Velký test: 14 grafických karet od 5000 Kč po špičku

S uvedením GeForce 8800 se změnila dosavadní měřítka a hranice maximálního výkonu herních grafických karet se posunula o notný kus kupředu. V dnešním testu se podíváme, jak si vede vedle třinácti dalších zajímavých grafických karet od Nvidie a ATI.

V minulém týdnu jsme si představili levné grafické karty v ceně do pěti tisíc korun s daní. I když ještě stačí na celou řadu her (aby ne, před dvěma lety ještě patřily obdobně výkonné grafické karty ke špičce) a i ty nové zvládají, pokud trochu slevíte na nárocích a detailech, na náročné hry to není to pravé.

Na řadu tedy přijdou výkonnější akcelerátory. Druhou část testu představují herní grafické karty dražší než pět tisíc korun.

Kdysi byla situace v segmentu drahých grafických karet obdobná, jako je dnes třeba u procesorů – za větší peníze jste nedostali adekvátní nárůst výkonu. V dnešní době je tomu jinak, zejména kvůli velmi silné konkurenci a tomu, že oba hlavní soupeři – Nvidia a Ati, pohotově reagují na akce svého konkurenta, ať už uváděním nových modelů, nebo agresivní cenovou politikou. Druhou stranou mince je to, že je situace na trhu karet, zejména u modelů od Ati, velmi nepřehledná.

Množství nejrůznějším modelů, které se vyrojilo v posledních měsících, je až neuvěřitelné. Přitom nový model vznikne obvykle jen tím, že se vezme staré jádro z výkonného čipu, sníží se mu takt, zamknou pipeline, případně obojí, osadí se slabšími pamětmi, a prodává se za mnohem výhodnější cenu. Vznikne tak něco mezi, do modelového čísla se přidá padesátka (GF 7950, X1950, X1650), označí se přídomkem XT, Pro, GT nebo třeba GS, a nová atraktivní grafika je na světě. Zároveň s příchodem nových modelů zmizí z pultů ty staré.

Skutečně nových čipů je jako šafránu. V současné době je nejžhavější novinkou na trhu další, v pořadí již osmá generace řady GeForce. Jako vždy, Nvidia uvedla nejvýkonnější čipy z této řady a s uvedením levnějších karet pro střední segment otálí.

U ATI je situace komplikovanější, čip R600, na který netrpělivě čekají všichni příznivci značky jako na něco, co sesadí z vrcholu současnou špičku v podobě GeForce 8800, přijde až někdy v průběhu prvního čtvrtletí 2007. Nvidia tak má v nejvyšším segmentu žně. Uvedení nového akcelerátoru v listopadu s okamžitou dostupností znamená, že Vánoce v nejvýdělečnější části trhu patří Nvidii. Ceny nových grafických karet jsou totiž mimořádně příznivé ve srovnání s cenami předcházejících generací špičkových grafik. Když k tomu přičtete, že i přírůstek výkonu je oproti předcházejícím generacím vyšší, než je tomu obvykle, není ani zdánlivě vysoká výsledná cena zase tak špatná.

Grafické karty jsou na tom velmi dobře, pokud se podíváte, jaký nárůst výkonu vás čeká s pořízením dražší karty a srovnáte to třeba s procesory. U většiny komponent totiž nemůžete říct, že za dvojnásobnou cenu získáte téměř dvojnásobný výkon. U grafik ale až k nejvýkonnějším modelům nárůst výkonu odpovídá vynaloženým nákladům. Bohužel, kromě výkonu stoupá také stejně raketovým způsobem i spotřeba. Výkonnější grafiky jsou náročnější na napájení, a tím pádem i na zdroj.

Odměnou za vyšší pořizovací cenu a náklady na provoz vám bude plynulý chod při vyšších rozlišeních. S příchodem velkých LCD totiž nastává problém – na rozdíl od CRT monitorů je záhodno provozovat hry na displeji v nativním, často docela vysokém, rozlišení. Obraz je oproti CRT monitorům také výrazně zubatější – můžou za to ostře ohraničené pixely na monitoru. Pro omezení zubatých hran se používá na výpočetní výkon náročné vyhlazování. V případě, že obojí zkombinujete, dostanete dost dobrý důvod, proč pro hraní sáhnout po něčem výkonnějším.

V dnešní části testu se právě na tyto karty zaměříme. Karty jsou stejně jako minule na stránkách rozdělené do těchto skupin:

1. nVidia GeForce 8800 GTX
2. Leadtek GeForce 7950 GX2
3. Sapphire Radeon X1950 XTX
4. MSI Radeon X1950 XTX WaterCooler

5. Sapphire Radeon X1900 XT 512 MB
6. Biostar GeForce 7900 GTX
7. Asus Radeon X1900 XT 256 MB
8. Leadtek GeForce 7950 GT

9. Gainward GeForce 7950 GT Golden Sample
10. Sapphire Radeon X1950 Pro
11. MSI GeForce 7900 GT Silent
12. MSI Radeon X1900 GT

13. Sapphire Radeon X1800 GTO
14. Forsa GeForce 7900 GS

 

Postup měření a způsob, jakým jsme grafické karty testovali najdete v minulé části.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,