Lopuchu s jeho širokým spektrem diskusí se poměr uživatelů a uživatelek blíží k rovnovážnému stavu a povídají si tu náctiletí i lidé středního věku.

I tvrzení, že diskusní fóra slouží pouze k zabíjení času, je příliš odvážné. Mnoho kategoricky je zakazujících zaměstnavatelů by bylo překvapeno, kdyby vědělo, kolik odborných problémů se řeší právě tady, rychle, spolehlivě a zdarma. Na druhou stranu, těžko ověřit, jestli se zrovna ten jejich programátor věnuje pracovním záležitostem, nebo jen plytkému tlachání. Nedá se to určit ani podle toho, které konkrétní fórum si kdo vybere. Např. Hofyland je sice známý svými erotickými auditorii, ale přesto se i tady vyskytuje mnoho kvalitních diskuzí o informačních technologiích. Na druhou stranu, Newz či Cyberspace, přestože poskytují mnoho cenných informací, mají samozřejmě i své kluby typu „napiš, co jsi dneska snídal.“

Diskusní fóra mohou pomáhat i škodit. Podstatná část aktivních uživatelů dříve či později zaznamená nějaké příznaky závislosti a tráví zde i čas, který měl zůstat vyhrazen produktivnější činnosti. Mnoho času by se dalo věnovat vyprávění příběhů o tom, jak vypadají domácnosti párů, které se seznámily právě zde a jsou schopné spolu komunikovat po internetu sedíce v jedné místnosti. Na druhou stranu, fóra se překvapivě mohou stát vhodným nástrojem ke zvyšování kvalifikace, sdílení informací z nejrůznějších oborů i příjemným prostorem pro trávení volného času. Diskuzní fóra jsou zkrátka jen takové prázdné nástěnky. Jen na jejich uživatelích záleží, co na nich bude vyvěšeno.

Diskuze (126) Další článek: Microsoft nabízí příručku o kompatibilitě Windows XP SP2

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,