Preview: Celeron 440 - jednojádrová bomba od Intelu přijde v červnu

V červnu má společnost Intel představit nové modely procesorů z rodiny Celeron založené na novém jádru, známé spíše pod označením Conroe-L. Konečně se tak objeví i levné procesory postavené na architektuře Intel Core. Na internetu se objevily první důvěryhodné testy, a je tak ideální příležitost představit si blíže budoucí trhák Intelu mezi levnými procesory.
Kapitoly článku

Vývoj jednojádrových procesorů ustal před nedávnem na mrtvém bodě. Výkonnostní rozdíl, kterého se u nových modelů procesoru dařilo dosáhnout, už nebyl dostatečný na to, aby byl důvod sáhnout po rychlejším jednojádrovém procesoru.

Přednost tak dostaly dvoujádrové, a v dnešní době i první čtyřjádrové procesory. O tom, že to byla spíše z nouze ctnost se nemá smysl příliš rozepisovat – drtivá většina existujících aplikací, zejména her, které běžně doma používáme, dvoujádra nedokáže využít. Pomalu, ale jistě, se vše mění k lepšímu, rozhodně se ale nedá říct, že by byl dvoujádrový procesor v dohledné době nutnost. Většinou totiž výkonnostní náskok dvoujáder poznáte jen v profesionálních aplikacích, které byly pro vícejádrové procesory připravené už dávno.

U počítačů určených pro nasazení v domácích podmínkách nebo v kancelářích je toho jen poskrovnu – nejvýznamnější pokrok, který stojí za řeč, je asi podpora pro enkódování videa či podpora dvoujáder při komprimování souborů. Ale ani ta není dokonalá, navýšení výkonu není automaticky dvojnásobné a občas se, díky velmi krátkému nasazení v praxi, ještě objeví i nějaká kritická chyba. Příznivci dvoujáder se ještě často ohánějí hladším provozem multitaskingu a tím, že spousta aplikací využívá mnoha vláken. Nějaká podpora pro více vláken se třeba objevila i u kancelářského balíku Microsoft Office, ale praktická výhoda je sporná – procesor se většinu času poflakuje hluboko pod svým potenciálem a třeba v onom Excelu se dá bez jakýchkoliv komplikací pracovat i na obstarožních Celeronech či Duronech. A co je horší, když dojde ke krizi a operační systém či aplikace si postaví hlavu a začne „žrát výkon procesoru“, není mezi jednojádrem a dvoujádrem velký rozdíl.

Ani v herním průmyslu, který má na svědomí obrovský nárůst výkonu u grafických karet, se dvoujádra ještě nedostala a v dohledné době asi ani nedostanou ke slovu – zatím to spíš vypadá, že druhé jádro pomůže jen mírně odlehčit zátěž prvního tím, že bude počítat zvukové efekty či fyziku (a i pro tu se lépe hodí speciální procesory nebo jádra grafických karet) a smysluplné využití dvoujádrového procesoru je i u nejnovějších her velkou raritou. Nějaké optimalizace pro vícejádrové procesory se objevily i u ovladačů grafických karet, ale nedá se říct, že by měly valný význam.

Jinými slovy, kdyby existovala rychlejší jednojádra, řada z nás by to asi ocenila víc. Velký poprask kolem dvoujáder je zkrátka spíše produktem marketingových oddělení – důkazem budiž třeba to, že Intel hodlá uvést jednojádrovou variantu procesoru Core 2 Duo téměř po roce od uvedení od dvoujádra, kterým v loňském roce způsobil ve světě procesorů malou revoluci. Core 2 Duo se i přes vysoké ceny se díky vysokému výkonu prodává více než dobře. O vyšší výkon ve většině aplikací se, bohužel pro nás a navzdory tvrzení marketingových oddělení, zasloužila spíše nová architektura, nežli skutečnost, že má dvě jádra. Až po dlouhé době, kdy už by díky přirozenému poklesu cen a díky novým špičkovým modelům neměla nová jednojádra pozici dražších modelů ohrozit, se konečně má objevit jeho jednodušší a levnější jednojádrová obdoba.

Plánovaná novinka je známá pod označením Conroe-L, či jinak – jako Celeron řady 4xx. Původně byla v plánu ještě jednojádrová Pentia E1xxx, ale vzhledem k tomu, že ani AMD nespí a po soustavném zlevňování nezbude mezi nejlevnějším jednojádrovým Celeronem a dvoujádrovými Core 2 Duo příliš mnoho prostoru, dostala přednost výkonnější dvoujádrová varianta Pentia, která by se měla objevit pod modelovým označením E2140 a E2160.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,