Mozilla Firefox 1.5 beta 1: další kladné body

Mozilla přišla minulý týden s novou betaverzí Firefoxu. Přeskok značení z verze 1.0.6 rovnou na 1.5 značí výraznější změny ve funkčnosti a uživatelském prostředí prohlížeče. Víte ale, jaké vlastně a do jaké míry jsou tyto změny zásadní? Přibudou díky nim Firefoxu na konto další kladná podílová procenta?

Plusy a minusy
+ rychlé reakce při použití Back a Forward
+ funkce Clear Private Data
+ nové webové standardy
- jen anglická betaverze
Válka na poli internetových prohlížečů pokračuje a stále se vyostřuje. Zatímco Internet Explorer se snaží dohánět to, co v předchozí době zameškal, Mozilla kontruje se stále novými a novými funkcemi pro svůj Firefox. O tom, že byla oficiálně vydána betaverze nového Firefoxu 1.5 jste si mohli přečíst už minulý týden v naší aktualitě. Co tedy nová beta do boje s konkurencí přináší?

Standardně standardy

Související odkazy

Slovník
betaverze
cookies
freeware
JavaScript
server

Jako v každé větší aktualizaci, ani tentokrát není výjimkou podpora nových webových standardů. Přestože jde o inovaci spíše pro zjednodušení práce vývojářů, v konečném důsledku tyto novinky ocení i obyčejný uživatel při obyčejném prohlížení webových stránek. Konkrétně jde o podporu SVG, kaskádových stylů druhé a třetí verze (CSS 2 a CSS 3) a konečně také JavaScriptu 1.6. Podrobnější informace získají vývojáři na webových stránkách Mozilla Developer Center.

Na první pohled nic nového

S podporou nových standardů částečně souvisí i další novinka, kterou je možnost odeslat hlášení o webové stránce, která není ve Firefoxu korektně zobrazována. Pokud na takovou stránku narazíte, stačí v menu Help vybrat položku Report Broken Web Site. Jednoduchý průvodce už vás pak celým zbytkem procesu provede automaticky.

Hlavní formulář funkce Report Broken Web Site

Jako vždy bezpečnost

Jedním z nejdůležitějších prvků je už tradičně bezpečnost. S rozvojem nových bezpečnostních technologií si inovace žádají i samotné prohlížeče. Kromě již tradičních bezpečnostních záplat, oprav nalezených chyb (jejichž seznam najdete na webových stránkách Firefoxu) a také vylepšeného blokovače vyskakovacích oken je to i jeden zcela nový nástroj. V anglické verzi Firefoxu má označení Clear Private Data a jak již název napovídá, slouží k rychlému vymazání všech osobních dat ukládaných prohlížečem. Zatímco dříve bylo nutné cookies, historii, hesla a další položky mazat postupně, ve verzi 1.5 stačí klávesová zkratka Crtl+Shift+Del a během chvíle se můžete cítit naprosto v bezpečí.

Výběr položek ke smazání

Drobných změn se dočkalo také uživatelské prostředí. Přestože si na první pohled ničeho zásadního nevšimnete, během prohlížení začnou jednotlivé prvky vycházet na povrch. Jako první lze zmínit novou položku v seznamu vyhledávačů, kam přibyl vynikající internetový server Answers.com zahrnující slovník, encyklopedii a spoustu dalších podobných služeb. Dalších změn si můžete všimnout v Bezpečném (Nouzovém) režimu Firefoxu a menu pro nastavení služeb prohlížeče. Novinkou je také zobrazení informační stránky při chybě v prohlížení.

 

Answers.com... * ...a chybová stránka 404 v podání Firefoxu

I navigace má své mouchy

Velkou zbraní v boji s konkurencí bude novinka, která výrazně zrychluje prohlížení webového obsahu pomocí tlačítek Back (Zpět) a Forward (Vpřed). Již zobrazené stránky jsou dočasně ukládány do mezipaměti a při použití těchto tlačítek tak ve většině případů není třeba vyčkávat na opětovné načtení stránky.

Vyřešen je i problém s řazením otevřených panelů okna. Zatímco dříve nebylo možné panely jakkoliv přeskupovat a srovnávat, v nové verzi stačí daný panel jednoduše přetáhnout na novou pozici. Toto oceníte především v případě, kdy využíváte několik panelů prohlížeče při sběru dat a nechcete myší kroužit po celé šířce monitoru.

Uspořádávání panelů

V našem výčtu nemůžeme vynechat ani zjednodušený systém aktualizace. Dříve bylo při aktualizaci programu nebo jednotlivých rozšíření třeba stáhnout celý instalační balíček a aktualizovat program přeinstalováním aplikace. Díky službě automatické aktualizace se však stáhnou jen inovované části programu, takže se velikost aktualizace zmenší z několika megabajtů na minimum.

Firefox boduje

Není příliš korektní porovnávat betaverze jednotlivých produktů, ale vzhledem k nedávno zveřejněné první betě Internet Exploreru 7 si alespoň krátký komentář neodpustím. Zatímco první betaverze IE7 nepatřila zrovna ke stabilním produktům, u nového Firefoxu je zřejmé, že se jedná o jednu z posledních testovacích verzí před vypuštěním ostrého produktu. Jednou z největších předností Firefoxu je jednoduchá možnost doplnění funkcí pomocí přídavných plug-inů, kterých jsou na internetu mraky a další přibývají každý den. I přesto si ale myslím, že například gesta myší nebo zapamatování si otevřených panelů při zavírání browseru by Firefoxu v základní instalaci docela slušely. Jsou totiž i uživatelé, kteří nemají buď čas nebo zkušenosti na to, aby si podobné plug-iny na internetu vyhledali. A nevidím důvod, proč tuto skupinu „diskriminovat“ a odrazovat si tak další potenciální uživatele.

Mozilla Firefox 1.5 beta 1
produkt webový prohlížeč
autor Mozilla Foundation
licence freeware
web http://www.mozilla.org/products/firefox/
download http://www.mozilla.org/projects/firefox/
cena zdarma
velikost instalátoru 4,92 MB (verze pro Windows)

Diskuze (246) Další článek: Vyzkoušejte si nastavení VoIP či WiFi produktů ASUS a WELL online

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,