Kde udělal ČTÚ v analýze ADSL chybu?

V pátek zveřejnil Český telekomunikační úřad výsledky své analýzy evropských cen ADSL, na jejichž základě se rozhodl, že nebude naše ceny regulovat. Bohužel, přes značné nasazení autorů není analýza bez chyb, slabý míst a položek k přepracování.

Před několika dny bylo sdružení Internet pro všechny nuceno reagovat na prohlášení ředitele ČTc Berdára, že jsme v cenách Internetu nejlevnější v Evropě. V tomto článku jsme i za pomocí málo známých údajů o chování zákazníků v síti ČTc museli dokázat, že tvrzení pana ředitele je zavádějící. Koncem minulého týdne bylo ohlášeno hned několik novinek najednou. Český Telecom představil svojí nabídku ADSL pro rok 2004 a Český telekomunikační úřad opět nevydal rozhodnutí o propojení, na které všichni již několik měsíců s nadějí čekáme. Dočkali jsme se také aktualizované studie která porovnává ceny ADSL u nás a v Evropě. Bohužel ani tentokrát se studie neobešla bez chyb, které mohou velice závažně ovlivnit závěry ke kterým studie dospěla. Podle ČTÚ nepatříme k nejlevnějším, ale ani k nejdražším a proto není potřeba regulovat.

Chyby v metodice

Musím uznat, že proti předešlému porovnání se ČTÚ velmi zlepšil. Ovšem pouze na první pohled. Při podrobnějším přezkoumání všech tabulek a grafů a porovnání s nabídkami jednotlivých operátorů v Evropě si technicky zdatnější uživatel musí povšimnout zásadních nedostatků zejména při výběru jednotlivých položek použitých ve srovnání a při samotném sestavování grafů. Samotné srovnání pak obsahuje sice velké množství tarifů, ovšem jestli jsem dobře počítal pouze 14 států včetně ČR a Slovenska. Možná by bylo vhodnější omezit počet různých variant (u Slovenska a Belgie se autoři skutečně vyřádili) a přidat radši několik států, které by si určitě zasloužily, aby se ve srovnání objevily. Vysloveně mi zde chybějí státy s velmi dynamicky se rozvíjejícím trhem jako Itálie a Španělsko, které se v předcházející studii nacházely. Také státy jako Portugalsko a Maďarsko by byly vhodnými kandidáty vzhledem k podobnému počtu obyvatel. Naopak absenci Finska bych ČTÚ odpustil, sám dobře vím, jak náročné je v tom „zvláštním jazyce“ vydolovat jakékoliv údaje z webových prezentací (onehdy mě to stálo několik probdělých nocí). Celkem nepochopitelně se zde uvádějí země jako Irsko (ohledně ADSL snad nejdražší stát na světě) a Rakousko (v několika zahraničních studiích dávané za odstrašující příklad, jak se to dělat nemá). Nezbývá než doufat, že výběr států do srovnání probíhal podle nějakého konkrétního klíče a ne zcela náhodně podle pravidla – co se nám podařilo sehnat, to jsme tam dali!

Osobně jsem přesvědčen, že se ČTÚ dopustil tří zásadních chyb, které ovlivnily výsledek celé studie.

1. Studie se zabývá pouze cenami služeb ČTc s objemovými limity a nezabývá se jeho službami bez limitu. Pokud by tedy ČTÚ provádělo stejné srovnání podle nových cen Českého Telecomu (kde došlo k výraznému zlevnění bezlimitních variant), ve srovnání by se to vůbec neprojevilo (ani nemohlo). Naopak, kdyby si Telecom účtoval třeba milion měsíčně, závěr studie by nutně musel být stejný.

2. Tam, kde se v nabídce zahraničního operátora nevyskytovala varianta s limitem, použil variantu bez limitu. Za žádných okolností však nelze míchat limitované a nelimitované varianty, už tento prohřešek sám o sobě znehodnocuje celou studii.

3. Studie dochází k závěru, ze ceny služeb ČTc s objemovými limity jsou na průměru se zahraničím. I kdyby tomu tak bylo, neopravňuje to ČTÚ k tomu, aby prohlásilo, že všechny ceny ADSL od ČTc jsou na evropském průměru (když nevzalo do úvahu ceny neomezených služeb).

"Z výše uvedených závěrů a porovnání cen jednotlivých poskytovatelů vyplývá, že ceny portfolia služeb na bázi technologie ADSL poskytovaných společností ČESKÝ TELECOM, a.s., od 15. 9. 2003 jsou na úrovni evropského průměru a z tohoto důvodu Český telekomunikační úřad nepřistoupí zatím k regulaci těchto cen pro koncové uživatele."

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,