Z velkého testu vypalovaček: Samsung (TSST) SH-S182M vs. Optiarc AD-7173A

Přestože je evidentní, že budoucnost má našlápnuto jiným směrem s hustějším zápisem, jsou takové technologie pro většinu z nás příliš drahé. Proto stále není vhodný čas přestat přemýšlet o DVD vypalovačkách, které tu ještě dlouho budou a jejich příjemné pořizovací ceny nejsou problémem téměř pro nikoho. Dvě z jedenácti DVD a tří Blu-Ray vypalovaček z testu v právě vyšlém časopisu Computer 24/06 si představíme v dnešním článku.
Kapitoly článku

Shrneme-li stručně zásadní změny ve vývoji DVD vypalovaček za poslední rok, došlo k výrazné podpoře dříve velmi opomíjených médií DVD-RAM, rychlejšímu zápisu na dvouvrstvá DVD, několik mechanik přišlo s mírně rychlejším 18× zápisem na DVD±R, rychlejším čtením DVD a hlavně nejen k naší spokojenosti i k výraznému zlepšení kvality zápisu u většiny mechanik. Vysoké rychlosti zápisu a zejména čtení, ale přinesly i jeden méně žádoucí efekt, kterým je vyšší hlučnost.

Ticho, prosím

Tu lze v mnoha případech snížit za cenu pomalejšího čtení pomocí zpomalovacích nástrojů, jakým je například Nero DriveSpeed. Pro mechaniky Samsung výrobce dodává i vlastní nástroj MagicSpeed, který ale reguluje jen CD média.Pokud nelze hlučnost regulovat ručně je ještě šance, že to dokáže automaticky některá z technologií (například Smart-X v závislosti na požadavcích systému) nebo příslušný program pro přehrávání multimediálních médií (DVD-Video, AudioCD, VideoCD apod).

Všechny testované mechaniky mají až na jedinou (Samsung SH-S183A) klasická PATA rozhraní, nicméně zřejmým trendem je přechod na modernější rozhraní SATA.

Každá mechanika obsahuje několik podpůrných technologií, které mají ve všech případech za úkol zkvalitnit proces vypalování. Vždy je k dispozici ochrana proti podtečení bufferu a již delší dobu se lze setkat s technologií overspeed, což je možnost vypalovat na média rychleji, než pro jakou rychlost jsou určena. Aby mechanika nevypalovala bezhlavě jakkoli a na cokoli, jsou vždy zastoupeny další technologie, které v průběhu zápisu kontrolují chování laseru, média a mnoha dalších procesů. Snaží se tak uhlídat, aby se kvalita zápisu nesnižovala. U nových mechanik LiteOn jsou pro pokročilé uživatele k dispozici technologie Smart-Burn, HyperTuning a OverSpeed pro změnu či vytváření strategií zápisů a aktivaci rychlejšího zápisu.

Pečlivě volte i média

Chtít po mechanice velmi kvalitní zápis je bezesporu krok správným směrem, avšak je nutné mít na paměti, že pro kvalitní práci je nutné vybírat i kvalitní média. Ruku v kapse byste tedy měli nechat při projíždění s nákupním vozíkem kolem regálu plného neznačkových médií v supermarketech a soustředit se na média značková. Pro náš test jsme vybrali média středně kvalitní až velmi kvalitní (Verbatim) a i z grafů kvality zápisu je vidět, že nejlepších a nejvyrovnanějších výsledků jsme dosáhli s médii DVD+R 16× Verbatim DataLifePlus Advanced AZO+.

Pro zvýšení kompatibility čtení v některých DVD přehrávačích a starších mechanikách přijde vhod změna BookType, která je možná jen u plusových DVD. To zajistí, že se vypálená média budou pro přehrávač tvářit jako lisovaná DVD-ROM a některé DVD vypalovačky je poté dokáží i rychleji číst. Pokud je změna BookType možná, lze ji nejčastěji provést přímo v novějších verzích programu Nero Burning ROM (nabídka Vypalovačka | Zvolit vypalovačku | Možnosti), nástroji Nero CD-DVD Speed (nabídka Další | Nastavení BookType) a mnohých dalších. Několik málo mechanik ale funguje jen s některými nástroji nebo vyžadují pro tyto účely speciální program přímo od výrobce.

Něco pro hračičky

Pro ty, kdo se při vypalování navíc rádi umělecky projeví, jsou k dispozici mechaniky s potiskovými technologiemi LightScribe a LabelFlash. O obou technologiích jsme toho napsali už tolik, že bychom se zde jen opakovali. Zajímavostí je ale novinka na poli LightScribe, kde původní média, která trpěla nižší odolností a trvanlivostí potiskové vrstvy, nahradila nová ve verzi 1.2. Ta mají navíc přinést zrychlení tvorby potisku (až o 30 %), světlejší zlaté pozadí a vyšší kontrast obrázku. Tuto specifikaci musí podporovat i firmwary vypalovaček, ale ačkoli se spekuluje, že už ji některé mechaniky mají, žádná oficiální informace to nepotvrzuje. Naše testování ukázalo ve dvou případech mírně rychlejší tvorbu potisku, pravdou je i světlejší zlaté pozadí, ale prozatím nemůžeme souhlasit s vyšším kontrastem. Obrázky byly v porovnání s prvními LightScribe médii méně výrazné, nekontrastní a neostré.

I když si ještě někteří uživatelé myslí, že LightScribe lze mechaniku naučit změnou firmwaru, pravda to není. Vyšší šance je ale u technologie LabelFlash, kterou lze firmwarovou změnou aktivovat u některých mechanik s čipsety NEC. Takové řešení by ale měli zkoušet jen pokročilí uživatelé a s vědomím, že mohou přijít o záruku.

V softwarovém vybavení mechanik v retail balení (někdy i bulk) obvykle nechybí program pro přehrávání DVD filmů a až na výjimky je součástí i vypalovací program Nero Express. U Blu-Ray mechanik je situace trochu složitější, nástroje pro authoring a přehrávání Blu-Ray disků mají být sice součástí, ale ve dvou případech tomu tak není. Výrobce se omlouvá, že nebyla dostupná potřebná certifikace pro Power Producer a Power DVD a jste pro bližší informace odkázáni na stránky výrobce. Aktualizace s podporou BD médií už jsou naštěstí dostupné a stáhnout si je můžete například na stránkách Cyberlinku.

Pomoci s volbou vhodné vypalovačky pro vás se nám tímto testem snad podařilo, ale rozhodně nepodceňujte důkladnější pohled do tabulky a zajímejte se i o parametry, které většině jiných uživatelů přijdou nepodstatné, ale pro vás mohou být zásadní.

V časopisu Computer 24/06, který je od včerejšího dne na stáncích, najdete test tří Blu-Ray a jedenácti DVD vypalovaček. Dvě z nich, tučně zvýrazněné, si představíme a porovnáme na stránkách Živě. Výsledky ostatních najdete v papírové podobě v časopisu.

DVD vypalovačky:

  • Asus DRW-1608P3S
  • LG GSA-H12L
  • LG GSA-H22N
  • LiteOn LH-18A1H
  • Optiarc AD-7173A
  • Pioneer DVR-111
  • Plextor PX-760A
  • Samsung SH-S182M
  • Samsung SH-S183A
  • Sony AW-G170A
  • Teac DV-W516GDM

Blu-Ray vypalovačky:

  • LG GBW-H10N
  • Panasonic(Matshita) SW-5582
  • Sony BWU-100A

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,